Ove Büttner 21. II 1959 – 3. XI 2021

Lahkunud on Eesti Kunstnike Liidu liige, maalikunstnik Ove Büttner.

Ove Büttner sündis 21. veebruaril 1959. aastal Tallinnas. Aastatel 1983–1989 õppis ta kunstiakadeemias (tollal Eesti NSV Riiklik Kunstiinstituut) tahvelmaali.

Kursusekaaslaste seas tekitas Ove Büttner jahmatust arusaamaga, et tema tööd peaksid vastu pidama 500 aastat. Ta pidas silmas, et neid võidakse hakata hindama alles sajandite pärast, sest oli võtnud moodsate autorite asemel eeskujuks Madalmaade maalikoolkonna. Ajal, kui Eesti kunstis katsetati värvi, tehnikate ja materjalidega, hindas juba enne kunstiakadeemias õppimist kunstimuuseumi maalirestauraatorina töötanud üliõpilane hoopis mineviku meistrite tehnoloogiat, kasutades looduslikke värve, näiteks umbrat, ookreid, ja rakendades tundlikku laseerimist. Sedavõrd suure sisemise autonoomsuse peegeldusena saigi ta pärast kunstiakadeemia lõpetamist jätkata ainult vabakutselisena.

Kunstniku huvitavamad teosed on maalitud suure osavusega, need on heas mõttes pedantsed. Büttner ei jäänud kunagi pidama ühe lähenemisnurga juurde, ta jõudis proovida eri stiile. Ta kulges sujuvalt klassikalisest maalikultuurist ning realistlikus vaimus kujutatud figuuridelt ekspressiivsesse abstraktsionismi ja sealt tagasi. Omaette koosluse moodustavad maalid, kus autor on kasutatud puäntillismi. Büttneri paljud maalid paistavad ühtaegu hillitsetud ja tehniliselt rikkad. Varasema maheda koloriidi kõrvale on viimastel aastatel lisandunud bravuuri ja kirkust. Mõnikord võis Büttner mõnd taiest kaua aega maalida, naastes mitme aasta jooksul lõuendi juurde ja kasutades sealjuures originaalset loomeprotsessi.

Ove Büttner oli elupõline mustamäelane, kuid teda paelusid ka varasemad ajad ja paigad. Nii uuris ja kajastas ta kunstis oma suguvõsa, mida markeerib näiteks väljapanek „Vanaisad“ rahvusraamatukogus koos Tiit Rammuliga 2006. aastal. Suured sõnad armastatud maalijat ei paelunud, kuid teda saatis otsinguline müstilis-religioosne vaimsus, mis avaldus piibli, eriti vana testamendi uurimises, see peegeldus vastu ka kunstis. Eraldi peaks välja tooma abstraktsete maalide seeria „Loomad lähevad pühale mäele“ eksponeerimist Viimsi Jaakobi kiriku pühitsemise ajal 2007. aastal ning 2018. aastal „Luuka 23“ Tallinna Jaani kirikus.

Ove Büttnerit toetas tema tõlgist abikaasa Tiina Büttner, kes oli abiks ka näituste korraldamisel. Ove Büttner oli viljakas autor, sest ainuüksi tänavu võis tema töödega tutvuda maalikunstnike liidu aastanäitusel, ühisnäitusel „Liiga väike maailm” Tiit Rammuliga Tartu linnaraamatukogus ja Kai Kaljo kuraatoriprojektis Vabaduse galeriis. Büttneri töid on eksponeeritud ka Venemaal, Saksamaal, Rootsis, Soomes, Kanadas ja Leedus.

Kaasteelised ütlevad, et Ove Büttner ei lasknud ennast teistest kõigutada, maalimiseta ta lihtsalt ei saanud. Rasked ajad tema elus andsid põhjuse ikka ja jälle maalida ning selle kaudu elada.

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Maalikunstnike Liit

Kultuuriministeerium

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht