Eesti muusikud maailmas, veebruar

Priit Kuusk

1. II Peterburi Jaani kirikusse ulatub ka üks „MustonenFesti“ kontsert, klezmeri muusika kavaga esineb trio koosseisus Giora Feidman (klarnet, trio liider), Guido Jäger (kontrabass) ja Enrique Ugarte (akordion).

2. II Peterburi Maria Teatri kontserdisaalis mängib Sibeliuse Akadeemia tšelloansambel Martti Rousi juhatusel ja osalemisel Arvo Pärdi teost „Fratres“.

2.-3. II juhatab Arvo Volmer peadirigendina Itaalias Haydni Orkestrit Bolzano Auditooriumis ja Trento Auditooriumis, kavas Glinka avamäng „Ruslan ja Ljudmila“, Prokofjevi II klaverikontsert g-moll, solistiks Alexandre Toradze, ning Tšaikovski VI sümfoonia op. 74.

3. – 5. II mängib Lapimaa Kammerorkester Lauri Angervo juhatusel Arvo Pärdi teost „In spe“. Kontserdid 3. II Rovaniemis Korundi kultuurikeskuses, 4. II Inaris Saami kultuuri keskuses „Sajos“ ja 5. II Karigasniemi kabelis.

3. – 8. II Katrin Targo esinemised Viinis. 3. II lauludeõhtu Viini muusikateatri ühingu saalis, klaveril Josef Böck: Schumann, Brahms, H. Wolf, R. Strauss. 5. II Bachi kantaadid Peterskirches, soolokantaat BWV 84 ja kantaat BWV 92, kus partneriteks Sibylle Richards, Richard Klein ja Gebhard Heegmann, orkester Camerata Viennensis, dirigent Martin-Jaques Garand. 6. II Palais Auerspergis kavas J. Strauss ja Mozart koos Viini Residentsorkestriga, juhtviiuldaja Alan Vrzak. 7. II Viini Stephansdomis, selle koori ja orkestriga ettekandel Brixi „Missa aulica“, dirigent Markus Landerer. 8. II ooperi- ja oratooriumikontserdil Vene kultuuri instituudis, klaveril Peter Valentovic, kavas aariad ja numbrid teostest Haydni „Aastaajad“ (Hanne), Händeli „Simson“ („Let the Bright Seraphim“), Brahmsi „Saksa reekviem“.

3. – 14. II laulab Lauri Vasar Pariisi Rahvusooperis Garnier’ palees R. Straussi ooperis „Capriccio“ Olivier’ osas, dirigent on Ingo Metzmacher, lavastaja Robert Carsen, Krahvinna osas Adrianne Piecsonka. Esietendus oli 19. I, veebruaris etendused 3., 6., 10. ja 14. II.

3. – 18. II Koit Soasepa etendused Soome Rahvusooperis Helsingis Perttu Kivilaakso ja Eicca Toppineni ooperis „Indigo“ Ministri osas. Õhtud on 3., 6., 11., 13. ja 18. II.

4. – 7. II ansambli Vox Clamantis viis kontserti Jaan-Eik Tulve juhatusel Prantsusmaal Nantes’is festivalil „La Folle Journée“. Festivali teemaks on „Loodus“ („Nature“). Esinemispaikadeks on Nantes’i kongressilinnakus 300-kohaline Salle Jacques Boyceau ning Lieu Unique’i keskuse 500-kohaline Grand Atelier. Üks kavadest on üleni eesti muusikast – 4., 5. ja 7. II kontsertidel kõlavad Cyrillus Kreegi vaimulike rahvalaulude seaded ja tema „Taaveti laulud“ ning esmakordselt ansambli repertuaaris Veljo Tormise tsükkel „Sügismaastikud“. 5. ja 6. II esitatavas teises kavas on Toivo Tulevi „Suvine vihm“ ja Helena Tulve „I Am a River“, samuti kaasaegse ameerika helilooja David Langi teos „For Love Is Strong“; kaastegev prantsuse pianist Claire-Marie Le Guay, on ettekandel veel Rahmaninovi, Raveli ja Messiaeni klaverimuusikat.

4. II dirigeerib Olari Elts Birminghami Linna sümfooniaorkestrit Symphony Hallis, kavas Mendelssohni avamäng „Suveöö unenägu“, Szymanowski I viiulikontsert, solistiks lätlanna Baiba Skride, ja Šostakovitši X sümfoonia.

4. – 19. II Erkki-Sven Tüüri teos „Action“. „Passion“. „Illusion“ on kavas Austraalias kammerorkestri ACO Collective kontserdireisil orkestri kunstilise juhi viiuldaja Pekka Kuusisto osalemisel ja juhatusel. Teos kuulub orkestri kontserdiprogrammi „Beethoven ja XXI sajand“ ning selles kõrvutatakse Beethoveni ja Sibeliuse loomingut kaasaegsete heliloojate, ameeriklaste Nico Muhly ja Bryce Dessneri, Erkki-Sven Tüüri ning veel briti klassiku Michael Tippetti teostega. Tüüri teos kõlab 11 kontserdil: 4. II Newcastle’i City Hallis, 6. II Canberra Llewellyn Hallis, 7. ja 8. II Melbourne’i Arts Centre’is ja Recital Centre’is, 9. II Adelaide’i Town Hallis. Alates 13. II jätkatakse kuue kontserdiga, mil Sydney’s antakse viis kontserti ning vahepeal 15. II üks Brisbane’is QPAC Concert Hallis. Kontserdipaikadeks Sydne’s kuni 19. II on City Recital Place Angel Hall ning Sydney Opera House Concert Hall.

4. – 26. II Annely Peebo etendused: 4., 11. ja 15. II Manja osas Kálmáni „Krahvinna Marizas“ Viini Volksoperis (dirigent Gerrit Priessnitz), 26. II Dorabellana Mozarti ooperis „Così fan tutte“ Praha Rahvusteatris.

5. II New Yorki Carnegie Halli Sterni Auditooriumis tuleb ettekandele Arvo Pärdi „Te Deum“. Esitavad 175-liikmeline New York Choral Society koos NY Choral Orchestraga, dirigeerib David Hayes. Kõrval on ettekandel Beethoveni Missa C-duur op. 86. Saal on välja müüdud.

5. II Šveitsis Luganos (Auditorio Stelio Molo) tuuakse ettekandele Pärdi „Cantus Benjamin Britteni mälestuseks“. Mängib Orchestra della Svizzera Italiana, juhatab Constantinos Carydis.

5. – 19. II dirigeerib Mihkel Kütson Krefeldi ja Mönchengladbachi Teatris kolm etendust R. Straussi ooperist „Roosikavaler“, õhtud 5., 12. ja 19. II.

5. – 29. II Juhan Tralla osad Mannheimi Rahvusteatris Saksamaal: 5., 12. ja 21. II Léopoldi partii F. Halévy ooperi „Juuditar“ uuslavastuses (dirigent Alois Seidlmeier), 28. II Alfred J. Straussi „Nahkhiires“ ning 29. II Rodolfo Puccini „Boheemis“.

6. II Mihkel Poll soleerib Beethoveni V klaverikontserdi Es-duur ettekandel Inglismaal Norwichis St. Andrew’s Hallis, mängib Norwichi Filharmooniaorkester, juhatab Matthew Andrews.

6. II Mati Turi ja Iris Oja teevad solistidena kaasa Iirimaal Dublinis Rahvuslikus kontserdisaalis Stravinski „Pulmade“ („Svadebka“) ettekandel. See sünnib kavas „Stravinsky in Focus“, kus lisaks veel kahele solistile teevad kaasa Iiri Kammerkoor ning RIAM löökpilliansambel. Dirigeerib Paul Hillier.

6. II Orchestre de Picardie, juhatab Arie van Beek, esitab Pärdi pala „Fratres“, solist Zbigniew Kornowicz viiulil, kontsert Prantsusmaal Abbeville’i Chapelle du Carmel’is. Kammerkoori Züricher Vokalisten kavas on Pärdi „Sieben Magnificat-Antiphonen“, juhatab Christian Tillig. Kontsert Saksamaal Tübingeni Stiftkirches.

6.-7. II Dirigendita kammerorkester ‘A Far Cry’ mängib Bostonis (MA) Arvo Pärdi teost „Trisagion“. Kontserdipaigad on St. John Church ja Isabella Stewart Gardner Museum.

6. – 19. II Kristjan Järvi kontserdid Leipzigis, Moskvas ja Pekingis. 6. II on Järvi oma MDR Leipzigi Raadio Sümfooniaorkestri ees Leipzigi Gewandhausis, kaastegevad Leipzigi noorteorkestri mängijad. Ettekandel on kaks Mehhiko autorit, Alberto Márquezi „Danzón No. 2“ ja Carlos Chávezi II sümfoonia („Sinfonía india“). Veel kõlavad pianisti-helilooja Stewart Goodyeari kariibia süit „Callaloo“ autoriga solistina, mis on MDRile kirjutatud, ja Yamandú Costa kitarrikontsert „Concerto de Fronteira“ samuti heliloojaga solistina. 7. II on kontserdi salvestis raadioeetris kahel saatjal, MDR Klassik ja MDRi kultuuriprogramm „Figaro“. 11. II astub noorim Järvi publiku ette Moskva Konservatooriumi suures saalis. Mängib Venemaa Riiklik Akadeemiline Sümfooniaorkester (Svetlanovi sümfooniaorkester), alustuseks peateosena Rahmaninovi III kontsert klaverile orkestriga, kus soleerib Deniss Matsujev. Veel on kavas Raveli „La Valse“ ja „Boléro“, Boccherini – Berio „La Musica notturna delle Strade di Madrid“ ning Debussy „Kuuvalgus“ Leopold Stokowski orkestriseades. 19. II on Järvil kontsert Hiina NCPA Kontserdimaja Orkestriga (China NCPA Concert Hall Orchestra, NCPS – National Centre for Performing Arts). Siin on kavas John Adamsi „Doctor Atomic Symphony“ ning Šostakovitši VII, nn „Leningradi“ sümfoonia.

6. – 21. II Paavo Järvi kontserdid Tōkyō NHK Sümfooniaorkestriga selle uue peadirigendina Jaapanis, kolm erinevat kava. Kahe esimese kava neli kontserti leiavad aset Tōkyō NHK Hallis. 6. ja 7. II on ettekandel Mahleri „Laulud surnud lastest“ ning Bruckneri Sümfoonia nr 5 B-duur. Solistiks on saksa bariton Matthias Goerne. 12. ja 13. II esitatakse NHK Hallis Brahmsi Viiulikontserti D-duur op. 77, kus soleerib hollandlanna Janine Jansen, ja Carl Nielseni V sümfoonia op. 50. Kolmas programm kõlab 17. ja 18. II veel mainekamas Tōkyō Suntory Hallis, 20. II NHK Osaka Hallis ning 21. II ka Fukuoka Symphony Hallis. Kavas on R. Straussi „Metamorfoosid“ ja „Nõnda kõneles Zarathustra“ op. 30 ning Schumanni Klaverikontsert a-moll op. 54, solistiks grusiinlanna Khatia Buniatishvili. See kontserdisari on Järvile esimene sisemaine turnee Jaapanis oma uue orkestriga.

7. ja 14. II Alfia Kamalova laulab Saksamaal Gelsenkircheni Muusikateatris B. Britteni ooperi „Suveöö unenägu“ uuslavastuses Helena osas, dirigeerib Julia Jones.

7. – 28. II Hando Nahkuri esinemised USAs Texases jm. 7., 10., 14. ja 28. II on ta tegev Dallase Christ Lutheran Churchis (koos kiriku Sanctuary Choiri, laulja Betsy Linteli jt solistidega). 11. II ja 15. II esineb Nahkur solistina Texases Dentoni Recital Hallis, 21. II astub ta üles koos laulja-näitleja Kristi Roosmaaga, kontsert toimub Floridas Atlantise Country Clubis EV aastapäeva puhul.

8. – 20. II Kristiina Poska etendused Berliini Koomilises Ooperis. 8. ja 20. II Loewe’i „Minu veetlev leedi“, 9. II Bernsteini „West Side Story“ ning 11. ja 15. II Offenbachi „Ilus Helena“. Möödunud kuul selgus, et klassikalise muusika andmebaasi Bachtrack teatel on Kristiina Poska 2015. aastal olnud kõige hõivatum naisdirigent maailmas.

9. – 12. II Maano Männi juhatab Vaasa Linnaorkestrit kontsertidel Sibeliuse lühipaladest koolikontsertide järjekordses sarjas (Hietalahti, Vanha Vaasa, Gerby, Variska).

10. II Müncheni Frauenkirches on ettekandel Arvo Pärdi „Berliini missa“ ja „De profundis“, laulab Capella Cathedralis, juhatab Lucia Hilz.

11. II Tšehhimaal mängib Hrádec Králove Filharmooniaorkester Pärdi pala „La Sindone“, juhatab Andreas Sebastian Weiser. Kontsert Hrádec Králove lahingu mälestuseks.

11. II Marko Martin esineb sooloõhtuga Peterburi Jaani kirikus sarjas „Romantiline klaver“. Kavas on Schuberti Neli eksprompti D 899 ning Liszti Ballaad nr 2 h-moll, „Venezia e Napoli“ ja Sonaat h-moll.

11. II Gennadi Roždestvenski alustab (Riccardo Muti asendajana) kontserte Chicago Sümfooniaorkestriga Chicago Symphony Center’s, ettekandel on ka Arvo Pärdi „Orient & Occident“, kontserdid sama kavaga veel 12., 13. ja 16. II.

12. II Vancouveri Kammerkoori kavas on Pärdi „Sieben Magnificat-Antiphonen“, koori peadirigent on Jon Washburn. Kontserdipaik Vancouveri Ryerson United Church Kanadas.

12. II Londoni Kuningliku Ooperimaja laval Covent Gardenis algavad taas Arvo Pärdi „Tabula rasa“ muusikale lavastatud balleti „After the Rain“ etendused. Balleti koreograafia autor on Christopher Wheeldon, Kuningliku Ooperi orkestrit dirigeerib Koen Kessels, solistid on Sergey Levitin (viiul), Andriy Viytovych (vioola) ja Kate Shipway (klaver), tantsivad Kuningliku Balleti kuus solisti. „After the Rain“ on üks ja esimene kolmest lühiballetist õhtu kavas. Etendused samas veel 13., 16., 17. ja 19. II.

12. – 14. II Madalmaade Kammerkoor ja Cappella Amsterdam laulavad kavas „Meistrid ja sellid“ kava lõpunumbrina Pärdi teose „Da pacem Domine“, dirigeerib Sigvards Kļava. Kontserdid Hollandis Nijmegenis, Utrechtis ja Eindhovenis.

12. – 25. II Kai Rüütel laulab Antwerpeni Flandria Ooperis Belgias Verdi ooperi „Othello“ uuslavastuses Emilia osas. Õhtud on 12., 14., 17., 19., 21., 23. ja 25. II. Dirigeerib Alexander Joel, lavastab Michael Thalheimer. Märtsis veel viis õhtut Gentis.

14. II Lundi Linnaorkester Rootsis mängib Lundi raesaalis Mihkel Keremi teost „Divertisment“, juhatab Claus Efland.

14. II UKs Tauntonis esitab Somerset Chamber Choir Arvo Pärdi palad „Littlemore Tractus“ ja „The Woman with the Alabaster Box“, juhatab Graham Caldbeck, orelil Richard Pearce. Amsterdamis Waalse Kerk’is mängib Cappella Den Haag Pärdi pala „Triodion“, juhatab Benjamin Bakker. Saksamaal Trieris esitab Albana Quartett Pärdi teost „Summa“.

14. – 28. II Priit Volmer laulab Bonni Teatris Verdi ooperi „Jerusalem“ uuslavastuses Adhémari osas (14. ja 27. II, dirigeerib Will Humburg) ning Mozarti ooperi „Così fan tutte“ uuslavastuses Don Alfonso osas (18. ja 28. II), mida dirigeerib Hendrik Vestmann.

15. II Hortus Musicuse külalisesinemine Türgis Ankaras Andres Mustoneni juhatusel. Kavas varajane muusika, sh G. Dufay, C. Gervaise, J.-B. Lully jmt, samuti viis Anonymoust, Arvo Pärdilt teosed „Da pacem Domine“ ja „An den Wassern zu Babel…“. Kontserdipaik on Akün Sahnesi teater.

17. II Dmitri Hvorostovski ja Ivari Ilja kontsert USAs New Yorki Carnegie Halli Sterni auditooriumis. Kavas Glinka (5 pala), Rimski-Korsakov (6), Tšaikovski (4) ja R. Strauss (5). 21. II on neil sama kavaga kontsert Torontos Koerner Hallis ning 26. II Chicago Lyric Operas.

18. II Vaasa Linnaorkester Soomes esitab Maano Männi juhatusel kava „Tango Nuevo. Ástor Piazzolla 95“. Kontsert Vaasa kaupungintalos, kavas Piazzolla, C. Gardel, T. Kärki.

18. II klaveriduo Sandra ja Jeroen van Veen esitab Arvo Pärdi „Hümni suurele linnale“, kontsert Hollandis Hardenbergis.

18. II Kadri-Ann Sumera klaveriõhtu „Hümn tuulele. Eesti klaverimuusika“ Saksamaal Darmstadti Muusikakõrgkoolis, kavas Ester Mägi, Raimo Kangro, Eduard Tubin, Kristjan Kõrver, Tõnu Kõrvits, Galina Grigorjeva, Mari Vihmand ja Lepo Sumera.

18. ja 28. II Hendrik Vestmann juhatab Bonni Teatris Mozarti ooperi „Così fan tutte“ uuslavastust, esietendus oli detsembris, lavastanud Dietrich Hilsdorf.

19. II Olari Eltsi kontsert Itaalias RAI Torino auditooriumis, kus mängib RAI Rahvuslik Sümfooniaorkester, kelle ees eesti dirigent teeb debüüdi. Kavas on helilooja 90. sünnipäeva puhul György Kurtági Doppelkonzert op. 27 tšellole, klaverile ja kahele ansamblile (solistid Francesco Dillon ja Emanuele Torquati), Brett Deani „Testament – Music for orchestra“ ja Fabio Vacchi „Der Walddämon. Scene da un romanzo“ Itaalia esiettekandes. Kontsert kuulub festivali Rai NuovaMusica programmi selle lõppüritusena ja õhtu kannab üle Radio 3.

19. – 25. II USAs Rock Islandil (Illinois) resideeriv Augustana Choir annab oma California turneel kuus kontserti, kavas on ka Pärdi „Bogoroditse Djevo“, juhatab Jon Hurty.

19. – 28. II Risto Joosti viis kontserti Arvo Pärdi muusikast MDRi Leipzigi Raadiokooriga Saksamaal. 19. II laulab MDR Rundfunkchor Pärdi suurteost „Kanon pokajanen“ Leipzigis Peterskirches. Kava läheb nimetuse all „Melodie der Sprache“. 25. II toimub koori külaliskontsert Pärdi sama suurteosega Berliinis festivali Chor@Berlin avaüritusena. 26. II astub 69-liikmeline segakoor üles Peterskirches koos MDRi Leipzigi Sümfooniaorkestriga kavas „Orient & Occident“, ettekandel Pärdi „Orient & Occident“ (kontserdi avanumbrina Saulius Sondeckise mälestuseks, kellele Pärt 2000. a teose kirjutas), „Nunc dimittis“, „Adam’s Lament“, „Fratres“ (viiulisolistiks Waltraut Wächter) ja „Te Deum“. 27. II esitatakse sama kava Magdeburgi Johanniskirches ning 28. II kõlab „Kanon pokajanen“ Erfurti Kaisersaalis.

20. II Silver Ainomäe Ensemble’i kontsert USAs Colorados Englewoodi Hampden Hallis Ainomäe juhitavas kammersarjas, kavas Brahmsi Klaverikvartett c-moll. Esitavad Hsing-Ay Shu klaveril, Claude Sim viiulil, Anne Ainomäe vioolal ja Silver Ainomäe tšellol.

20. II Trio Fibonacci mängib Pärdi teose „Mozart-Adagio“. Kontserdipaik Kanadas Montréali Salle Bourgie. New Yorkis esitab Yale Schola Cantorum Arvo Pärdi „Passio“ juhatab David Hill. Kontserdipaik on Cathedral of St. John the Divine.

20. – 26. II NUKU koor külalisturneel Kanadas EV aastapäeva puhul. Kontserdid, mida juhatab Reeda Toots, toimuvad 20. ja 21. II Toronto Peetri kirikus, 24. II Ottawa Raekojas ja Canada Council for the Arts’is Ottawas, 26. II on kontserdipaigaks Montréali St. John’s Lutheran Church. Lauldakse ka muudel pidulikel puhkudel. Kavades on Veljo Tormise „13 lüürilist rahvalaulu“, Tõnu Kõrvitsa „In paradisum“, Arvo Pärdi „Which Was a Son of …“, Krõõt-Kärt Kaevu „Ave Maria“, Martin Sildose „Rannamaastikud“, Ester Mägi „Mõtisklused“, K. A. Hermanni „Munamäele“, Siim Aimla „Mõistatused“ ja „Soome lahe kaldal“ ning Ülo Vinteri „Põhjamaa“.

21.-22. II Eesti Naislaulu Seltsi korraldatav ligi 200 laulja kontserdireis Venemaale Peterburisse. Kaasa sõidavad lauljad kümnest meie koorist. Kontserdid EV aastapäeva puhul toimuvad 21. II kultuurikeskuses Moskovski ning 22. II Peeter-Pauli luteri katedraalis, kavades eesti ja vene kooriloomingut.

22. II astub Mihkel Kerem üles Inglismaal viiuldajana kavas „Visit to Estonia“, klaveril Robin Green. Kontserdil Liverpooli Kuningliku Filharmoonia kammersaalis kõlavad Artur Lemba „Armastuse poeem“, Heino Elleri palad „Põhjamaine viis“, „Moment musicale“, „Kuuvalgel“, „Berceuse“, „Männid“ ja „Kodumaine viis“, Arvo Pärdi „Fratres“, Ester Mägi „Vesper“ ning esiettekandes Keremi enda pala „Asleep“. Kontsert EV aastapäeva puhul, esmakordselt kõlab raja taga nii rohkelt Elleri viiulimuusikat.

22. II Stockholmi kontserdimajas on ettekandel Pärdi teos „Es sang vor langen Jahren“, esitavad Katarina Karnéus (laul), Tale Olsson (viiul) ning trio Zilliacus/Persson/Raitanen.

22. II – 1. III „MustonenFest“ kolmandat korda Iisraelis. Kontsertidel Tel Avivis esinevad Andres Mustonen (viiul, dirigent), Ivo Sillamaa, kammerkoor Voces Musicales, Rahvusooper Estonia Poistekoor, solistid Helen Lokuta, Monika-Evelin Liiv, Oliver Kuusik, Rauno Elp ja Juuli Lill. Esitatakse ka Händeli ooperid „Julius Caesar“ ja „Rinaldo“, eesti muusikast on kavades Arvo Pärdi, Cyrillus Kreegi, Rudolf Tobiase ja Pärt Uusbergi loomingut.

23. II „MustonenFesti“ kavas Tel Avivis Iisraeli Ooperi Performing Arts Center’s mängib Iisraeli Sümfooniaorkester Rishon LeZion Andres Mustoneni juhatusel Arvo Pärdi III sümfoonia. Selles kavas kõlab veel Šostakovitši Kontsert klaverile ja trompetile, Arutjunjani Trompetikontsert ning Beethoveni II ümfoonia. Solistid on Sergei Nakariakov trompetil ja Maria Meerovitch klaveril. 28. II juhatab A. Mustonen samas saalis ja sama orkestri ees Arvo Pärdi „Credot“, kaastegevad RO Estonia poistekoor, kammerkoor Voces Musicales, pianist Asthrith Baltsam, ooperisolistid Helen Lokuta, Monika-Evelin Liiv, Oliver Kuusik. Kavas on veel Mozarti „Laudate Dominum“, iisraeli helilooja Ron Weidbergi Variatsioonid Mozarti teemale, Beethoveni Fantaasia koorile ja orkestrile op. 80 ning aariaid Mozarti, Verdi, Donizetti ja Rossini ooperitest.

25. II Kristjan Järvi dirigeerib Bergeni Filharmoonia noorteorkestrit Norras Bergeni Griegi hallis. Kaasa teeb kolm norra koori, kavas kõlavad (ositi) Holsti „Planeedid“, Gediminas Gelgotase „Mountain Water“, Peeter Vähi „Meenutusi lapsepõlvest“ (solistideks viiuldaja Mari Samuelsen ja tšellist Håkon Samuelsen), Jónsi Birgissoni „Festival“, Kristjan Järvi „Aurora“ ning Sibeliuse „Karjala süit“.

25. ja 29. II Kristiina Poska dirigeerib Berliini Koomilises Ooperis Marius Felix Lange ooperi „Canterville’i lossi vaim“ (Oscar Wilde’i järgi) etendusi.

26. II Šveitsis St. Margaretheni Evangeelses kirikus tuleb ettekandele Arvo Pärdi „Passio“, esitavad St. Galleni Chor Inscriptum ning solistid, juhatab Christian Döhring. Kontserti korratakse 27. II St. Galleni katolikus kirikus ja 28. II Fischingeni kloostris, ettekanded EV aastapäeva puhul.

26. II USAs Bostonis esitab Cantata Singers oma kavas Pärdi „Solfeggio“, juhatab Amy Lieberman, kontserdipaigaks on American Academy of Arts and Sciences.

26. II Katrin Targo solistiesinemine Viini Peterskirches Bachi kantaatides BWV 32 ja BWV 125, partneriteks Katrin Auzinger, Richard Klein ja Gebhard Heegmann, orkester Camerata Viennensis, dirigent Martin-Jaques Garand.

26.-27. II Erkki-Sven Tüüri kaks ettekannet: 26. II mängib Tüüri Klaverikontserti Mihkel Poll Rumeenia linnas Craiovas, orkestriks on Filarmonica Oltenia, dirigeerib Jüri Alperten. Kontsert on osa projektist „Europa Season“, kus Oltenia Filharmoonia esitleb 28 nädala jooksul 28 Euroopa Liidu liikmesriigi muusikat ja muusikuid. Alperteni juhatusel on kavas veel Artur Kapi avamäng „Don Carlos“ ja Beethoveni II sümfoonia. Kava on selleks ajaks valitud EV aastapäeva puhul. Tüüri kammerteos „Symbiosis“ kõlab 27. II Inglismaa kontserdimajas Sage Gateshead Royal Northern Sinfonia muusikute kontserdil „New Music from the North“.

26. ja 28. II Külli Tominga kaks kontserti Milanos, saalideks Spazio Scopricoop Baggio ja Spazio Teatro 89. Ta esitab tervikuna Rossini tsükli „Soirées musicales“, samuti koos vioolaga Dargomõžski ühe laulu. Kontserdil on kaastegevad pianist Luca Schieppati, viiuldaja Piercarlo Sacco ja vioolamängija Anna Serova.

27. II Paavo Järvi annab kontserdi koos Shanghai Sümfooniaorkestriga Shanghai Symphony Hallis Hiinas, kavas on Smetana sümfooniliste poeemide tsükkel „Minu kodumaa“.

27. II UKs Chathami Central Theatre’is on ettekandel Pärdi „Cantus …“. Mängib City of Rochester Symphony Orchestra, juhatab Peter Bassano.

27. II Mati Turi esineb solistina Itaalias, lauldes nimipartiid Stravinski teoses „Kuningas Oidipus“. Kontserdipaik on Auditorium Parco della Musica Roomas, esitavad Accademia di Santa Cecilia sümfooniaorkester ja koor, dirigent on Sakari Oramo. Ettekannet korratakse samas veel 29. II ja 1. III.

28. II kontsert „Sarah’s Passion” Arvo Pärdi muusikast Amsterdami Muziekgebouw’ suures saalis. Esinevad ansambel Silbersee ja Ragazze Quartet. Kavas „Pari intervallo”, „Sarah Was Ninety Years Old”, „Fratres” (tšellole ja klaverile) ning „Stabat Mater”.

Varasemast
31. I Andres Uibo andis sooloõhtu Poolas Katowices Sileesia Filharmooniasaalis uuel Karl Schuke orelil. Kavas on D. Buxtehude „Te Deum laudamus“ BuxWV 218 ja „Passacaglia“ d-moll BuxWV 161, I osa „Ja ma nägin…“ ning IV osa „Uus Jeruusalemm“ Andres Uibo enda „Apokalüptilisest sümfooniast“, Erkki-Sven Tüüri „Spectrum I“, Arvo Pärdi „Trivium“ ning J. S. Bachi „Praeludium“ a-moll BWV 561 ja „Passacaglia et Thema fugatum“ c-moll BWV 582.

29. I Taavi Kerikmäe astus üles loengkontserdiga Morelias, Mehhiko olulises elektroakustilise muusika keskuses CMMAS koos USA flöödimängija Camilla Hoitengaga. Nende kavas oli Helena Tulve ja Karlheinz Stockhauseni muusikat ning improvisatsioone. Oma loengus tutvustas Kerikmäe eesti nüüdismuusikat.

22. – 31.I Ain Anger laulis Viini Riigiooperis Verdi „Rigolettos“ Sparafucile osas, neli etendust.

17. I Külli Tomingas esines solistina Itaalias Milanos Nova Milanese keskuses Centro Socio Culturale Coop kontserdisarjas „Insieme… Musica“, mille kunstiliseks juhiks on Luca Schieppati. Kava kandis pealkirja „Hingesugulased“ („Affinità elettive“) ja ettekandel Mozart, Schubert, Rossini, viiulil kaastegev Piercarlo Sacco, klaveril Luca Shieppati; Tomingas esitas paar Mozarti Lied’i ning Rossini tsükli „Soirées musicales“. Märtsikuul esineb siin samas sarjas pianist Johan Randvere.

13. XI Vancouveri Kammerkoor ja The Focus! Choir laulsid kavas „New Wave: The Latest in Choral Music“ Pärt Uusbergi laulu „Õhtul“, juhatas Jon Washburn. Kontsert Kanadas Vancouveri Ryerson United Churchis.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht