Pealelend

PRIIT KUUSK

ALLAR KAASIK,t?ellist, Oistrahhi festivali korraldaja Oled kohe teel Budapesti, kus Euroopa päeval on sündimas üks uus algus?

Jah, kuigi David Oistrahhi festivali avakontsert Pärnus toimub 27. VI, algab Ungarist Oistrahhi festivali tänavune kaasprojekt ?Europa Festiva?, mille kontserdid (taas Euroopa Liidu programmi ?Culture 2000? raames) kestavad aasta lõpuni.

Kes 9. V Ungaris esinevad ja kas kõlab ka Eesti muusikat?

Meie esimeseks koostööpartneriks on 1998. aastal asutatud noortekollektiiv Georg Solti Chamber Orchestra Ádám Medveczky juhatusel, solistideks ungarlaste ?kuldflööt? Imre Kovács ning noor soome pianist, seni kõigil Oistrahhi festivalidel esinenud paljukordne konkursilaureaat Antti Siirala. Meie muusikast on kavas Kremerata Baltica ja Moskva Kammerorkestri repertuaariski olnud Galina Grigorjeva ?Tsaarinna Jevdokia nunnakspühitsemise laul? (muuseas Oistrahhi festivali tellimusteos) ning Kuldar Singi Kontsertiino flöödile. On ju Singi Kontsertiino jõudnud just meie kaudu mitme tuntud flötisti repertuaari; nende hulgas on üks eredamaid nüüdismuusika esitajaid Camilla Hoitenga.

Kava teises pooles kõlab esmakordselt Beethoveni t?ello-klaveriteos, nüüd keelpilliorkestrile seatud ?Variatsioonid Händeli teemal ?Juudas Makkabeusest?? ja ka Beethoveni II klaverikontsert läheb keelpilliorkestriga. ?Europa Festiva? peaeesmärke on tuua esile Euroopa rahvuslike muusikakultuuride seni laiemalt tundmata väärtusi, aga anda ka uus vorm vanadele väärtustele. Nii oleme püüdnud avardada ka keelpilliorkestri repertuaari. Kontsert toimub Liszti nime kandvas 1875. aastal asutatud Budapesti muusikaakadeemias, mis Ungari muusikaloos tähtis ja ungarlastele püha paik.

Oistrahhi festivali ?hüpe Euroopasse? ei piirdu vaid Ungari kontserdiga?

Kontserte toimub kokku 9 maal kõigi nende maade muusikute osavõtul ning need jaotuvad tsüklitesse ?Noored talendid?, ?Euroopa ülemhelid? ja ?Kammer-Euroopa?. Kuigi kõik kavad pole lõplikult paigas, on plaanis kontserdid veel Helsingis ja Riias, Siguldas, Kaunases ja Gdanskis, Milanos, Stockholmis ja Dublinis… Kaasas on Helsingin Juniorijouset, Kaunase Kvartett, meie varasema partnerina segakoor Latvija jt. Näiteks Dublinis esinevad Eesti ja Soome muusikud, Kaunases aga Iiri Callinos Quartet, Milanos koos Eesti ja Itaalia muusikud jne. Ka osa tänavuse Oistrahhi festivali kontsertidest Pärnus kuulub sellesse sarja.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht