Kultuuriselts, Kuusalu ja Veljo Tormise unistus

ULVI RAND, Veljo Tormise Kultuuriseltsi tegevjuht

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Helilooja Veljo Tormis ütles enda kohta ikka, et tema on Kolga ranna mees. Teda kütkestasid Kuusalu ja siinsed kultuurikihid. Temagi oli üks meist, sündinud Kuusalu kihelkonnas Aru külas Kõrveaia talus.

Ja ta ise on andnud elu omanimelisele Veljo Tormise kultuuriseltsile, mis loodi 1997. aasta lõpul – mitte tema enda pärast, vaid mõistmises, et kultuuriselts ja helilooja tuntus aitavad koondada kohalikku kultuuri. Sellelt lähtepositsioonilt sekkus selts tarmukalt Kuusalu kultuuriellu. Praegu on kultuuriselts katusorganisatsiooniks üheksale harrastuskollektiivile. Seltsi kodu on alati olnud Kuusalu rahvamaja. Oleme Kuusalu valla lepingulise partnerina selle maja haldajad.

Esimesed suuremad ettevõtmised olid 2000. aastal Kuusalus helilooja 70 aasta juubeli tähistamise üritused. Samm-sammult ja aastatega, just praktika ja kogemuse kaudu söandasime ette võtta järjest suuremaid projekte. 2010. aastal, mil Tormis sai 80, rajas kultuuriselts helilooja sünnikoju Kõrveaiale skulptuuriansambli, 2010. aastal andsime välja CD „Vanad viisid uuel häälel – regilaule Kuusalu kihelkonnast“, mille tegemisel Veljo Tormis ise kaasa lõi. 2012. aastal tuli välja raamat „Kuusalu kihelkonna rahvariiete valmistamine“.

2013. aastal sai tellitud ambitsioonikas uudisteos „Lauritsa lubadus“, mis oli Kuusalu Lauritsa legendi põhjal koostatud muusikaline suurvorm. Libreto kirjutas Urmas Lennuk ja heliloojaks sai Tormise soovitusel Tauno Aints. 2015. aastal tähistasime Tormise 85 aasta juubelit Kuusalu-Jõelähtme laulu- ja tantsupeoga „Regilaul ja karuäke“. Pärast Veljo Tormise lahkumist 2017. aastal oleme tähistanud helilooja sünniaastapäeva tema sünnikodus üritusega „Tormis Kõrveaial“.

Veljo Tormis unistas, et tema loomepärand oleks korrastatud ja veebis paljudele kättesaadav. Nii on saanudki MTÜ Veljo Tormise Kultuuriselts virtuaalkeskuse projekti eestvedajaks, olles partneriks Tormise perekonnale. Seltsile on see põhikirjaline, esmatähtis tegevus, mis annab meile võimaluse osaleda väga olulises protsessis. Moodsas kõnepruugis võib seda nimetada suureks arenguhüppeks.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht