Kuum klaas Haapsalu suves

EILVE MANGLUS

Maalilises väikelinnas Haapsalus sündinud Ilon Wikland joonistas Astrid Lindgreni muinasjuturaamatutesse Bullerby küla ja mitmed teised majad-tänavad oma lapsepõlvemälestuste järgi. Veel praegugi, liikudes mööda Haapsalu mereäärseid kitsaid tänavaid, tunned end justkui Lindgreni juttudes ekslevat. Sattudes Haapsallu harva, eriti mõnusatel suvepäevadel, näib linnake aedade rohelusse varjunud vaikeluna. Paljud toredad inimesed, kel käsil põnevad ja tänuväärt ettevõtmised, veedavad Haapsalus pikki suvepäevi. Seal on alati huvitavaid muusikasündmusi, töötavad muuseumid ja galeriid. Minu Haapsallu sõidu ajend oli klaasipäevad ?Maritima? Evald Okase muuseumis 28. VI ? 4. VII. Kunstielamusi leidsin mujaltki: Linnagaleriist laienenud ON-rühma näituse ?RoosONroosONrooS?, pisikesest Kuke galeriist klaasikunstnik Maie-Ann Rauna uusimate mereteemaliste vaagnate väljapaneku. Kuurortlinna galeriid ei pea vähemalt suvel külastajate puudumise üle kurtma. Siia puhkama tulnud inimesed ei kiirusta näitusele muude toimetamiste kõrvalt, neile on kunsti nautimine justkui lõõgastava-rahustava sanatooriumipaketi kohustuslik osa. Suvitajate ja kohalike kunstivajadust näivad mõistvat ka linnaisad, kes jõudumööda Okase muuseumi ja Linnagaleriid toetavad.

?Maritima? korraldajaiks on teist aastat klaasikunstnik Kai Koppel ja Eesti Klaasikunstnike Ühendus. Nädala jooksul said kõik muuseumihoovi sisenenud huvilised näha päevast päeva väldanud klaasi kuumtöötluse protsessi: nii puhumist, valamist kui ka mitmeosaliste esemete kokkupanemist ja viimistlemist. Kai Koppeli eestvedamisel rajati muuseumihoovi klaasimassi sulatamiseks varikatusega väliahjuga klaasitöökoda. Puhumisjärjekorras ootasid eesti kunstnikest Liisi Junolainen, Toomas Riisalu, Kai Kiudsoo-Värv, Helena Kreem, Kati Kerstna, Kairi Roolaht-Orgusaar, Kai Koppel, Malle Karik-Hallimäe ja Rait Parts ning Robert Tannahill Kanadast, Kazushi Nakada Jaapanist ja Hong Sung-Hwan Koreast.

Kuuma klaasi puhumise workshop?id kujunesid performance?iteks, kus publik jälgis kunstiteose loomisprotsessi ideest paberil valmiseseme sündimiseni. Loomulikult ei õnnestunud välitingimustes kõik ootuspäraselt. Vale temperatuuriga klaas sai ootamatu kuju või purunes tuhandeks killuks. Killud teadagi, toovad aga õnne, tõotades järgmise katse õnnestumist.

Apelsinikarva hõõguvast klaasikerast puhuti välja kristallselgeid nõusid, mida kuumalt veel kuju andmiseks kääridega lõigati ja tangidega näpistati. Imetlemisväärt olid klaasikunstimeistrite ja ka tudengite oskused. Ladusalt sujuv oli kunstnike abiliste, kahe klaasivabriku puhumismeistri töö kuuma ahju juures: iga samm oli justkui kokku lepitud ja välja mõõdetud, et mitte teineteist hõõguvate sulaklaasikeradega ära põletada. Pika laua taga aiaservas aga lihvisid ja viimistlesid usinad üliõpilased valminud kunsttükke. Workshop?idel sündinud taiesed kujunesid kahtlemata vahetumateks, impulsiivsemateks kui ateljeetööd, inspireerides kindlasti ka kunstnike edasist loomingut.

Samaaegselt välitöödega toimus klaasikunstnike ühenduse ja külaliste ühisnäituse ülespanek muuseumisaalides. Kohapeal valminud eksperimentaaltaiestele lisaks saabus pealinnast varem tehtud, põhjalikuma lihvi ja disainiga töid. Kõik need leidsid koha Evald Okase sellesuvise ülevaatenäituse visandite, joonistuste ja maalide keskel, tekitades nii uue huvitava, kujutava ja rakenduskunsti seganäituse. Õigupoolest küll kolm näitust korraga, sest teise korruse ruumides on näha ka Haapsalu-teemalise fotovõistluse paremad tööd. Sellega aga Haapsalu suvised kunstisündmused ei lõpe, oodata on mitmeid maalinäitusi ja näiteks paberivalmistamise workshop?i. Näitus ?Maritima? on lahti juuli lõpuni.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht