Muusikamaailm

Priit Kuusk

Soome esindusorkestrite aasta

Sel sügisel on kahel Soome tipporkestril tähtpäev. Põhjamaade vanima, Helsingi Linnaorkestri asutas 125 aastat tagasi noor Robert Kajanus, HLO esimene kontsert toimus 3. oktoobril 1882. Aastail 1890–1923 oli HLO resideeriv helilooja Jean Sibelius, maestro enda juhatusel kõlas siin olulisem osa tema orkestriloomingust. Aastast 1995 on 11. peadirigendina ametis Leif Segerstam, peakülalisdirigent on John Storgårds. 98-liikmeline orkester annab kodusaalis Finlandia-talos aastas umbes 80 kontserti, teinud siiani enam kui 40 välisreisi, sh neljal korral USAsse ja neljal Jaapanisse. Koos käiakse ka aastaks 2010 valmivas Helsingi Muusikakeskuses, mille suuremaid toetajaid orkester on olnud. HLO tutvustas oma tähtpäeva-CD-d ja -filmi, 4. oktoobril tehti Jukka Tiensuu Kontserdi orkestrile maailmaesiettekanne. Just HLO oli see, kes Segerstami käe all tõi Sibeliuse 50. mälestuspäevaks ettekandele kõik sümfooniad pealkirja all „Seitsme sümfoonia eepos”. Novembri keskel on ees ka kontsert Peterburi Filharmoonia vastrestaureeritud Suures saalis, Sibeliuse kavas mängib tema Viiulikontserti Anna-Liisa Bezrodny.

Teine juubilar on Yleisradio orkester, Soome Raadio Sümfooniaorkester (99 muusikut), kes tähistas oma sünni 80. aastapäeva. Aastast 2003 on RSO peadirigent Sakari Oramo. RSO on oma kavades keskendunud ennekõike soome uuele muusikale, siiani on tehtud rohkem kui 520 teose esiettekannet, juubeliteoseks Aulis Sallineni Kontsert klarnetile, vioolale ja orkestrile (31. oktoobril). Kõik RSO kontserdid (ka välismaal) kannab otse üle või salvestab Yleisradio. 1963. aastal tegi orkester oma esimese välisreisi Paavo Berglundi käe all Leningradi, nüüdseks on väljaspool antud üle 280 kontserdi ja tehtud üle saja heliplaadi. Hooaja alguse tähiseks oli Kaija Saariaho oratooriumi „La Passion de Simone” ettekanne Helsingi pidunädalail (ja Läänemere festivalil Stockholmis) Esa-Pekka Saloneni juhatusel, Peter Sellarsi lavavariandis.

Tähtpäev on ka Juha Kangase asutatud Keski-Pohjanmaa Kammerorkestril, selle omapärase kollektiivi sünnist möödus 35 aastat.

 

Eesti dirigendid maailmas oktoobris

Olari Elts avas Šoti Kammerorkestri hooaja (5. X) tervikuna Sibeliuse kavaga, Viiulikontserdi solistiks Antje Weithaas. 11. X juhatas ta Turu FO ees Erkki-Sven Tüüri akordionikontserdi „Prophecy” esiettekannet, solistiks, nagu Tallinnas NYYD-festivalilgi Mika Väyrynen.

Tõnu Kaljuste tegi debüüdi Viini Musikvereini suures saalis (21. ja 23. X), juhatades Kristjan Järvi Alam-Austria TKO ja Slovaki Filharmoonia koori ees Beethoveni „Missa solemnis’t” (22. X ka St. Pölteni Festivalimajas). Enne oli ta Eesti Filharmoonia kammerkoori kaks kava, Alfred Schnittke „12 patukahetsuspsalmi” ja Arvo Pärdi „Kanon pokajanen’i” viinud Poznani Dominikaani kirikusse (15. ja 16. X). Ta dirigeeris 30. IX ka Lera Auerbachi balleti „Väike merineitsi” kaht etendust Hamburgi Riigiooperis, ka novembris näeb seda kahel korral.

Vello Pähn dirigeeris taas Garnier’ palees Pariisi Rahvusooperi balletitrupi etendusi, Sasha Waltzi Berliozi dramaatilise sümfoonia muusikale loodud uuslavastuses „Romeo ja Julia” peaosades tantsisid Jekaterina Gubanova, Yann Beuron ja Mihhail Petrenko. Vello Pähn, kes kevadel juhatab Pariisis veel 18 balletiõhtut, tegi nüüdsed etendused (7.–20. X) kahasse Valeri Gergijeviga, kumbki viis õhtut.

Paul Mägi dirigeeris taas Helsingborgi SOd (14. X), jõudes ülilühikese ettevalmistusajaga (asendades Eva Ollikaist) ettekandevalmis saada Nielseni I ja Schuberti VI sümfoonia, mida polnud varem juhatanud. Seejärel tegi ta oma Uppsala Kammerorkestriga kava Rossini ja J. Straussi avamängudest ning valssidest (18. X) uhiuues Uppsala kontserdimajas.

Helsingborgi SO ees juhatas koolikontsertide sarja „Astrid Lindgreni maailmas” Risto Joost, sama kava esitati ka (20. X) Hässleholmi kultuurimajas.

Mikk Murdvee dirigeeris 19. X Kálmáni „Tsirkusprintsessi” esietendust Kerava Ooperiga, kuni detsembrini tuleb veel kümme operetiõhtut. Mängivad Ylioppilaskunnan Soittajat, kelle peadirigent on Murdvee sellest hooajast.

Arvo Volmer esines oma Adelaide Symphony Orchestraga linna Festivaliteatris (19. ja 20. X), kavas Mahleri II sümfoonia. Solistid olid mandri parimate hulgast: Nicole Youl ja Fiona Janes. Novembris on Volmer taas ASO ees, siis juhatab ta ka Eino Tambergi Concerto grosso’t.

Neeme Järvi dirigeeris 3. X Frankfurdi Alte Operis Baieri Raadio SOd Mstislav Rostropovitši mälestusnädala tähtsaimal kontserdil (Štšedrin, Bruch, R. Strauss, Dvořák, Tšaikovski), kus solistideks olid Natalia Gutman, David Geringas ja Mischa Maisky. Kuu keskel oli Järvil kokku kaheksa kontserti New Jerseys, kavas ka Mendelssohni sümfooniad nr 2 ja 5, Antti Siirala Mozarti solistiks. 24. X dirigeeris ta Royal Festival Hallis Londoni Filharmooniaorkestrit (Tšaikovski I kontsert, solist Alexander Markovich, Mahleri I sümfoonia). Veel oli Järvil (27.–29. IX) kolm kaalukat kontserti ka Berliini Filharmoonikutega: H. Rotti Sümfoonia ja Bartóki III klaverikontsert, solistiks Hélène Grimaud.

Paavo Järvi on oktoobris töötanud Cincinnati SO (Beethoveni Viiulikontserdi solistiks Vadim Repin) ja Frankfurdi Raadio SOga, kavades ka mitmeid Mahleri teoseid. Tervikuna Brahmsi kava (Kaksikkontserdi solistideks Renaud ja Gautier Capuçonid, ning IV sümfoonia) viis ta FRSOga Kasseli linnahalli (18. X) ja Pariisi Champs Élysées’ teatrisse (19. X).

Kristjan Järvi juhatas peadirigendina oktoobri algupoolel kokku üheksat kontserti TKO juubelisarjas „100 Jahre Tonkünstler”: K. Goldmarki „Sakuntala”, Griegi „Lüüriline süit”, Liszti „Tasso” ja Beethoveni VI sümfoonia. Kava mängiti Grafeneggis, kolmel korral Viini Musikvereinis, veel St. Pöltenis ja Badeni Casinos. TKOga oli Kristjan publiku ees ka 31. X, mil St. Pöltenis tehti löökpillimängija, ansamblijuhi ja improvisaatorina tuntuks saanud Lukas Ligeti (György Ligeti poja) „Centrifuge” maailmaesiettekanne, samas veel Mark-Anthony Turnage’i „Kai” ja John Adamsi „Harmonienlehre”. TKO oktoobrikuu kõik 13 kontserti kõlasid Eesti dirigentide käe all.

 

Rostropovitši mälestuspäevad Saksamaal

Mstislav Rostropovitši algatatud Kronbergi tšellofestival (iga kahe aasta tagant) korraldati 8. korda, nüüd aga juba tema mälestusüritusena – möödas on pool aastat maestro lahkumisest. Festivali iga-aastane patroon on Maria Casals Istomin, seekord ka Galina Višnevskaja, avapäeval esines sõnavõtuga Rostropovitši tütar Jelena.

Mälestusfestivalil toimus ühtekokku tosin kontserti (3.–7. X), esinemas tipptšellistid, Rostropovitši õpilased Natalia Gutman, David Geringas, Mischa Maisky (solistidena ka kontserdil Neeme Järvi käe all), Maria Kliegel, Frans Helmerson, Miklós Perenyi jt. Samuti maestro asutatud Kronbergi Tšelloakadeemia üliõpilased, ka viiuldaja Gidon Kremer, pianist Martha Argerich, kaasa tegi helilooja Krzysztof Penderecki.

Kavades olid valdavalt teosed (Brittenist Schnittkeni) sadade hulgast, mis on pühendatud Rostropovitšile. Kronbergi linnahallis oli üleval mälestusnäitus, avati Berliini kunstniku Anna Franziska Schwarzbachi büst maestrost, kõik need ettevõtmised moodustasid väärika tähtsündmuse suure muusiku mälestuseks.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht