Õiglane tasu, kommentaar

HENRY-DAVID VAREMA, Eesti Interpreetide Liidu juhatuse esimees

Eesti Interpreetide Liit on heaks kiitnud õiglased tasumäärad, et parandada praegust olukorda, kus muusikud, kelle esinemise puhuks publik kohale tuleb, ei saa väärilist tasu. Praegu on paradoksaalselt just muusik see, kes jääb tulujaotuses viimaseks – alles siis, kui korralduse, valgustuse, klaverihäälestuse ja muude kulutuste eest on makstud.

Kultuurkapitali juhataja Margus Allikmaa sõnul rahuldatakse praegu kultuurkapitalist rahastatavad kultuuri­üritused keskmiselt ainult 38% ulatuses. Kui toetatakse suurt hulka kontserdikorraldajaid väikeste summadega, mis on mõeldud tegevus- ja korralduskulude katteks, ei jää esinejatele peaaegu midagi. See omakorda tähendab, et tipptasemel interpreete on raske, kui mitte võimatu, õiglaselt tasustada – see omakorda viib kontsertide kvaliteedi halvenemiseni. Kultuuriministeeriumile esitatud rahastustaotlustes on interpreetidele planeeritud tasud sageli väga väikesed, meenutades pigem hobi- kui professionaalse tegevuse tasusid.

Interpreetide liidus lähtusime interpreetide õiglase tasu väljatöötamisel kõrgharidusega kultuuritöötaja miinimumtasust, mis on ka riigi sihtasutuste kollektiivide töötasude aluseks. Sellest tulenevalt leidsime, et professionaalse interpreedi tunnitasu ei tohiks olla väiksem kui 9,4 eurot bruto. Õiglaste tasumäärade kujundamisel lähtusime põhimõttest, et kindlasti tuleb arvestada töömahtu, mis hõlmab kogu ettevalmistusperioodi.

Tegime eelmisel hooajal küsitluse interpreetide töökoormuse ja tasude kohta. Interpreetide liidu liikmed hindavad, et näiteks täismahus soolokontserdi ettevalmistamiseks kulub vähemalt 340 töötundi. Õiglase tasu määra järgi tähendaks see, et soolokontserdi eest esindussaalis, kus kuulajaid võiks olla üle 400, makstakse interpreedile vähemalt 3200 eurot bruto, arvestades nii ettevalmistusaega kui ka esinemist. Duo, trio või suurema ansambli puhul arvestasime individuaalse ettevalmistusperioodi mõnevõrra lühemaks. Lisaks interpreetide endi hinnangutele võtsime võrdluseks ka suuremates kollektiivides palgatööd tegevate muusikute tööaja arvestuse.

Õiglaste töötasumäärade kehtestamisega soovime, et tulevaste kontsertide eelarvete planeerimisel hakataks nendega arvestama. Lõppude lõpuks on interpreet see, kes loob laval kultuurielamuse, ning neile tuleb maksta sellist tasu, mis ei tekita saalis viibijates ega ka muusikutes endis piinlikkust.

Aastakümnetega mainekatel konkurssidel saavutatud tunnustused, osalus rahvusvahelises muusikaelus ja kõrgel tasemel kontserdid näitavad, et oma valdkonnas on eesti interpeedid maailmatasemel. ­­

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht