Jüri Marran 12. II 1937 – 19. IV 2021

Esmaspäeval suri maalikunstnik Jüri Marran, kelle härrasmehelikku viisakust ja mahedat muhedust mäletavad nii kunstihuvilised kui ka kunagised Tartu õhtukeskkooli õpilased.

Jüri Marran lõpetas 1956. aastal Tartu V keskkooli ja 1961. aastal Tartu ülikooli füüsikuna. Pärast aastapikkust tööd Saaremaal füüsikaõpetajana asus ta samasse ametisse Tartu õhtukeskkoolis, kus töötas 40 aastat ja õpetas muu hulgas kultuurilugu.

Ühes Tartu Postimehele antud intervjuus meenutas Jüri Marran, et kui ta lõpetas seitsmenda klassi, soovitasid õpetajad tal minna kunstikooli: „Aga mu ema ütles: „Mine ülikooli ja kui elukutse on käes, siis tee, mis tahad.“ Ma uskusin teda, sain elukutse ja tänu sellele olen säästnud end paljudest pettumustest,“ ütles kunstnik. „Kui asusin tööle õhtukoolis, praeguses täiskasvanute gümnaasiumis, olid mul maalimiseks terved valged päevad. Mul ei olnud vaja kunstiga raha teenida ja ma ei pidanud ideoloogilisi tellimusi täitma, et ennast ära elatada.“

Kunstihariduse omandas ta aastail 1962–1967 Melanie ja Erich Arraku ateljeekoolis. Tema loomingus leidub rohkesti värviküllaseid lille- ja figuuri­maale, portreesid ja abstraktseid kompositsioone, raamatuillustratsioone ja lavakostüüme.

1986. aastal valmis Eesti TVs „Ateljeekontsert“, mille režissöör Tiina Pork oli Jüri Marrani ateljeesse Tasuja tänavas Tartus kutsunud laulma Silvi Vraidi ja klahvpilli mängima Jaak Jürissoni. Kunstnik osales ka Margus Kasterpalu lavastuses „Carmen. Legend kirest ja aust“, mis esietendus 1993. aastal Tartus.

Jüri Marrani kaks viimast suuremat isikunäitust olid Tartu kunstnike majas. Kevadel 2003 tuli vaatajate ette „Enesest“ ja talve lõpul 2007 „Lustaed“. Näituse koostamine Omicumi aatriumisse Tartus jäi pooleli, selle viivad lõpule tema sõbrad.

Eesti Kunstnike Liit

Tartu Kunstnike Liit

Tartu Kunstimuuseum

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht