Kalju Terasmaa 19. X 1934 – 28. XI 2021

Lahkunud on löökpillimängija, laulja ja pedagoog Kalju Terasmaa. Ta oli imetabane muusik, kelle hääl, pillimäng ja sõbralik naeratus on kinnistunud tuhandetesse südametesse, kelle jäljed on suured ja sügavad nii klassikalises kui ka kergemuusikas.

Kalju Terasmaa lõpetas Tallinna Muusika­kooli löökpillide (1954) ja koori­juhtimise (1957) erialal ning asus juba kooli ajal tööle Eesti Raadio sümfooniaorkestris (ERSOs). Üle poole sajandi, 2005. aastani ERSO löökpillirühma kontsertmeistrina tegutsenud Kalju Terasmaa on olnud ERSO kõigi aegade kõige pikema staažiga kontsert­meister. Ta on esinenud umbes 2000 kontserdil mainekate Eesti ja välisdirigentide käe all ning tema tööaastail oli ERSO-l kuus peadirigenti: Roman Matsov, Neeme Järvi, Peeter Lilje, Leo Krämer, Arvo Volmer ja Nikolai Aleksejev. Ta oli virtuoosne vibrafoni­solist, kes mängis löökpille ka toonases Tallinna Kammerorkestris (1962–1977), samuti ansamblis Metronoom, Eesti Raadio estraadiorkestris, Eesti Televisiooni ja Emil Laansoo ansamblites ning veel paljudes koosseisudes. Pedagoogitööd alustas Kalju Terasmaa 1960–1966 Tallinna Muusikakoolis, 1970ndate alguses pani ta aluse löökpilli­õpetusele toonases Tallinna Riiklikus Konservatooriumis, kus aastail 1972–1999 õppis tema käe all suur osa Eesti parimatest löökpillimängijatest.

Laiemalt sai mitmekülgselt andekas muusik tuntuks 1960. aastate alguses tegutsenud Eesti Raadio meeskvarteti koosseisus. Kalju Terasmaa, Eri Klasi, Uno Loobi ja Arved Haugi säravad etteasted teleekraanil ja raadiosaadetes kinnistusid kuulajate südamesse lauludega „Rohelised niidud“, „Imeilus suvepäev“, „Romantika“ jpt. Omaaegse ülipopulaarse muusikasaate „Horoskoop“ tuntuimaks lauluks sai koos Helgi Salloga esitatud duett „Sulle kõik nüüd ütlen“, kuula­jate südameisse on kinnistunud ka koos Anu Antoni, Marju Kuudi, Tiiu Variku, Els Himma ja Heidy Tammega esitatud laulud. Eesti Rahvusringhäälingu arhiivis on rikkalik valik Kalju Terasmaa osalusel tehtud salvestisi ja portreesaateid.

Laulmine ja pillimäng olid Kalju puhul väga tihedalt seotud: löökpillid kõlasid tema käe all imeliselt laulvalt ning lauljana oli tal omakorda suurepärane rütmitunnetus. Peale üldise musikaalsuse on kolleegide südameisse jäänud tema üdini positiivne olek ja ellusuhtumine, viisakus ja hea suhtlemis­oskus, kohusetundlikkus ja täpsus ning tema tõeline firmamärk – soe naeratus.

Õpingute ajal kohtus ta tulevase abikaasa, muusikaõpetajana tegutsenud Taimiga, neil on poeg ja tütar ning kolm lapselast. Isa ja vanaisa jälgedes liiguvad ka tütar Terje ning lapselapsed Marianne ja Henrik. Kalju Terasmaa järgi on nime saanud tema lapsepõlve­radadele Padisele rajatud Kalju-lava.

Kalju Terasmaa ärasaatmine on reedel, 3. detsembril kell 15 Nõmme Rahu kirikus.

Eesti Riiklik Sümfooniaorkester

Eesti Rahvusringhääling

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia

Georg Otsa nimeline Tallinna Muusikakool

Kultuuriministeerium

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht