Pealelend

I. G.

ANDRES UIBO,orelifestivali kunstiline juht Mis on algava XVIII Tallinna rahvusvahelise orelifestivali eripära?

Tänavu möödub 30 aastat esimesest üleliidulisest orelimuusika festivalist tollase ENSV pealinnas Tallinnas. Kahjuks jäi tookordne küllaltki mastaapne ettevõtmine ühekordseks, millele saabus järg alles 1987. aastal Tallinna rahvusvahelise orelifestivali näol.

Vaatamata ühekordsusele andis tollane üleliiduline ettevõtmine 1974. aastal meie orelimuusika levikule võimsa impulsi, tõi Eestisse orelimuusika värskeid tuuli ja avaldas pikamas perspektiivis olulist mõju Eesti orelikultuuri edasisele arengule.

Nüüdne Tallinna rahvusvaheline orelifestival, mis tänavu toimub 30. VII ? 8. VIII, on aga omandanud mõõtmed, mis lubavad Tallinna orelifestivali pidada üheks tänapäeva kaalukamaks ja autoriteetsemaks orelimuusika suurfoorumiks kogu maailmas.

Sellesuvisel festivalil pakutav kava on tõepoolest laiahaardeline. Kontserdid Tallinnas, Pärnus ja maakirikute ajaloolistel orelitel, ühtekokku 31 kontserti, hõlmavad enam kui 1200 aasta jooksul loodud muusikat. Kümne suvepäeva jooksul on kuulajal erakordne võimalus kuulata enam kui saja väga erineva autori loomingut paljude oma ala tippinterpreetide esituses.

Festivali avapäeval, 30. VII linastub kuulsa Itaalia filmireþissööri Antamoro 1916. aastal valminud tummfilm ?Kristus?. Film, mis omal ajal vapustas vaatajaid eelkõige võimsate massistseenidega, arvati pikka aega olevat kaotsi läinud. Õnneliku juhuse tõttu leiti see film möödunud aastal ning restaureeriti. Filmi kujundavad muusikaliselt Toomas Trass oreliimprovisatsioonidega ja ansambel Vox Clamantis gregooriuse lauluga.

Festivalil tuleb maailmaesiettekandele ka mu enda teos ?Liturgiline sümfoonia? orelile, koorile ja solistidele. Nimetatud teose esimene osa ?Ja ma nägin…? võitis 2003. aasta uute oreliteoste konkursil esimese preemia ja samuti publikupreemia.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht