Juta Piirlaid 6. I 1951 – 11. VIII 2019

On lahkunud alati rõõmsatujuline, oma vaimsuse ja elukogemusega kaaslasi toetav, loomelennukas erialakaaslane.

Juta Piirlaiu kunstnikutee sai alguse Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis, mille ta lõpetas 1975. aastal. Õpitud moeerialal leidis ta raken­duse kombinaadis ARS tiraažiteostajana, kostüümikunstnikuna Vene Draamateatris ja vabakutselise kunstni­kuna.

Tema moeloojanärv avaldus eelkõige maalitud siidist, trüki- ja eksperimentaalsetes tehnikates kangastest autorikollekt­sioonides, millega ta esines ülevaate- ja grupinäitusel 1983. aastast saadik. Esimesel isikunäitusel 1985. aastal tõi ta välja tekstiilimaali ja siiditrüki moekunstiga ühendamise erinevad võimalused. Juta Piirlaiu eksperimentaalsed vormiotsingud ja kontseptuaalsed installatsioonid olid oodatud Eesti Moekunstnike Ühenduse väljapanekutel. 2011. aasta isikunäitusel „Pühendus“ tõi ta uusloomingu kõrval välja diplomitööks maalitud siidkleidi akvarelselt sulandunud karukellade motiiviga. See peenelt välja joonistunud kroonlehtedega sulgjalt pehme lill inspireerinud teda ta oma sõnul ka hilisemas loomingus. Samasugune oli ka Juta loomus ja looming: õrnpehmelt kaunis, naiselikult lähedane, pealetükkiva efektita elegantselt diskreetne.

Moeharidusele lisaks lõpetas Juta Tallinna Pedagoogikaülikooli kasvatus­teaduste teaduskonna magistriõppe ja Tallinna Ülikooli kultuuriteaduskonna kunstiteraapia täiendusõppe. Alates 1992. aastast töötas ta Tallinna Ülikooli kunstide instituudi tööõpetuse osakonnas, kus õpetas tarbekunsti ajalugu ning joonistamist, maalimist, disaini, stiiliõpetust ja eksperimentaalseid tekstiilitehnikaid. Õppejõuna korraldas ta üliõpilaste tööde näitusi ning avaldas mitmeid pedagoogika-alaseid publikatsioone. Tema panus Eesti etnograafia teoreetilisel lahtimõtestamisel on väärtuslik nii üliõpilastele kui ka huvilistele.

Juta Piirlaiul jätkus energiat osaleda mitmes ühiskondlikus organisatsioonis, nagu Eesti Karskusliit AVE, Eesti Sinise Risti Liit, Kristlik Ühendus, Eesti Loov­teraapiate Ühing. Hingeabi nõuandetelefoni loomise algaastatel kuulus ta ühena esimestest kõnedele vastamise töögruppi ja töötas seal edaspidi konsultandina.

Aastaid väldanud võitlust kurnava haigusega ei reetnud mingil moel Juta alati säravad silmad ja viimaste moe­näituste jaoks valminud erksa lahendusega mudelid. Ta lahkus rahuriiki lähedaste poolt hoituna. Leinama jäävad abikaasa Andrus, tütred Esther ja Marja-Tiina, poeg Mark ning lapselapsed Leona, Rasmus ja Helin Maria.

Anne Metsis

Eesti Moekunstnike Ühendus

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Kultuuriministeerium

Eesti Kunstiakadeemia

Ärasaatmine laupäeval, 17. augustil kell 11.30 püha Siimeoni ja naisprohvet Hanna kirikus (Ahtri 7) ja kell 13 Metsakalmistul kunstnike kvartalis.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht