Muusikamaailm

Priit Kuusk

Debussy mälestusfestival Manchesteris Claude Debussy 150. sünniaasta esimesi tähistajaid on festival „Reflections on Debussy” (20. I – 9. VI) Manchesteris, mille kunstiline juht ja üks soliste on nimeka Debussy-interpreedina pianist Noriko Ogawa. Tema toob esile ka Debussy huvi Jaapani ja idamaade vastu ning mõju Tōru Takemitsu jt jaapani heliloojate loomingule. Pidustuste korraldajaiks on BBC Philharmonic Orchestra ja Bridgewater Hall. Läinud reedel kõlasid kõrvuti Debussy „Nokturnid” ja Takemitsu „Quotation of Dream”. Sügisel orkestri ees alustanud Juanjo Mena kõrval dirigeerib Debussyd ka Yan Pascal Tortelier, sarja ilmestavad kontserdieelsed ja -järgsed vestlused ning kammerkavad. Aprillist hakkab BBC 3 Radio kontsertide salvestusi ka eetrisse andma, heliloojale pühendatakse BBC Music Magazine’i veebruarinumber. Lähim sündmus tuleb Utrechtis ja Amsterdamis (17. ja 19. II), kus esiettekandel ka Debussy „Lastenurk” Hans Abrahamseni orkestriversioonis.

Pikkade sümfooniate heliloojad

Gustav Mahleri ja Anton Bruckneri mitme tublisti pikema kui tund sümfoonia kõrval (Mahleri nr 3, nr 8 ja nr 9 kestavad rohkem kui poolteist tundi) on ka briti XX sajandi meistril Havergal Brianil (1876–1972) sama mõõtu mammutteos, Sümfoonia nr 1 d-moll („The Gothic”, 1919–1927, esimene tervikettekanne 1966), mis värskel plaadil kõlab 106 minutit. Selle esitus ja samas plaadistus Londoni firmalt Hyperion 17. VII 2011 BBC Promsil väljamüüdud Royal Albert Hallis oli metropoli kogu muusika-aasta sündmusi; plaat ilmus detsembris: umbes 1000 tegelase hulgas on 9 koori, solistid sh Susan Gritton ja Alastair Miles ning BBC Walesi Rahvusorkester ja BBC Concert Orchestra, dirigendina Martyn Brabbins. Sümfoonia viimane osa on ligi tund kestev tänuavaldus „Te Deum”. Enamik Briani 32 sümfooniast (neist 21 kirjutas ta oma 80- ja 90ndates eluaastates) on veel ette kandmata.

Olari Elts ajakirjas BBC Music Magazine

Olari Eltsil on käes tõeline tippkuu: BBC Music soovitab lugejaile jaanuari 20 silmapaistvama Briti muusikaürituse hulgas tema kontserti BBC Walesi Rahvusorkestriga 11. I Cardiffis BBC Hoddinott Hallis (otseülekanne BBC Radio 3s), kus Elts avas orkestri kuus kuud vältava legendaarse Paul Sacheri (1906–1999) tellitud teoste sarja. Kavas Stravinski Sümfoonia 3 osas, selle kõrval ka E.-S. Tüüri „Exodus” ning Coplandi Klarnetikontsert ja J. Adamsi fokstrott „The Chairman Dances”. Soovituse juures on kahel leheküljel Eltsi suur foto. Märtsis pühendatakse Sacherile siin konverents. 14. I juhatas Elts WROd ka Swanseas Brangwyn Hallis: lisaks Stravinskile Lalo Tšellokontsert (sol Alban Gerhardt) ja Rahmaninovi „Sümfoonilised tantsud”. 19. ja 21. I seisis Elts juba USAs Seattle’i SO ees, kus kavas ka P. Vasksi kuulus viiulikontsert „Kauge valgus”; eile tegi ta Helena Tulve „Anastatica” Rootsi esiettekande, juhatades Uppsala Kammerorkestrit uues kontserdi- ja kongressihallis, 29. I jõuab Elts veel Ensemble Orchestral de Paris’ ette Champs-Élysées’ teatris Mozarti „Idomeneo” balletimuusika, Schumanni ja Haydniga.

Aastavahetuse preemiaid ja tunnustusi

Jaanuari esimesist päevist kannab Londoni Kuningliku Ooperi peadirigent (aastast 2002) Antonio Pappano aadlitiitlit Sir. Juhatanud koduteatris sügisest avalavastust Puccini „Il trittico’t” ja „Toscat”, Plácido Domingo auõhtut (40 aastat debüüdist), Wagneri „Meisterlauljaid”, „Figaro pulma” ja Berliozi „Troojalasi”. LSO on rõõmus, et Pappano teeb ka nendega aasta algul kaks kava.

Louisville’i ülikooli (USA) kuulsa Grawemeyeri kompositsioonipreemia pälvis 2012. aastal 165 kandidaadi hulgast Esa-Pekka Salonen oma Viiulikontserdi (2009) eest, salvestus Leila Josefowiczilt ja Prantsuse Raadio FO-lt autori juhatusel 2011. aastal Pariisis festivalil „Présences”. Salonen, kes lõpetas Los Angeleses 2009. aastal oma 17aastase ametiaja ja on Philharmonia Orchestra peadirigent Londonis, valiti 2010. aastal ka Ameerika Kunstide ja teaduse Akadeemia välisauliikmeks.

Musical America aasta kunstnikud: 2012. aasta muusikud on tšellist David Finck ja pianist Wu Han, aasta helilooja Meredith Monk, aasta dirigent Jaap van Zweden, aasta laulja tenor Jonas Kaufmann, aasta instrumentalist viiuldaja Gil Shaham.

Eesti maestro, praegune Schleswig-Holsteini Landestheateri ja sümfooniaorkestri peadirigent Mihkel Kütson (40) valiti ühehäälselt orkestri Niederrheinische Sinfoniker ja Krefeld-Mönchengladbachi teatri peadirigendiks augustist 2012.

SLV bariton Dominik Köninger võitis 28 osaleja hulgas Londoni Wigmore Halli kammerlaulukonkursi, II oli Stuart Jackson, III Dorottya Lang. Samas tunnustati Wigmore Halli medali vääriliseks žüriiliige Thomas Quasthoff.

Wigmore Hallis toimunud finaal kuulutas Pierre Fournier’ auhinna võitjaks Manchesteris õppiva 23aastase Peterburi tšellisti Mihhail Nemtsovi.

Neville Marrineri järel, kes on orkestri Academy St Martin in the Fields eluaegne president ja seisis selle ees asutamisest 1959 aastani 2011, valiti kammerorkestri uueks kunstiliseks juhiks USA viiuldaja Joshua Bell. Bell esines mh novembris Carnegie Hallis 30. korda. Tol kuul võitis ta USAst ka nii Paul Newmani kui Hubermani auhinna. Aastavahetusel olid Bellil käsil duokontserdid 21 USA linnas.

Jaapani dirigent, organist ja klavessinist Masaaki Suzuki on saanud Bremeni muusikafestivali preemia (25 000 eurot). Jaapani Bach Collegiumi asutajana (1990) on ta praegu ka külalisprofessor USAs Yale’is.

Leipzigi Gewandhausi rahvusvahelise Mendelssohni auhinna värske laureaat on dirigent ja omaaegne tipptenor Peter Schreier.

Ruhri klaverifestivali preemia 14. laureaadiks on oma elutöö eest saanud Viinis elav gruusia pianist Elisabeth Leonskaja, Viini kontserdimaja auliige. 2010. aasta laureaat oli Grigori Sokolov.

Eesti muusikuid maailmalavadelt – jaanuar

1. I esines Angelica Klas Mikkelis nimiosalisena Kálmáni operetis ”Krahvinna Mariza” Mikkeli LO kaastegevusel.

4. I esinesid Vox Clamantis Jaan-Eik Tulve juhatusel ja Aare-Paul Lattik Moskvas IV rahvusvahelisel Euroopa jõulufestivali, kavas gregoriaani jõulukoraalid ja -laulud ning Arvo Pärdi „And One of the Pharisees … “, samuti prantsuse orelimuusikat, sh A. Guilmant ja E. Chausson.

4. I juhatas PaulMägi pidulikku uusaastakava (Verdi, Puccini, Lehár, J. Strauss) Uppsala Kammerorkestri ees Kontserdi- ja Kongressihallis (sol-d Marika Schönberg ja Daniel Frank).

5. – 28. I on Roland Liiv (Lenski) ja Annaliisa Pillak (Larina) solistideks Vaasa Linnateatri laval Tšaikovski „Jevgeni Onegini” uuslavastuses Vaasa Ooperilt, Vaasa Linnaorkestri kontsertmeistriks Maano Männi. Lavastuse on teinud Vilppu Kiljunen, dirigeerib Jukka Iisakkila. Nimiosas Ville Rusanen, Tatjanana Helena Juntunen. Jaanuaris kokku 9 etendust.

6. I laulis Annely Peebo Dorabella osas Mozarti „Così fan tutte’s” Praha teatris Estate.

7. I Aare-Paul Lattiku soolokontsert Tšeljabinski Filharmoonia oreli- ja kammersaalis IV Euroopa jõulufestivalil: Bach ja prantsuse orelimuusika, Arvo Pärdi „Trivium” ja Alfred Karindi „Hällilaul”.

8., 11., 14. ja 17. I laulis Ain Anger padre Guardiano osas Verdi „Saatuse jõus” Viini Riigiooperis, partneriteks Violeta Urmana, Alberto Gazale, Fabio Armiliato ja Nadia Krasteva (lav David Pountney, dir Jesús López-Cobos).

11. I juhatas Olari Elts BBC Walesi Rahvusorkestrit Cardiffis Paul Sacherile pühendatud sarja avakontserdil: Stravinski Sümfoonia 3 osas, Erkki-Sven Tüüri „Exodus”, Coplandi Klarnetikontsert (sol Shabaka Hutchings) ja J. Adamsi „The Chairman Dances”. Kontsert oli hinnatud BBC Music Magazine’i jaanuarinumbris kuu 20 olulisema Briti muusikasündmuse hulka (lisatud Eltsi foto). 14. I dirigeeris Elts sama orkestrit Swanseas, Stravinski sümfoonia kõrval kavas Lalo Tšellokontsert (sol Alban Gerhardt) ja Rahmaninovi „Sümfoonilised tantsud”.

12. ja 13. I ning 17. ja 18. I Marius Petersoni esinemised „Cesena” etendustes ansambli Graindelavoix’ koosseisus koos Belgia tantsutrupiga Rosas (kor Anne Teresa De Keersmaeker, dir Björn Schmelzer) Belgias Leuveni Schouwburgis ning Amsterdamis Stadsschouwburgi Rabozaalis. Toome siin ära ka kõigi etenduses osalejate nimed. Rosas: Haider Al Timimi, Bostjan Antoncic, Carlos Garbin, Marie Goudot, David Hernandez, Matej Kejzar, Mikael Marklund, Chrysa Parkinson, Michael Pomero, Gabriel Schenker ja Sandy Williams; Graindelavoix: Olalla Aleman, Aron Blom, Lieven Gouwy, Tomas Maxe, Julien Monty, Marius Peterson, Albert Riera en Yves Van Handenhove. 18. I etenduse järel oli publikul vestlusvõimalus tegijatega.

13. I debüteeris Anu Tali Prantsuse Rahvusorkestri ees Châtelet’ teatris Pariisis, esinedes nüüdismuusikafestivali „Présences” avakontserdil, mille kandis üle ka France Musique. Kavas olid Britteni „Mereinterluudium” ja „Passacaglia after John Dowland” ooperist „Peter Grimes” ning festivali helilooja Oscar Strasnoy (Argentina/Prantsusmaa) lühiooper „Le Bal” kontsertkorras.

13., 20. ja 21. I esineb Merle Silmato Azucena osas Verdi „Trubaduuri” uuslavastuses Lahti Linnateatri laval koos Sinfonia Lahtiga (lav Janne Lehmusvuo, dir Atso Almila), krahv di Luna osas Raimo Laukka. Etendused ka veebruaris.

14. I juhatas Hendrik Vestmann külalisena Saksamaal Kasseli Riigiteatris Puccini „Boheemi” etendust. Philipp Kochheimi lavastuses esinesid Mimi ja Rodolfo osas Ani Yorentz ja Johannes An, mängis Staatsorchester Kassel.

14. I Käsikellade ansambli Campanelli kontsert Peterburi Jaani kirikus, kunstiline juht Inna Lai.

14. I  Erkki-Sven Tüüri teose „Architectonics IV” ettekanne Moskva Konservatooriumi väikeses saalis, esitas Homecoming Festival Ensemble.

15. – 30. I laulab Lauri Vasar 2011. aasta Siemensi Fondi preemia laureaadi Aribert Reimanni ooperi „Lear” uuslavastuses (lav Karoline Gruber) Hamburgi Riigiooperis, dirigeerib Generalmusikdirektor Simone Young.

18. I esines Mari Poll Sasaki Trioga (koos tšellist Jun Sasaki ja pianist Joseph Houstoniga) Yorki ülikooli Jack Lyonsi kontserdisaalis, kavas Coplandi „Vitebsk”, Šostakovitši Klaveritrio nr 2, Bartóki „Rumeenia rahvatantsud” ja „Allegro barbaro”, Raveli Klaveritrio a-moll.

18. ja 19. I Neeme Järvi esmakordsed kontserdid Singapuri Sümfooniaorkestriga Esplanade’i kontserdihallis: Eduard Tubina „Kolm eesti tantsu” (1938), Prokofjevi Viiulikontsert nr 2 (sol Vadim Repin), Tšaikovski Sümfoonia nr 5.

18., 19., 26. I esines Risto Joost solistina (kontratenor) Purcelli ooperi „The Indian Queen” ühes peaosadest Brüsseli Kaaitheateri külalisetendustel Antwerpenis ja Brügges barokkorkestri ’B-rock’ saatel, dirigendiks Frank Agsteribbe.

19. ja 21. I Olari Eltsi kontserdid Seattle Symphony Orchestraga Benaroya Hallis: Haydni Sümfoonia nr 86, P. Vasksi „Kauge valgus” (sol Maria Larionoff), Mendelssohni Sümfoonia nr 4.

20. I juhatas Hendrik Vestmann Bonni Opernhausis Mozarti ooperit „La finta giardiniera”, mängis Beethoven Orchester Bonn.

20. I alustas Paavo Järvi oma kevadhooaega Moskvas, juhatades Vene Rahvusorkestri ees Moskva Konservatooriumi Suures saalis E.-S. Tüüri „Aditust”, Tšaikovski Klaverikontserti nr 2 (sol Deniss Matsujev) ja Beethoveni Sümfooniat nr 5.

20. I Erkki-Sven Tüüri „Lamentatiot” mängis Hollandi Amstel Saxophone Quartet oma külaliskontserdil Iirimaal Galways.

21. I Mirjam Tally uusteose „Animalistic Hymn” esiettekanne Stockholmi Püha Jakobi kirikus: esitas Rootsi Raadio koor Peter Dijkstra käe all.

22. I esines Juhan Tralla Mannheimi Rahvusteatris Rossini „Sevilla habemeajajas” krahv Almaviva osas (lav Monique Wagemakers, dir Alois Seidlmeier).

23., 26. ja 27. I juhatab Tõnu Kaljuste Rootsi Rahvusliku Noorteorkestri turneed USAs, kontserdid Chicago Symphony Centeris, New Yorgi Carnegie Hallis ja Washingtoni Strathmore Music Centeris. Kavas Arvo Pärdi „Cantus in Memory of Benjamin Britten”, Tobias Broströmi uusteos kontsert viiulile ja marimbale „Samsara” (sol-d Hugo Ticciati ja Johan Bridger), August Söderman, Rahmaninovi Sümfoonia nr 2.

24. I Hendrik Vestmanni viimane etendus J. Straussi „Nahkhiirega” Münsteri Linnateatris Saksamaal (esietendus jaanuaris 2011), lavastaja Wolfgang Quetes, peaosades Fritz Steinbacher, Henrike Jacob, Gundula Schneider, mängis Sinfonieorchester Münster.

25. ja 26. I alustas Kristjan Järvi kevadhooaega kahe kontserdiga Gstaadi Festivaliorkestri ees Lichtensteinis Vaduzis ja Müncheni filharmooniasaalis Gasteigis: kavades tantsud de Falla „El amor brujo’st”, Corigliano löökpillikontsert „Conjurer” (sol Martin Grubinger), Piazzolla Kaks tangot ja Stravinski „Tulilind” (1945).

25. – 28. I Paavo Järvi esinemised Orchestre de Paris’ga, kaks kontserti Pariisis Salle Pleyelis ja kaks Aix en Provence’i Suures Teatris: Brahmsi Viiulikontsert, solistiks Viktoria Mullova, ja Sümfoonia nr 2.

26. I laulis Lauri Vasar Londonis Lõunakalda kontserdikeskuses Royal Festival Hallis nimiosa L. Dallapiccola ooperi „Vang” kontsertettekandel Esa-Pekka Saloneni dirigeerimisel. Mängis Londoni Philharmonia Orchestra. Esitus valmis koostöös Amnesty International’iga ja pühendati organisatsiooni 50. aastapäevale.

26. I juhatas Olari Elts Uppsala Kammerorkestrit uues Kontserdi- ja Kongressihallis, kavas Helena Tulve „Anastatica” Rootsi esiettekandes, Mendelssohni Viiulikontsert (sol Viviane Hagner), Beethoveni Sümfoonia nr 7.

26. I Anu Tali debüüt ORF Radio-Symphonieorchester Wien’i ees Viini Kontserdimajas, kavas Veljo Tormise Avamäng nr 2, Thomas Adèsi Viiulikontsert „Concentric Paths” (sol Peter Herresthal), Elgari „Enigma variatsioonid”. Raadiokavas 27. I.

28. ja 29. I Vox Clamantise kolm eelkontserti regioonis (galeriis ja kirikuis) Nantes’i festivalile „La Folle Journée”, esituspaikadeks Saint-Nazare, Challans, Saumur. Kavas Jaan-Eik Tulve juhatusel Cyrillus Kreegi „Kiida mu hing Issandat”, kaks õigeusuhümni „Svete tihhii”, 6 osa Arvo Pärdi „Kanon Pokajanenist”. Nende põhikontserdid Nantes’is (8) algavad koos veebruariga.

29. I dirigeerib Olari Elts Ensemble Orchestral de Paris’d Champs-Élysées’ teatris – balletimuusika Mozarti ooperist „Idomeneo”, Schumanni Klaverikontsert (sol Jean-Frédéric Neuburger), Haydni Sümfoonia nr 86.

29. I Marius Peterson ning viola da gamba ja fiidlimängija Thomas Baeté osalevad vestlejatena ja esinevad Anne Teresa De Keersmaekeri loomingu ja muusika seostele pühendatud, kogu päeva vältaval mõttevahetusel Antwerpeni deSingelis.

31. I esitab Mari Poll Cheltenhami Linnahallis Bachi Sonaadi sooloviiulile nr 2 ning koos pianist Jennifer Hughesiga Respighi Sonaadi viiulile ja klaverile h-moll.

Jaapani muusikajakiri Ongaku-no-tomo avaldas oma veebruarinumbris tabeli 35 jaapani muusikakriitiku valikust 20 parima kontserdi kohta Jaapanis (XII 2010 – XI 2011), kus arves on nii orkestri- kui soolokontserdid ja ooperiettekandedki. „Best Concert 2011 in Japan” on selle põhjal Paavo Järvi ja Orchestre de Paris’ esinemised Tōkyō NHK Hallis ja Suntory Hallis ning Yokohamas. 6. kohale on asetunud tema kontserdid Bremeni Deutsche Kammerphilharmonie’ Schumanni-tsükliga Jaapanis samal perioodil ning mõlemad on edestanud seal nt ka Berliini Filharmoonikute kontserte Simon Rattle’i ja Viini Filharmoonikute kontserte Christoph Eschenbachi juhatusel.

Arvo Pärdi muusika ettekandeid jaanuarikuul (välisesinejad)

6. I Jochen Ulrichi ballett „Michelangelo” Arvo Pärdi muusikaga Linzi Landestheateri laval; kasutatud on Pärdi teoseid „Cantus in Memory of Benjamin Britten”, „Collage über B-A-C-H”, „Spiegel im Spiegel”, „Lamentate”. Mängis Bruckner Orchester Linz, dirigendiks Dennis Russell Davies, „Lamentate” klaverisolistiks Maki Namekawa.

8. I „Magnificat” ja „Trisagion” olid kavas Kolmekuningapäeva kontserdil Christus-König-Kirche’s Saksamaal Kleves, esitajaiks Collegium Musicum Kleve ja Vokalensemble der Evangelischen Kirchengemeinde Kleve Johannes Feldmanni juhatusel.

12. I „Cantus in Memory of Benjamin Britten” Kärntner Sinfonieorchesteri kavas Klagenfurti Kontserdimajas Austrias, dirigeeris Yun-Sun Chang. 

13. I Sümfoonia nr 4 kandis ette Münchner Rundfunkorchester Ulf Schirmeri dirigeerimisel Müncheni Neuhauseni Herz-Jesu-Kirche’s.

13. I „Fratres” kõlas Baseli Sümfooniaorkestri 9-liikmeliselt kammeransamblilt Baseli Münsteris korraldatud „Muuseumiööl”.

18. I „Orient & Occident” esitati Tirooli Landeskonservatoriumi saalis Innsbruckis kõrgkooli keelpilliansambli poolt.

19. ja 20. I „Summa” oli Sjaellandi Sümfooniaorkestri (Kopenhaageni FO) kavas Taanis Værløse’s ja Kopenhaagenis, juhatas peadirigent Lan Shui.

21. I Kaks Arvo Pärdi ettekannet Londonis St. John Smith Square’is: Ensemble Les Voix Nouvelles esitas „Arbose” ja „Da pacem Domine”, dirigeeris Jean-Louis Gosselin.

21. I „Cantus in Memory of Benjamin Britten” oli Orchesterverein Wiedikon’i kavas Zürichis, juhatas Fergus Macleod.

28. I ja 29. I „Fratres” on NHK Symphony Orchestra kavas NHK Hallis Tōkyōs, dirigeerib Leonard Slatkin.

29. I esitab ArgeTon Orchester Zürichis Augustinerkirches Pärdi kaks teost: „Fratres’e” kammeransamblile ning „In spe” vaskpillikvintetile ja keelpilliorkestrile (esiettekanne Šveitsis), dirigeerib Andreas Brenner.

31. I  Philip Glassi 75. sünnipäeva kontserdil New Yorgi Carnegie Hallis kõlab Glassi soovil ka Arvo Pärdi „Lamentate”. Mängib American Composers Orchestra, klaverisolistiks Maki Namekawa, dirigeerib Dennis Russell Davies.

Varasemast

20., 22. ja 31. XII juhatas Hendrik Vestmann Münsteri Linnateatri J. Straussi „Nahkhiire” nelja etendust (lav Wolfgang Quetes) kahe külalisõhtuga Gütersloh’s ja kahe piduliku etendusega vana aasta viimasel päeval koduteatris.

19. – 23. XII Tšehhi Raadio 3 programmis „Vltava” toimusid saated eesti muusikast, mida oli siingi võimalik kuulata internetist. Viies kontsertsaates kõlas kokku 19 teost heliloojatelt nagu Veljo Tormis, Arvo Pärt, Anti Marguste, Eino Tamberg, René Eespere, Lepo Sumera, Erkki-Sven Tüür, Raimo Kangro, Toivo Tulev, Galina Grigorjeva, Mari Vihmand, Mirjam Tally, Tatjana Kozlova, Helena Tulve, Tõnis Kaumann, Timo Steiner, Margo Kõlar ja Märt-Matis Lill. Programmid koostas Eesti Muusika Infokeskus, nende Tšehhi-poolne algataja, autor ning koordineerija oli muusikateadlane ja ajakirjanik Vítězslav Mikeš.

17. XII Poolas Wrocławis toimunud koorijuhtide konkursil „Towards Polyphony” võitis III koha, laureaadidiplomi ja rahalise preemia EMTA koorijuhtimise eriala üliõpilane Ilmars Millers.

5. XII Petrozavodskis lõppenud II rahvusvahelisel Chopini-nim klaverikonkursil osales neljast vanusegrupist esimeses, noorimas grupis kolm õpilast Narvast ja üks Sillamäelt, II grupis kaks Narvast ning III grupis (16–19aastased) võitis esikoha Tallinna muusikakeskkooli 11. klassi õpilane Leo Dubovski, kelle õpetajaks on Ada Kuuseoks. Dubovski (s 1993) on võitnud alates 2002. aastast preemiaid sh Portugalist, Narvast, Tallinnast, Varssavist ning Petrozavodskist ka 2009. aastal.

Ülevaate koostanud Priit Kuusk

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht