Täna on rahvusvaheline muusikapäev

Igor Gar?nek

 

Rahvusvahelist muusikapäeva tähistatakse 1. oktoobril aastast 1975, mil maailma tippmuusikuid ühendav Rahvusvaheline Muusikanõukogu pani organisatsiooni toonase presidendi, legendaarse Yehudi Menuhini eestvedamisel sellele traditsioonile aluse.

Ka Eesti Muusikanõukogu (EMN) ja meie muusikaavalikkus tähistavad rahvusvahelist muusikapäeva: täna õhtul antakse Estonia kontserdisaalis enne ERSO pidulikku kontserti üle EMNi aastapreemiad Helena Tulvele (heliloomingu preemia), Irina Zahharenkovale (interpretatsiooni preemia) ja Endel Lippusele (tunnustus pedagoogilise töö eest). See on vääriline tähelepanu meie muusikutele, kes on oma tegevusega otsustavalt kaasa aidanud Eesti kinnistamisel maailma kultuurikaardile.

Rahvusvahelisel muusikapäeval on kindlasti mõtet korrakski mõelda muusika rolli üle meie aja vaimukultuuris. Meie aeg tähendab ühtlasi aga ka Euroopa aega ning vaevalt, et keegi kahtleb: Euroopa vaimsuse järjepidevuse saavutamiseks on esmatähtis meie elu seotus meie oma kultuuriga. Mis puutub muusikasse, siis maailmakuulus vanamuusika spetsialist Nikolaus Harnoncourt peab vajalikuks kaht suurte eeldust.

Esiteks, muusikuid tuleb välja õpetada uute meetodite järgi, mis käsitlevad ka muusikat enne viimast kaht sajandit, lisaks klassitsismile-romantismile-barokile ka keskaja ja renessansiajastu helikunsti. Harnoncourt on seisukohal, et tänapäeva muusikakoolides ei õpetata mõistma muusikat kui keelt, vaid õpetatakse selle erinevaid tehnikaid. Ning hoiatab, et nii võib sündida tehnokraatlik skelett, mille tunnistajaiks on kuulajad nii mõnelgi keskpärasel kontserdil.

Teiseks on Harnoncourt seisukohal, et kogu muusikaline üldharidus vajab sügavuti läbimõtlemist ja sellele vajaliku mahu eraldamist. ?Vaid nii saaks võimalikuks möödunud aegade suurteoste nägemine uues valguses, kogu selle kuulajaid mõjutavas ja ülendavas mitmekesisuses,? arvab maestro. Kuidas oleks see võimalik aga Eesti oludes, kus meie üldhariduskoolides on vaid üks muusikatund nädalas?

Samas vajame kõik muusikat, ilma selleta ei suudaks me küllap sisukalt eladagi.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht