Kultuur koalitsioonileppes

8.1. Kultuur ja loometegevus

8.1.1. Otsime täiendavaid võimalusi eraraha kaasamiseks kultuuri- ja spordivaldkonna rahastamiseks.

8.1.2. Jätkame kultuuriranitsa programmiga.

8.1.3. Jätkame Eesti filmitööstuse arengu toetamist läbi Film Estonia programmide.

8.1.4. Uuendame Rahvusringhäälingu seadust ja analüüsime ERR-i senist rahastusmudelit.

8.1.5. Leiame rahalised võimalused ERR-i uue maja ehitamiseks läbi Eesti Kultuurkapitali rahastusvõimaluste.

8.1.6. Võtame vastu uue rahvaraamatu­kogu seaduse ja rakendame ühtse raamatu­kogusüsteemi kõikidele Eesti inimestele.

8.1.7. Võtame eesmärgiks parandada loovisikute sotsiaalsete garantiide süsteemi. Kaasajastame loovisikute ja loome­liitude seaduse. Avaliku sektori kultuuriasutused ja avaliku sektori poolt finantseeritud loometöö tasustamise osas võetakse suund töötasu­vormidele, millega kaasnevad tööandjapoolsed maksude tasumised ja sotsiaalsed garantiid.

8.1.8. Toetame ja arendame teoste digitaliseerimist, mis on vajalik nii säilimise kui ka kättesaadavuse seisukohast. Selleks arendame kultuuriloome rahas­tamis­võimalusi, kaasates EL-i rahastust ning soodustame virtuaaltootmise arendamist.

8.1.9. Kaitseme laulu- ja tantsu­pidude traditsiooni, rahvuskultuuri ja pärimuskultuuri.

8.1.10. Viime läbi muinsuskaitse­objektide inventuuri. Muinsuskaitse peab olema omaniku initsiatiivi toetav ja hariv. Arhitektuuriväärtused ei tohi hävida omanikule seatavate bürokraatlike takistuste ja ametnike põhjendamatute nõudmiste tõttu ega ka omaniku teadmatuse, hoolimatuse või rahaliste raskuste tõttu.

8.1.11. Otsime võimalusi rahvusvaheliste voogedastusplatvormide maksusta­miseks ning töötame globaalsete digihiidude õiglase maksustamise nimel.

8.1.12. Lõpetame kultuuri ja loomeettevõtluse riigiametite ja agentuuride silmis teineteisest lahutamise, mis takistab kultuurivaldkonna arengut. Kaasame teadlikumalt erasektori kultuuri­poliitikasse ja -strateegiatesse.

8.1.13. Peame vajalikuks tõsta loomemajanduse ja kultuurivaldkonna projektipädevust, et pääseda juhtpartnerina paremini ligi „Loova Euroopa“ ja „Euroopa horisondi“ programmi investeeringutele. Panustame valdkonna võimekusse jõuda Euroopa tugistruktuuride ja uute rahastusvahenditeni.

8.1.14. Toetame kohalike oludega seostunud identiteedikoosluste/kultuuride arengut. Seto, võru, rannarootsi, saare, kihnu, peipsivene jt, aga ka uuslõimuvate kogukondade kultuurilise arengu huvides võimendame nende esinduskogude ja/või institutsioonide (Võru instituut, Mulgi instituut jms) haldus- ja projektivõimekust.

Allikas: „Eesti Reformierakonna, Erakond Eesti 200 ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna valitsusliidu programm aastateks 2023–2027“, Reformierakonna koduleht

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht