Jaan Kollist 21. XII 1945 – 31. I 2022

Ootamatult on igavikku lahkunud laialdaste teadmiste ja suure kogemusega ehitusinsener, Tallinna Tehnikakõrgkooli tunnustatud õppejõud ja austatud kolleeg Jaan Kollist. Akadeemilise töö kõrval osales Jaan toimekalt ja tulemuslikult Rahvusliku Geograafia Ühingus, Õigusjärgsete Omanike Liidus, Eesti Inseneride Kutseliidus, Eesti Geodeesia Koolitus- ja Arenduskeskuses ning panustas Eesti Paeliidu ja Eesti Mulkide Seltsi tegevusse.

Jaan Kollist sündis 21. XII 1945 Mulgimaal Mõisaküla lähedal. Vanemad küüditati 1949 Siberisse. Kooliteed alustas Jaan Mõisakülas, jätkas Kadrinas, lõpetas Rakvere keskkooli 1964. aastal hõbemedaliga ja Tallinna Polütehnilise Instituudi ehitusteaduskonna 1969. aastal teedeinsenerina cum laude. Ta täiendas haridust Moskvas, lõpetades patendiinstituudi 1974 patentoloogina. Hiljem osales rahvusvahelistel täienduskoolitustel Tallinnas, Rovaniemis, Mikkelis jm.

Armeeteenistuse (1969–1971, insener-leitnant) järel töötas Jaan 1971–1973 Eesti Kolhoosiehituse (EKE) koondises vaneminsenerina, 1974–1985 trustides TREV-2 ja TRE juhtivatel kohtadel. Akadeemilist karjääri alustas osaajaga TPI ehitusteaduskonnas õppejõuna töötades (1978–1982). Järgneval, Eesti elus pöördelisel aastakümnel 1985–1995 rakendas Jaan oma oskuste pagasit Eesti ehitajatega Põhja-Siberi karmides tingimustes Tjumeni oblastis trust EstSurgutDorStroi peainseneri ja tootmisdirektorina ning ASi Unviko ehitusdirektorina. Jaan Kollisti nimel on ajavahemikul 1988–1994 kolmteist leiutist, üheksa patenti ja teda on 1990. aastal autasustatud Nõukogude Liidu Rahvasaadikute nõukogu hõbemedaliga.

Aastatel 1994–2009 töötas Jaan õppejõuna Tallinna Tehnikakõrgkooli ehitusteaduskonnas rajatiste õppetooli juhatajana dotsendi ametikohal, esindades teaduskonda ka TTK nõukogus. Laiahaardelise organisaatorina oskas Jaan hoida toimivaid suhteid rakenduskõrgkooli ja vabariigi juhtivate tee-ehitusfirmadega. Hea koostöö aitas edendada õppekavade ajakohastamist, õppetaristu parendamist ja ehituspraktika kohtade leidmist üliõpilastele.

Jaan Kollisti algatusel lülitati teedeehituse õppekavasse ehituspaekivi süvendatud käsitlus, loodi paelabor, hangiti kivi töötlemistehnika ja sisustati ehituspaekivi arhiiv, mille alusel sai hiljem kujundada kooli ehituspaekivi püsinäituse. Jaan Kollisti soovitusel ja osavõtul korraldati õppeaasta alguses ja lõpus nii üliõpilastele kui ka kooli töötajaile õppesõite, et tutvuda Eesti maastike, pinnakatete, aluspõhja ja kiviehitistega.

Jaanil oli harukordne oskus oma kollektiivi hoida. Ning ka teda hoiti. Kolleegidele oli ta sütitav ja toetav eeskuju, usaldusväärne partner ning sõber, kellele võis alati loota. Suuresti just seepärast oli Jaan hinnatud ja austatud ning nii mõnigi legend temast elab veel kaua. Oleme kaotanud tähelepaneliku, hooliva ja heasüdamliku, sügavalt eestimeelse kaasteelise.

Siiras kaastundes Jaani lähedastele ja sõpradele, kõigile teedeehitajaile, kellel oli au temaga koos töötada ja kokku puutuda. Sinu tehtu jääb meiega.

Tallinna Tehnikakõrgkooli pere

Kolleegid Tallinna Tehnikaülikooli päevilt ja

Eesti Inseneride Kutseliidust

Kolleegide nimel Rein Einasto, emeriitprofessor

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht