Katrin Pere – aasta tekstiilikunstnik

Reet Varblane

Möödunud reedel kuulutati Hopi galeriis välja aasta tekstiilikunstnik, noor tekstiilikunstnik ja tekstiilitegu. Autasustatute tööd on galeriis vaadata kuni 2. IV. Tänavu kuulusid žüriisse EKLi asepresident Anu Kalm, tarbekunsti- ja disainimuuseumi direktor Merike Alber ja peavarahoidja Kai Lobjakas, Terje Luure, Postimehe ajakirjanik Tiina Kolk, 2011. aasta tekstiilikunstnik Mare Kelpman ja tekstiilikunstnike liidu esindaja Ene Pars.

Anu Kalm, kas žürii oli tänavuste tekstiiliautasude suhtes üksmeelne? Millistest kriteeriumidest valikul lähtusite?

Tänavu oli preemiakandidaate vähe: aasta tekstiilikunstniku autasule kolm, noore tekstiilikunstniku autasule kaks ja aasta tekstiiliteole kolm kandidaati. Esimesele kahele autasule kandideerivad kunstnikud ise, aasta tekstiiliteo kandidaadid esitas tekstiilikunstnike liidu juhatus. Kas kandidaatide vähesus tegi otsustamise kergemaks, on raske öelda. Žürii oli otsuses üsna üksmeelne.

Aasta tekstiilikunstnikuks valiti Katrin Pere näitusega „1+1 Katrin Pere ja Annika Teder” Tallinna Kunstihoone galeriis (13. I – 5. II 2012). Näitusel olid väljas peamiselt uued tööd, emotsioonidest laetud tekstiilipannood. 2012. aasta oli Katrin Perele üldse erakordselt viljakas loomeaasta, mistõttu on ta selle autasu auga välja teeninud. Näitust meenutasid kõik žüriiliikmed väga soojade sõnadega, tunnustussõnu jagus kunstnikule palju.

Aasta nooreks tekstiilikunstnikuks valiti Kärt Ojavee, kes on juba ammu tuntud tegija, sugugi mitte ainult tekstiilikunstnike seas. Huvitava nüüdisaegse lähenemisega, tekstiilikunsti piire laiendav, „tarkade” tekstiilide, „arukate” toodetega tuntuks saanud Kärt Ojavee on oma valdkonna aktiivne edendaja ka rahvusvaheliselt. Tema loominguline CV on muljetavaldavalt pikk. Autasu määramisel peeti seekord silmas tarbekunsti- ja disainimuuseumi näitust „UUO – määratlemata kasulikud objektid” (21. IV – 27. VI 2012) eest.

Aasta tekstiiliteoks nimetati Reet Talimaa Peterburi Jaani kiriku tekstiilikavandid. Kavandid on viies liturgia värvis (valge, punane, roheline, violetne ja must), nende aplikatsioonitehnikas teostaja on O/Ü Lipuvabrik. Reet Talimaa puhul tõsteti esile tema põhjalikke teadmisi kirikutekstiilidest, neis kavandites on need leidnud igati väärika rakenduse. Reet Talimaa tekstiilid kõlavad kenasti kokku Juta Lemberi sisekujundusega.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht