Al Paldroki edu pant

Riin Kübarsepp

Al Paldrok ehk Anonymous Boh on tulnud välja oma kümne käsuga, praegusaegsete ellujäämise reeglitega. Ta on illustreerinud need käsud performance’ite fotodokumentatsioonide visualiseeringuga ning nagu seisab selgitavas tekstis „visualiseering on tuletatud (anonüümse grupi) lõpututest reisidest (Euroopa, Aasia, Ameerika) avatud maastikel”.

Anonymos Bohi kümme käsku revideerivad klassikalist piiblit üsna julgelt, need võib võtta kokku lihtsa loosungiga „Loo enda keskkond!”. Ehk lahtiseletatult: kui kuskil ei meeldi, liigu edasi. Ning loomulikult: „Kui tead tõde, siis jaga seda valjult kõigiga!”

Ameerika poeet Ron Whitehead on iseloomustanud Anonymous Bohi loomingut kui postapokalüptilist absurdset mängulisust kaleidoskoopilisel maastikul. Whitehead on võrrelnud Bohi ka sõrmuste isandaga, kes on võimeline kõike ümber enda sõrme keerama. Just samamoodi, nagu XX sajandi algul tegid sürrealistid-anarhistid Alfred Jarry, Tristan Tzara ja Ezra Pound. Sarnaselt Bohiga on ka sürrealiste-anarhiste käivitanud vastuvoolu liikumine, torm ja tung. Mari Kartau on almanahhis „Ülbed üheksakümnendad” vaadelnud Al Paldroki just samas võtmes.

Kuigi Al Paldrok ei ole igal orbiidil, eelkõige koduses Eestis pidevalt nähtav, tulevad Tallinna Linnagalerii näitusel tema positiivsed elumotod: „Ära vingu, muuda!” ja „Tegutse, võta kätte ja tegutse!” eredalt esile. Tema puhul on tegemist globaalse maailmarevolutsiooniga, mille käigus ta esitab pidevalt endale küsimusi. Ta ei propageeri tarbimist, vaid ikka isetegemist, loomist.

Anonymos Boh ketrab oma kümmet käsku kui mantrat, sest ega teisiti (kui sedasigi) ei tee väikekodanlikule postimperialistlikule ühiskonnale midagi selgeks. Nii et pea püsti ja tee kõike, nagu oleks see su viimane tegu! Ehk selles peitubki Al Paldroki ja teiste anonymosbohide edu.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht