Milvi Torim 28. V 1944 – 15. VI 2015

On lahkunud raamatuillustraator, graafik ja akvarellist Milvi Torim.

Torim sündis Tallinnas ning veetis siin kogu elu. Ta lõpetas Eesti Riikliku Kunstiinstituudi 1974. aastal graafikuna. Raamatuillustraatori elukutsele jäi Torim truuks kogu eluks. Ta töötas aastatel 1974–1986 kirjastuses Eesti Raamat kunstilise toimetajana, illustreeris ja kujundas üle 200 raamatu.

Ka pärast kirjastusest lahkumist illustreeris ta rikkaliku vabaloomingu kõrval ilukirjanduslikke raamatuid ja ka kooliõpikuid. Tema arvuka kujundusgraafika näiteiks võib tuua varasemast loominguperioodist vendade Strugatskite romaani „„Hukkunud Alpinisti“ hotell“ (1975), Friedebert Tuglase romaani „Väike Illimar“ (1980), Veera Saare romaani „Kraakuvi mägi“ (1987). Möödunud aastal avaldati Torimi illustratsioonidega vendade Grimmide muinasjuturaamat (kujundaja on Angelika Schneider).

Torim alustas kunstinäitustel osalemist juba üliõpilasena aastal 1973. 2012. aasta Vabaduse galerii ja Tallinna Linnateatri näitus olid tagasivaatelised, tuues olulise loomingulise etapina vaatajate ette kunstniku serigraafiatehnikas loomingu. Torim jõudis selle tehnika juurde eelkõige tänu Malle Leisile – nende sõprus algas juba õpingu­aastail.

Kunstnik on oma meenutustes öelnud, et serigraafialehed pakkusid eredate selgete värvidega omaaegses suhteliselt värvitus keskkonnas nii kunstnikule kui ka publikule rõõmu, ent samuti andis serigraafia ametitöö kõrval Eesti Raamatu kirjastuses võimaluse teistmoodi mõelda.

Viimasel veerandsajandil pühendus ta oma vabaloomingus peamiselt akvarellmaalile, mida eksponeeris ka viimastel soolonäitustel Tallinna Linnateatri kaminasaalis (2013) ning Türi kultuurikeskuse kunstigaleriis (2014). Tema sulavad mahedais toonides akvarellid tõid vaatajani suure üldistusega abstraheeritud loodusvaated, ent ka müstilise käsitlusega fantaasiamaastikud ja muinasjutumotiivid. Ta esines innukalt nii Eesti Akvarellistide Ühenduse näitustel kodu- ja välismaal kui ka Eesti Kujundusgraafikute Liidu raamatuillustratsiooni triennaalidel. Tema akvarellmaale on hinnatud Eesti Laevaomanike Liidu kunstipreemiaga (1999).

Torim jääb oma kaasaegsete mälestuses püsima sügavalt loomingulise kunstnikuna ning vapra ja kauni inimesena.

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Kujundusgraafikute Liit

Eesti Akvarellistide Ühendus

Eesti Ajakirjanike Liit

Eesti Kunstimuuseum

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht