Andrus Joonas 12. V 1970 – 29. XII 2021

Vaid 51aastasena suri Pärnu aktiivsemaid performance’i- ja maali­kunstnikke Andrus Joonas.

Joonas omandas kunstihariduse Sütevaka gümnaasiumis ja Academia Gratas ning hiljem ka õpetas seal. Ta oli Non Grata tegevuskunstirühmituse liige (1998–2007) ning korraldas ja kureeris kakskümmend aastat Pärnu moodsa kunsti näitusi. Tema kunstnikukarjäär algas Pärnus ja selle lähistel maanteenäitustega. Ka tema esimene isikunäitus oli Pärnus Graniidi galeriis 1995. aastal, viimane suur retrospektiiv „Meelesurfar“ aga möödunud talvel Pärnu muuseumis. Andrus Joonase viimast isikunäitust „Zjem-a, Daur-a“ sai vaadata Tallinnas Vabaduse galeriis.

Andrus Joonas oli isepäine kunstnik: tema looming ei mahtunud etteantud piiridesse, olgu siis paiga, suundumuste või mõtteviisi mõttes. Tema robustselt naivistlikke maale on võrreldud autsaiderite või art brut’ kunstiga, püütud neid mõista ka rahvakultuuri kõige ehedamate nähtuste abil. Justkui piiride sunnist lahtiütlemiseks kuulutas kunstnik 2000. aastal ühismeedias, et loobub CVst ehk ütleb lahti ametlikust kunstikarjäärist. Seitse aastat hiljem ta küll tundis, et see ei toiminud, kuid talle oli selgeks saanud, et elu koos CVga või ka selleta on suur illusioon ega kinnita seda, kes ta tegelikult on.

Andrus Joonase kogu loomingus korduvad kaks omamütoloogilist mõistet: „kollane huntmees“ ja „aledoia“. Esimene teda ennast iseloomustava tegelase, ürgmehena, keda juhivad vaid ürgsed instinktid, teine teda ümbritseva kõiksusena.

Andrus Joonas esines installatsioonide ja performance’itega Eestis, Lätis, Saksamaal, Soomes, viimasel ajal Venemaal, eelkõige Volga ääres Samaras ja Udmurdimaal. Tema töid on Eesti Kunstimuuseumis, Tartu Kunstimuuseumis, Pärnu Uue Kunsti Muuseumis ja mitmetes erakogudes üle maailma.

Andrus Joonas oli veendunud, et kunstile võib alati loota, sest kui kunsti tõsiselt teha ning on midagi öelda, siis ei jäta kunst tegijat maha ja asi lihtsalt tuleb välja. See on paratamatus.

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Maalikunstnike Liit

Pärnu Linnagalerii

Non Grata

Kultuuriministeerium

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht