Pealelend – Andrea Tamm, 2019. aasta „Sisu“ kuraator

ELO KIIVET

12. kuni 14. juunini peetakse Põhjala tehases rahvusvahelist sisearhitektuuri sümpoosioni „Sisu“ alapealkirjaga „Tegelik/Actual“. Millele sel aastal keskendutakse?

Sel aastal on eesmärk füüsilise, reaalse, iseehitatud ruumi kogemine interdistsiplinaarses võtmes, keskendudes sisearhitektuurile. Ka kuraatoritiimis on EKA sisearhitektuuri osakonna õppejõud ja tudengid: Hannes Praks, Maria Luiga, Jüri Kermik, Andrea Tamm ja Linda Zupping. Teemade ühisnimetajaks on inimmõõde, mõõtkava, milles sisearhitektuur on kõikidest ruumidistsipliinidest potentsiaalikaim. Inimesest lähtudes keskendume ruumi projekteerimisele seest välja. Kuna inimene ületab pidevalt sise- ja välisruumide piire, pole seekordse „Sisu“ ruumikäsitlus piiratud pelgalt hoone välisperimeetriga.

Kes esinejatest väärivad erilist tähelepanu?

Kuna „Sisu“ sümpoosion toimub esimest korda kolmepäevase sisearhitektuurifestivalina, on tähelepanuväärseid esinejaid palju – tervelt 23 üle kogu Euroopa. Erilist tähelepanu väärivad kindlasti kõigil kolmel päeval toimuvate praktiliste töötubade juhendajad (osalejate arv on piiratud, kuid on veel viimased vabad kohad). Kohal on betooni vastuoluliselt käsitlev skulptor Karsten Födinger, sensoorse disainiga tegelev Masayo Ave, Tallinna-Belgradi teljel tegutsev arhitektide tiim b210 ja Pavle Stamenović, kes lõhuvad ja katsetavad osalejatega ruumi piire, muusik Jimi Tenor, kelle töötoas valmib „Sisu“ toimumispaigast Põhjala tehasest leitud elementidest orkestri jagu pille, ning Eesti oma Veiko Liis, kelle juhendamisel luuakse vaid mõne tunni jooksul sümpoosioni istemööblisari.

Päevastele töötubadele järgnevad iga päev kell 17 loengud, ent needki pole tavapärases sümpoosioni laadis, vaid otsivad teistsuguseid võimalusi toorel tehaseterritooriumil, kus sel aastal tegutseme. Lektoritest võib välja tuua arhitekti Daniel Zamarbide, Rietveldi õppejõududest installatsioonikunstnike duo Khurtova & Bourlanges, disainifilosoofi ja õppejõu Damon Taylori, aga ka Eestis äsja noore arhitekti preemia pälvinud arhitektid Laura Linsi ja Roland Reemaa, rahvusvaheliselt tunnustatud koreograafi ja performance’i-kunstniku Mart Kangro ning eksperimentaalmaterjale esitlevad disainerid Kärt Ojavee ja Annika Kaldoja.

Sisu“ toimub viiendat korda. Kuidas on sümpoosion aja jooksul muutunud? Kust jooksevad sisearhitektuuri eriala piirid?

Esmakordselt otsustas sisearhitektide liit sel aastal leida „Sisu“ teema kuraatorikonkursiga. Varasemate ürituste sisu sättis paika selle algataja Tüüne-Kristin Vaikla. Tänavune sümpoosion on uues formaadis: muutsime sümpoosioni kolmepäevaseks töötubade ja loengute hübriidiks. Kuraatoritena ei soovi me sisearhitektuuri piiritleda. Eriala tuum on inimene ning asukoha- ja konteksti­põhine ruumiloome. Inimene on keeruline olend ning talle ruumi luues on oluline omandada ka teiste erialade teadmisi. Inim- ja kohaspetsiifilise ruumi loomiseks on sisearhitektuuris oluline pidevalt õppida ja kohaneda. Seetõttu on 2019. aasta „Sisu“ üks põhiteemasid ruumiharidus ja selle võimalikud arengusuunad.

Kas osalema on oodatud eelkõige professionaalid, ruumiloojad või ka inimene tänavalt?

Osalema on oodatud professionaalid ja õppijad ruumiloojad. Usun, et ka inimesele tänavalt pakub tänavune „Sisu“ nii mõndagi, sest eesmärk on rääkida erialast ning ruumilistest väärtustest kõigile mõistetavas keeles.

Kõigi esinejate tutvustus ja ajakava www.sisu.esl.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht