Pealelend – Tarmo Soomere, Eesti Teaduste Akadeemia president

Lea Larin

Sirp2015_50_0026__art_r2Mida võib valitsuse haridus- ja teaduspoliitikas 2015. aastal olulisena välja tuua?

Aasta algas eelmise teadus- ja haridusministri Jevgeni Ossinovski tõdemusega, et teadusrahastus on tasakaalust väljas ja liiga projektipõhine. Liiga terav konkurents kahjustab Eestile oluliste valdkondade arengut ning võib mõjuda halvasti kõrghariduse kvaliteedile. Seetõttu peab riik pakkuma teadlastele kindlustunnet ning suurendama stabiilset rahastust.

Kahjuks nõnda ei läinud. Teaduse olulisust rõhutava kõne taustal kujunes peamiseks teaduspoliitikaalaseks märksõnaks üha suurenev lõhe riikliku strateegia „Teadmistepõhine Eesti 2014–2020“ eesmärkide ja nende täitmise vahel. Viimasel viiel aastal on investeeringud teadus- ja arendustegevusse kivina kukkunud. Väljendatuna protsentides sisemajanduse kogutoodangust vähenesid need mõistlikult suuruselt 2,31% 2011. aastal majandusbuumi eelsele 1,43%-le käesoleval aastal. Tuleval aastal on oodata selliste investeeringute edasist langust, nii et strateegia eesmärk (3% 2020. aastaks) jääb tõenäoliselt vaid helgeks unistuseks. Aasta lõppakordina jäi kõlama teadus- ja haridusministri Jürgen Ligi kurb tõdemus, et päevapoliitikas ei ole teadusel tähtsust.

Teadlased ei ole lasknud ennast sellest suurt segada. Teaduspoliitilise tähtsündmusena toimus Tallinnas oktoobri algul Euroopa teadusnõukogu väljasõiduistung, milles osalesid nii president kui ka peaminister. Nii korralike publikatsioonide arv kui ka nendele viitamine on märkimisväärselt kasvanud. Nõnda meenutab olukord tervikuna mitte arenenud riigi sihipärast toimimist, vaid pigem mõistujuttu sellest, kuidas mustlane õpetas oma hobust ilma söömata elama.

Ligi pool teadlaste söögist ehk teadusrahast tuleb meile Euroopa Liidu vahenditest. Lõppev aasta oli närviline, sest see taldrik tuli viisakalt tühjaks süüa, puhtaks küürida ja tõestada, et ühtegi lauakommet ei rikutud. Tänu meie läbirääkijate osavusele tekib sinna loodetavasti üsna varsti uus toit, kuigi uute reeglite ja teise maitsega, aga see on järgmisel seitsmel aastal meie teadlastele tõsiseks toeks.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht