Jazziaastast hea sõnaga, ja põhjusega

IVO HEINLOO

Kui minult küsiti, milline oli tänavune jazziaasta, siis mõtlesin, et sellele küsimusele ammendavalt vastamine on küllap sama keeruline nagu vanas anekdoodis, kus neljal pimedal kästi kirjeldada elevanti ning igaüks tuli välja oma originaalse seletusega, mis ei kattunud ühegi teisega. Nii on ka meie jazzielus 2015. aastal toimunule küllap võimalik läheneda mitmest vaatepunktidest. Ärgem unustagem, et oli ju muusika-aasta, kuigi jazzis see ehk nii suurt mõju ei avaldanud. Ka 1. oktoobri muusikapäeval oli jazz küll esindatud, aga mitte eriti suurel määral. Eesti jazzi 90. sünnipäeva tähistamine tundus jäävat ehk ebaõiglaseltki tagaplaanile, kui välja arvata „Sügisjazzi“ eriprojekt „Eesti otsib džässistaari“, kus alles oma muusikuteed alustavad noored musitseerisid koos tuntud ansamblitega. Võrreldes mullusega oli aasta vähem juubelihõnguline, kuid kindlasti mitte vähem sisukas.

Kui veel sajandi algul saime rääkida peamiselt kahest suurest raskuskeskmest, mis jazziaasta vältel magnetina tähelepanu tõmbasid – „Jazzkaarest“ ja „Jõulujazzist“ –, siis praegu on pilt oluliselt kirevam ja üsna palju muutunud. Niigi rikkalikku festivalide ritta lisandusid tänavu näiteks jazzifestival Võsul ja ka Viimsi Happy Jazz Festival, mis erineb teistest selle poolest, et pöörab tähelepanu žanri kuldajastule. Jazziklubide võrgustik Eestis laienes Võrru, kunagisse kultuurilooliselt olulisse jazzilinna, mis tähendab, et nüüdseks saab tahtmise korral seda nautida põhimõtteliselt juba igas Eesti nurgas. Üsna palju anti välja uusi plaate: Raul Vaigla, Sofia Rubina, Oleg Pissarenko, Ain Agan, Hedvig Hanson, kui nimetada vaid mõned. Kokku ilmunud plaatide hulk saab veelgi suurem, kui arvestame juurde ka kõik rahvusvahelised koosseisud, näiteks Peedu Kassi ansambel Aerie oma debüütplaadiga „Hatch and host“ ning Mai Agana ansambel Mai­Group juba oma mitmenda helikandjaga „You“. Kiire arvutus näitas, et 2015. aasta numbrit kandvaid CDsid on vähemalt paarikümne jagu, mõned neist liigituvad jazzi alla suuremate, mõned väiksemate mööndustega. Ja loomulikult annab jätkuvalt tooni noorte esiletõus.

Seegi pole enam uudis, et Eesti jazzmuusikutel läheb välismaal järjest paremini, ning ka lõppev aasta pole selles mõttes erand. Sügisel oli suur Eesti jazzi invasioon Hiinasse, mis kulmineerus Estonian Dream Big Bandi kontsertidega. Abraham’s Cafe, kes viljeleb maailmamuusika ja jazzi piirialal asuvat stiili, käis Palestiinas, Holger Marjamaa koos keelpillimängijatega Itaalias, Kadri Voorand Venemaa džässiklubides. Peedu Kass Momentum valiti esimese Eesti bändina Saksamaa showcase’i laadis festivali „JazzAhead“ programmi, mille poole iga aasta aprillis on suunatud väga paljude produtsentide pilk. Rahvusvaheliselt tegi eriti silmapaistva esiletõusu sel aastal Maria Faust, kes poolenisti Eesti, poolenisti Taani muusikuna on just nüüd saavutamas kauaoodatud läbimurret. Tema ansambel Sacrum Facere jõudis koguni mainekale Umbria festivalile ning Taani muusikaauhindade jagamisel aasta lõpus astus Faust üles koos Taani raadio bigbändiga, kellele ta on juba pikemat aega muusikat kirjutanud ja arranžeerinud.

Jazziharidusliku külje pealt tooksin välja ühe tänuväärse initsiatiivi, mis on „tasa sõuad, kaugele jõuad“ põhimõttel juba mõnda aega hoogu kogunud, pälvimata liigset ajakirjanduslikku tähelepanu. Nimelt korraldab Jazzliit alates tänavusest aastast Philly Joe’s jazziklubis õpetlikku sarja kooliõpilastele. „Džäss elab džässiklubis“ on muusikatund väljaspool klassiruume, kus jazzmuusikud mängivad ja räägivad muusikast selleks kõige sobilikumas keskkonnas. On tore näha, et lisaks samasugustele projektidele, mida on viljeldud klassikalise muusika valdkonnas, on see mõtlemine jõudnud ka jazzi.

Paljust jääb siinses lühikommentaaris rääkimata, palju häid muusikuid ja ettevõtmisi esile tõstmata. Eesti jazzi üldise hea käekäigu osas see aga midagi ei muuda ning uude aastasse saab vaadata entusiastlikult, lootes, et see hea energia, mis viimastel aastatel on näiteks vallandunud kas või jazziklubi Philly Joe’s tegevuse kaudu Tallinnas, kasvab uuel aastal veelgi.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht