Üle võrgu fotost rääkides*

RAEL ARTEL

Intervjuu Andreas W-ga Andreas W kuraatoriprojekt ?Puudumise kohalolu? Rael Arteli galeriis 1. ? 14. VII.

Milline oli kuraatorinäituse ?Puudumise kohalolu? kokkupanemise printsiip?

printsiip oli selline. millegi puudumine kui intensiivsus, mis aktiveerib neid pilte: igas pildis on kõige olulisem see, mida seal ei ole.

Kes on su näitusel osalenud kunstnikud?

enamik autoreid on seotud tartu kõrgema kunstikooliga. [riho peiker : baudrillard interrupted] : baudrillard, deleuze ja guattari on lahti ühendatud oma sõnade küljest, sõnade ilmumise moodus on deformeeritud ja nihestatud.** [katz : borderline of memory] : keha ja teda ümbritsevate vormide suhe pärast seda, kui keha on kadunud. [kaisa eiche : synchroscape] : operatsioonid sellega, kuidas mõnel juhul me ei saa kunagi teada, mis meil nägemata jääb. [alan proosa : 484 s/m pilti] : laialilaotatud internet, alati liiga kaugel, liiga miniatuurses suurendusastmes ja liiga rängalt heade tavade vastane. [toomas kalve : inimeste töid, tegemisi ja hambaid : surnud lindude elu] : eeldatavalt olulise kõrvalejätmine ja väljalülitamine. tuntud pilt, mis on kohal, aga ei eksponeeru. [alan ross : skin for ansel adams] : puudumise kõikvõimalikud tasandid, mis on täidetud tühjuse ja simulatsiooniga. fotograafia grand old man?i kuulsa assistendi ilmumine rahvale. [siim vahur : ] : nullist ja nullist moodustatud binaarkood, digitaalse inimese toidulaud. [taavi piibemann : morbiid lendab yle] : liikumatud luust strukturaaltõed, mis jäävad järele siis, kui pehmed koed on ära pudenenud.

Milline on ?Puudumise kohalolu? teoreetiline tagala?

varem oli maastik lihtsalt maastik, rääkida oskasid ainult linnud, loomad ja täidetused. kohalolu kõneles, jutt oli selge ja arusaadav. nüüdseks on maastik iseenda mitmekordistatud projektsioonidega mahakustutamiseni üle kirjutatud ja just puudumine on see, mis ilmub nagu ületeravustatud intensiivsus, räägib pikalt, segaselt ja arusaamatult. asjatu on öelda : ?ma ei saa aru? või esitada küsimust : ?selgitage mulle, mida see ometi tähendab??. jazzmuusika kohta ei tule kellelegi pähe esitada küsimusi, jazzi võetakse vastu tunnetusega. kui lüngad ja tühikud siristavad inglite keeles, läbilõige ja katkestus on kõigi rõõmusõnumite kandetalad, siis tuleb otsustavalt lahti lasta positivistlikust lootusest nähtut arusaadavuse keelde tõlkida. see ei ole võimalik. just segane, arusaamatu ja korrapärastamisele mittealluv on selle näituse mootorid. see väljapanek ei soovi olla vastutulelik vaataja ootustele, aga ta ka ei sulge ennast hermeetiliselt. pole põhjendamatu rakendada implosiooni, sissepoole suunatud plahvatuse mõistet. lööklaine, mis sellest tekib, suundub sisemistesse kudedesse ja lagundab meile eksponeeruva kogukeha sealt. see on puudumise, pudenemise ja kokkukukkumise masin, ta püsib koos ainult katkevate naharibade ja õhukeste luuservade toel.

Viimastel aastatel on olnud märgata fotoelu elavnemist Lõuna-Eestis, eriti Tartu kõrgema kunstikooli ringkondades. Kuhu liigub fotokunst Tartus? Mida annab võrdlus eesti fotos toimuvaga?

ma ei tea, kuhu fotokunst tartus liigub. aga kui tartu kõrgema kunstikooli fotoosakonna baasil midagi väita, siis suund on teoreetilise teadlikkuse poole. sest küllalt suures osas on see ikkagi linnapi koolkond, mis seal uuel kujul tekkima on hakanud. aga see alles kujuneb, praegu on see oma lähtepunktist väljuv protsess, mitte selgepiiriline väljaarendatus. ütleme nii, kui see masin pöörded üles saab, siis selle läbistusvõime, just selle teadlikkuse pärast, peaks olema märkimisväärne. mulle tundub, et sellisel kujul nagu seal, ei panda teoreetilisele teadlikkusele mitte kusagil mujal eesti fotograafias ja fotoõppes võrreldavat rõhku.

* väiketäheline kirjapilt on üks osa taandamise ja puudumise algoritmist ja kuulub selle näitusega lahutamatult kokku.** kandiliste sulgudega nimetamine [autor : teos] on ka hädavajalik ja koolonid, millest kahel pool on tühikud.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht