Veera Hirsik 18. X 1927 – 20. XI 2021

Meie hulgast on lahkunud seto laulukultuuri hoidja ja edasikandja Veera Hirsik.

Veera sündis Vedernika külas nelja­lapselises peres teise lapsena. Ema oli Anne (Jahimiis) ja isa Illo Pihotalo. Veera lõpetas matemaatika erialal Tallinna Pedagoogilise Instituudi kaugõppes. Tööle suunati ta Treski seitsmeklassilisse kooli. Alates 1950. aastast oli matemaatikaõpetaja Värs­kas ning 1954. aastast alustas tööd kooli õppealajuhatajana, töötades koolis 47 aastat.

Koolitöö kõrval hakkas Veera juhendama noorte seto koore ning 1976. aasta sügisest Värska naiskoori Leiko. Leelokoor Leiko reisis maailma suurlinnades Moskvas, Viinis, Pariisis, New Yorgis, Stockholmis, Berliinis, Hamburgis, Hannoveris, samuti Soomes, rääkimata muudest lähematest kohtadest. Kõikjal tutvustati seto laulu ja kultuuri. Veera tegi suure töö koori juhendajana ja oli arvestatav seto kultuuri tutvustaja ja koori eestkõneleja. Leiko kooril on välja antud mitmeid kassette ja CDsid. 51 aastat tegutsenud leelokoor Leiko lõpetas oma tegevuse 2015. aasta 4. oktoobril kooriliikmete kõrge ea tõttu.

Veera jagas alati oma teadmisi ning abistas lahkelt folkloriste ja seto kultuuri huvilisi. Ta oli Värska käsitööseltsi Kirävüü liige, kududes peamiselt kirivöid ja meeste põlvikuid. Ka kõrges eas oli ta aktiivne kogukonna liige ning tihe kultuurisündmuste külastaja ja tähtpäevadel kõneleja. Ta nimetas paljusid oma lasteks ja kasvandikeks just oma pika õpetajapõlve tõttu ning lahendas igal vabal hetkel keskendunult ristsõnu ja sudokusid. Seltskondliku ja lahke võõrustajana hoolis ta väga oma kogukonnast ja lähedastest, aga kui tarvis, siis oli ka sõnakas ja kehtestas ennast.

Veera Hirsik pälvis mitmeid preemiaid ja tunnustuse leelokoori Leiko juhendamise ning seto kultuuripärandi hoidmise eest. Eesti Kultuurkapital määras talle eluaegse preemia. Anne Vabarna omakultuuri preemia, Jakob Hurda rahvakultuuri auhind ning V klassi Valgetähe teenetemärk on vaid mõned tunnustamise tunnistähed tema 94aastase eluea jooksul.

Hirsiku Veerat jäävad mälestama tema kolm last Helmut, Tõnu, Kersti oma peredega. Seto laulu ja kultuuri peavad aga edaspidigi au sees tema lapselapsed pojatütar Mari Lii Tallinna kooris Sõsarõ ja tütretütar Ruti karmoškamänguga.

Setomaa ülemsootska Vabarna Jane

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht