Kommentaar – Natalie Mets, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna öölinnapea kandidaat

Mis on öölinnapea ülesanded?

Öölinnapea ülesanne on edendada turvalist, majanduslikult edukat ja kultuuriliselt mitmekesist ööelu ning selle töö haldusalasse jääb kõik, mis toimub linnas kella kuuest õhtul kuueni hommikul. See tähendab näiteks öörahu tagamist, nii et oma kodus saaks rahulikult magada, kuid samal ajal on öösel lahti ja pakuvad programmi baarid, ööklubid ja kontserdikohad. Üks võimalus sellise olukorra loomiseks on hakata linna poolt eraldama raha meelelahutusasutustele tõhusa heliisolatsiooni paigaldamiseks või palgata töötajad, kelle ülesanne on tagada peamistes meelelahutuspiirkondades ohutus ja jälgida, et tänavatel oleks kord ja vaikus, nii nagu seda on tehtud Berliinis ja Amsterdamis.

Ööelu strateegiat koostades oleme küsinud rohkem kui 30 meelelahutus- ja kultuuriettevõtja tagasisidet ning arvestanud nende kommentaaridega. Oleme suhelnud ka tervise arengu instituudi, politsei- ja piirivalveameti, Tallinna kiirabi, päästeameti ning asumiseltsidega. Üks minu kindlaid eesmärke on, et öölinnapea rolli realiseerumisel meie suhtlus jätkub. Igasuguse planeerimise edu tagab efektiivne info liikumine ja selle eeldus omakorda on kõigi osaliste kaasamine aruteludesse.

Paljud arvavad kindlasti, et öömajanduse ja öölinnapea jutt on mingi väikese kildkonna teema. Kuidas veenad kahtlejaid öölinnapea vajalikkuses?

Öö puudutab kõiki linnakodanikke sama palju kui päev – kui mitte ööelus osalemise, siis näiteks linna majandusliku olukorra kaudu. Linnad, kus on ööpäev läbi kättesaadav mitmekülgne kultuurielu, tasuta ühistransport, kõrgel tasemel lastehoid ja tervislik toit, on atraktiivsed nii kohalikele, kes peavad öösel töötama, turistidele kui ka neile, kes otsivad võimalust välismaale tööle minna. Mida rohkem turiste ja rahvusvahelist ettevõtlust suudab Tallinn ligi meelitada, seda paremini läheb meie linnal ka finantsiliselt, rahastus võimaldab teha investeeringuid inimsõbraliku linnakeskkonna loomisse, tõsta palkasid sotsiaalvaldkonnas.

Öölinnapea seisab nii linnakodanike turvalisuse ja rahu kui ka ettevõtjate õiguste ja võimaluste eest ning tema suurim ja tähtsaim ülesanne on juhtida arutelu kõigi osaliste vahel.

Mis on kõige teravamad probleemid, mille öölinnapea peaks 2021. aastal Tallinnas lahendama?

Kõige esimesena tuleb muidugi jalule aidata meelelahutus- ja kultuurivaldkond, mis on väga rängalt viga saanud. Kontserdikohad ja -korraldajad on ilma jäänud sissetulekust ning selle kaudu on töö kaotanud tuhanded alates muusikutest ning lõpetades baari- ja administratiivtöötajatega. Linna ülesanne on välja selgitada täpne olukord ning seejärel valdkonda toetada.

Vajalike tegevuste nimekirja tipus on ka uuring, mille abil hinnatakse ööelu majanduslikku ja kultuurilist mõju, selle potentsiaali ja võimalusi. Seda uuringut saab edaspidi kasutada strateegilise vahendina, et seada ja viia ellu järgmisi eesmärke ning võtta vastu otsuseid. Muidugi tuleb üle vaadata alkoholi müügile kehtivad lauspiirangud, mis hakkavad kehtima 2021. aasta septembrist, ning muuta neid nii, et piirangud on põhjendatud. Praegu hakkavad karmimad müügireeglid kehtima ka nendele ettevõtetele, kellega ei ole probleeme olnud. See ei ole kindlasti mõistlik.

MARIA MÖLDER

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht