Kristjan Raua laureaadid Juta Kivimäe, Rait Prääts, Tõnis Saadoja ja Evi Tihemets

Reet Varblane

6. mail anti Tallinna raekojas pidulikult üle tänavused Kristjan Raua medalid. Seekord pälvisid selle kunstiteadlane Juta Kivimäe, klaasikunstnik Rait Prääts, maalikunstnik Tõnis Saadoja ja graafik Evi Tihemets.

Kristjan Raua auhind on meie vanim, seda on välja antud juba nelikümmend aastat ning selle on saanud sada kuuskümmend kunstnikku-kunstiteadlast. Kristjan Raua autasu on säilitanud ka algse vormi, neli võrdset auhinda: üks on tinglikult elutööpreemia, teised eelmise aasta väljapaistva saavutuse eest. Kolm n-ö aastapreemiat on jaotatud vabade kunstide, tarbekunsti (disaini) ja kunstiteaduse (kuraatoritöö) vahel. Kristjan Raua aastaauhinda on nimetatud kvaliteediauhinnaks ning selle all on mõeldud, et õnnelikud saajad otsustavad kolleegid, kunstnike liigu volikogu ehk siis alaliitude esindaja ning suurkogu usaldusinimesed. Laiapõhjalise otsustajate ringi puhul on aga viimasel ajal järjest enam esile tulnud nõrk külg: paljusid autasusid põhjendatakse pikaajalise töö, mitte konkreetse teose, näituse, uurimusega. Kristjan Raua autasust on saanud n-ö süümeauhind, millega hinnatakse tagantjärele.

Pole aga mingit kahtlust, et ükski neljast tänavusest laureaadist ega nominendist (neid oli kokku 26) või ka paljudest, keda mingil põhjusel ei esitatud, ei vääriks seda auhinda. Nad kõik on tunnustuse ära teeninud.

Juta Kivimäele anti auhind Eesti skulptuuri uurimise ja tutvustamise eest, silmas pidades tema pikaajalist tööd Kumu skulptuurikogu hoidjana ja Vabaduse galerii galeristina aastatel 2007-2013. Rait Prääts pälvis selle klaasikunsti, joonistuse ja installatiivse skulptuuri õnnestunud sünteesi eest näitusel „Läheb järjest kiiremaks?” tarbekunsti- ja disainimuuseumis. Tõnis Saadoja pärjati võõrandatud realismi kaanonis maalitud monumentaalmaali eest NO99 teatrisse, kus klassitsistlike detailidega aktsentueeritud jalutusruumi ja maalitud kujutise metakeele vahel on tekkinud hõrk kvaasinihe. Evi Tihemetsa tunnustati võimsa esinemise eest seitsme isikunäitusega oma 80. sünnipäeva aastal, mis päädis väljapanekuga Viimsi Püha Jaakobi kirikus 2012. aastal detsembris.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht