Miks ei antud sel aastal välja arhitektuuri sihtkapitali preemiaid?

Kommentaar

Kalle Komissarov, sihtkapitali esimees

Arhitektuuri sihtkapital muudab aastapreemiate jaotamise aega ja kohta. Muutub ka kandidaatide esitamise aeg ning edaspidi oodatakse preemiale kandideerima objekte ja tegusid, mis on ilmavalgust näinud ajavahemikul 1. maist 1 maini. Preemiate üleandmise üritus korraldatakse koos arhitektuuri valdkonna loomeliitudega aasta lõpus. Muutusega kaasneb üleminekuperiood. 1. oktoobrist 2013 kuni 1. maini 2015 kordasaadetu preemiad antakse välja 2015. aasta preemiaüritusel.

Kultuurkapitali ühisel preemiaüritusel antakse välja kultuurivaldkonna peapreemiad ja spordi, audiovisuaalse ja kujutava kunsti ning rahvakunsti preemiad. Teised sihtkapitalid annavad oma preemiad välja eraldi ürituste käigus, vastavalt teatrikunst rahvusvahelisel teatripäeval jne.

Arhitektuuri valdkonna loomeliidud pakkusid sihtkapitalile välja mõtte anda preemiad üle eraldi üritusel. Põhjuseks on soov saada suuremat kajastust ning asjaolu, et senise ajakava järgi jäi preemiate talletamine (s.t pildistamine, filmid, trükis) lootusetult preemiaüritusega nihkesse. Mis sa ikka jaanuaris majadest või parkidest pilti teed ja arhitektuuri aastaraamatuid aastase nihkega välja annad?!

Loodame uue ajakavaga seda parandada ning valdkonna ühise preemiaüritusega ruumikunstnikkesse ühist hingamist süstida. Suur aastapreemia või peapreemia eraldatakse ka edaspidi kultuurkapitali nõukogu vahenditest ning see antakse üle kulka ühisel üritusel veebruari alguses. Ja see, kas aastapreemia kuulub aasta kõige väljapaistvamale teosele või on näiteks elutööpreemia, pole fikseeritud ja on ka edaspidi sihtkapitali otsustada.

Preemiate hulk jääb samaks, kuid iga preemia otsustatakse ikkagi eraldi. Kuna muutuvad tegevusvaldkonnad, tuleb ka preemiate nimetusi pidevalt kaasajastada. Ajal, mil arhitektuuriobjekte on vähem, on iseenesest mõistetav, et ruumivaldkonnas pööratakse enam tähelepanu muudele arhitektuuri väljendusvormidele. Seetõttu innustan kõiki suhtuma kanditaatide esitamisse loominguliselt.

Arhitektuuri sihtkapital ootab kõiki esitama preemiakanditaate kuni 1. maini.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht