Kingitus üldrahvalikule üritusele

Juta Kivimäe

NORA RABA näitus „Situatsioon” Vabaduse galeriis 26. VI – 15. VII . Nora Raba (1938) on üks mulluse Kristjan Raua preemia laureaate. Tema roostevabast terasest poleeritud ja värvitud metallobjektid on alati olnud vaimukad ja elegantsed, ent, nagu enamasti, vahendavad selgi näitusel midagi autori ühiskonnatunnetusest. Nora Raba ei  varjagi, et leiab oma materjali, metalltorud, vedrud ja muu rauakraami enamasti Kuusankoski vanametalliplatsilt.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Seda vaimustavam on seal ära toodud metalliromu „uus elu”. Vormimängud kõrgpoleeritud metalltorude, värvitud pindade ja vedrudega on lasknud algsel rustikaalsel materjalil läbida muljetavaldava muundumise. Autori tahtel on juhuleidudena kasutusele võetud metallmaterjal omandanud dünaamilise vormikõne ja värvi, säilitades  sealjuures ka algmaterjalile omase rustikaalsuse. Nora Raba ei varjagi, et on jätnud jõudu nõudva „rauatöö” oma ala tundvate meistrite hooleks, kuigi on tegelikult ise kodus ka näiteks sepatöös. Kunagi 1970ndatel harrastas ta kuuma sepatööd ka ise. Selle näituse karged vormid tuletavad parimas mõttes meelde kuuekümnendateseitsmekümnendate modernismi toredaid elurõõmsaid aegu. Tagasivaade on alati põhjendatud,  kui kaasaega tuuakse midagi värsket ja meenutamisväärset, näiteks veel senini erutavat vaimsust Ives Kleini sinise revolutsiooni päevilt. Sinise raua ja musta graniidi („Mälu”) või siniste terasvedrude ja roostevaba terase („Võim”) õnnestunud kombinatsioonid kehtestavad end elegantsete objektidena, ent teosed mõjuvad ka oma legendiga ja vaimukate allusioonidega.

Näiteks tekib kiusatus näha võrdkuju šovinistlikule seisukohale, et  võim tuleb igal juhul torust, aga veel enam, tänapäeval ta just torust tulebki, egas muidu ole gaasijuhtme küsimuse ümber nii palju elevust. Poleeritud roostevaba teras ja pulbervärvidega kuumtöötlemisel saavutatud rahvusvärvilised emailsed detailid mõjuvad näituse küllaltki suurtel seinaobjektidel hinnaliselt ja vaoshoitult. Siin oleks kohane meenutada, et suuri dekoratiivseid seinaobjekte on Nora Raba teinud läbi aja ja mõningad neist on omal kohal praegugi, näiteks Tallinna Raadiomaja vanas fuajees. Monumentaalkunstiga on aga kahjuks nii, et ümberehituste käigus või hoonete sattumisel uute omanike kätte võib see kaduda või osutuda uuendatud interjööris ebasoovitavaks. Kas Vabaduse galeriis eksponeeritud rahvusvärvides seinaobjektid „Sillad” ja „Häire” olidki loodud just näituse ajale langenud laulupeopäevi silmas pidades, pole päris kindel. Igatahes võtsid paljud galeriist  läbi jalutanud laulupeolised neid teoseid kui kingitust üldrahvalikule üritusele.

 

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht