Mingi (vana vahva) lasteaed

ELS HEINSALU

Leelo Tungal on kirjutanud palju vahvaid lasteluuletusi, üks nendest on „Vana vahva lasteaed“. Ainult et selleks, et maailm tunduks „mingi vana vahva lasteaiana“ peab tõesti „rõõmsas tujus kaema ja vaema“, sest muidu tundub see maailm lihtsalt mingi lasteaiana ja mitte just eriti vahvana.

Kui mind mu laste juures midagi ärritab, siis see, kuidas nad aeg-ajalt omavahel nägelevad. No ikka nii südamest, igaühel oma õigus, ilmatuma suur ja ainumas; keegi ei ole nõus sellest sammukestki tagasi astuma, keegi ei üritagi kedagi teist mõista. – Teen ajalehe lahti ja loen uudiseid, lühidalt kokku võttes on olukord riigis ja maailmas sarnane eespool kirjeldatuga.

Kõige kõvem argument lapsikutes elik poliitilistes vaidlustes on „Ats on loll!“ ja kõige kõvem vastuargument „Ise oled!“. Kurb on see, et need argumendid on kasutusele võetud ka vaktsineerimist puudutavates vaidlustes mõlema poole, nii vaktsiinivastaste kui ka -pooldajate poolt. Või ilmselt oleks õigem neid pooli nimetada „need, kes ei usu vaktsiinidesse või usuvad, et need on halvad“ ja „need, kes (tingimusteta) usuvad vaktsiinidesse“.

Maailm on palju mitmekesisem: ei ole ainult „poolt“ ja „vastu“. Vaktsiinide puhul on ka neid, kes põhimõtteliselt vaktsiinide toimimisse usuvad, aga teevad eri põhjustel siiski valiku mitte vaktsineerida, kõige tavalisemaks põhjuseks mingid hirmud. Nende inimeste nimetamine lollideks, ühiskonna parasiitideks või varasteks ei muuda ilmselt midagi paremaks. Ma võin nõus olla sellega, et targem ei tohi järele anda (kuid milles täpselt see järeleandmine või mitte järeleandmine seisneb?), kuid ennast vastaspoolega samale tasemele alandades ei ole kahjuks enam targemat. Kellegi hirmude ala- või naeruvääristamine ei tee neid veel olematuks.

Ennast vastaspoolega samale tasemele alandades ei ole kahjuks enam targemat.

AstraZenecaga vaktsineerimisest loobunud Jüri Ratase tembeldas Margus Tsahkna lausa reeturiks, kes oli löönud noa selga parteikaaslasele Tanel Kiigele, valitsuspartneritele, kogu valitsusele. – Uus tase Eesti poliittruuduses? – Vaid päev hiljem peatas riik alla 60aastaste vaktsineerimise selle vaktsiiniga. Ilmselt oli tore jälle kiirelt ära panna, aga see kord oleks Tsahkna võinud ikka ühe öö ära magada ja hommikuni oodata.

Üks laste jaoks väga oluline küsimus on alati: kes on süüdi? See on kõige olulisem ja kiireloomulisem küsimus, kui midagi on valesti läinud. Ja taas kord, kehtib lisaks lasteaiale ka „vanas vahvas lasteaias“. Ma isegi usun (või vähemasti loodan), et keegi kusagil tegeleb või vähemasti üritab tegeleda ka probleemide lahendamisega, aga olukorras, kus me oleme, ei paku poliitteatris parasjagu käiv süüdlaste otsimine mingit naudingut. Jah, keegi ilmselt ongi valesid otsuseid teinud või õigel ajal otsused üldse tegemata jätnud, aga kui liiga suur aur läheb selle peale, et välja selgitada, kes see oli ja mida tegi või ei teinud, jäävad probleemid ikka lahenduseta. Keegi võiks ja peaks nende küsimustega tegelema ka, aga see ei ole praegu ilmselt see peamine küsimus, mida rahvale kommunikeerima peaks. Ja pealegi, me kõik teame ju küll, kuidas sellega on: minu süü see küll ei ole, ise/tema/nemad tegi(d)!

Aga võib-olla võiks vahelduseks proovida hoopis teistsugust strateegiat: kui midagi on viltu läinud, siis seda tunnistada, teisi mitte süüdistada, isegi kui keegi on milleski vigu teinud. Ma kindlasti nõustun, et sellise strateegia omandamine nõuab väga suurt eneseületust. Minu abikaasa on üks vähestest, keda ma tunnen ja kes on selle strateegia kas sündides või koduse kasvatusega kaasa saanud või elu jooksul teadlikult omandanud. Igal juhul näib see hästi töötavat. Mul on nii hästi meeles, kuidas üks (mitte just kerge iseloomuga) kolleeg pahvatas: „Ma pole veel kunagi kohanud ühtegi inimest, kes oma vigu nii varmalt tunnistaks, need nii siiralt ja lihtsalt vabandades omaks võtaks, tehes sellega kõik võimalikud rünnakud enda vastu võimatuks.“ Täiskasvanud inimestele ei peaks selles midagi nii ületamatult rasket olema. Küsimus on selles, kui paljud passi järgi täiskasvanud suudavad täiskasvanuna ka käituda.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht