Pöördumine – Kunstiinstitutsioonide avalik pöördumine 1. III 2021

Lugupeetud peaminister Kaja Kallas, kultuuriminister Anneli Ott, Eesti Vabariigi valitsus

 

Kunstiinstitutsioonid pöörduvad teie poole kunstiasutustele koroonaviiruse leviku tõrjumiseks 26. II 2021 kehtestatud piirangutega seoses. Leiame, et piirangute kehtestamisel ei ole valitsus arvesse võtnud kunstiasutustes juba eelmise aasta kevadel kasutusele võetud meetmeid viiruse leviku tõkestamiseks ja meie panust visuaalkultuuri hoidmisse.

Tunneme, et meile on riigi poolt osaks saanud põhjendamatult ebavõrdne kohtlemine, kuigi panustame päevast päeva koos kogu ühiskonnaga võitlusse viiruse levikuga, täidame toetavat rolli ühiskonna vaimse tasakaalu säilitamisel ja suhtume oma töövaldkonda ning olukorda riigis ja maailmas suure vastutustundega. Järgime oma tegevuses põhiseaduses sätestatut ja usume, et riik tunneb vastutust kultuuri säilimise eest läbi aegade ning järgib põhimõtet, et kelleltki ei tohi võtta tööd ega sissetulekut ilma piisava põhjenduseta.

Kultuur ei tohiks olla riigis meele­lahutusega võrdsustatud kõrvalvaldkond, mida on kõige odavam sulgeda. Kultuur kannab demokraatliku ühiskonna põhimõtteid ning väärtustab neid. Neljapäevane valitsuse otsus kajastab kahetsusväärselt laiemalt suhtumist kultuurivaldkonda ja selle väärtustamisse, kuivõrd väärtushinnangute kaalumisel jäi kultuur riigi silmis majandusega võrreldes kaotajaks, vaatamata sellele, et kultuur annab majandusse eripalgelise tegevuse ja loomemajanduse kaudu märkimisväärse panuse. Kultuurivaldkonna tervikuna sulgemine on arusaamatu ja põhjendamatu. Iga piirang peab kandma viirusetõrje eesmärki ning arvestama konkreetse tegevuse eripäraga – pelk tegutsemine ühes või teises valdkonnas ei tohiks olla piirangu eeldus.

Viirus ei küsi, millises valdkonnas tegutsetakse, vaid selle levik sõltub inimeste liikumisest, käitumisest ja ruumipaigutusest iga tegevuse puhul eraldi. Sellest aspektist on pood ja muuseum küllaltki sarnased asutused, mistõttu jääb selgusetuks, miks võivad kaubanduspinnad täiendavate usaldusmeetmete kasutuselevõtul jääda avatuks, kuid nõutakse muuseumide ja näitusesaalide sulgemist, olenemata sellest, et korrektsete usaldusmeetmete korral on nakatumisrisk väga väike.

Samavõrra ebaloogiline on rõhuda selles olukorras valdkonnasisesele solidaarsusele. Näiteks kino ei võida muuseumi sulgemisest, pigem vastupidi: mida vähem on sulgemisi, seda vähem on hiljem ka kultuurivaldkondade ühisest kriisileevenduseks mõeldud abimeetmetest taotlejaid ning seda suurem on võimalus kannatajatel saada tegelikele vajadustele ligilähedaseltki vastavat abi.

Kui valitsuse tasandil on aga leitud, et isegi muuseumi ja galerii külastamine on praeguses olukorras viiruse leviku seisukohast ohtlik, oleks õiglane ja mõistlik samamoodi sulgeda ka kõik teised lähikontakte soodustavad paigad. Kultuuri sulgemisega üksi viiruse levikut ei takista. Seetõttu teeme Eesti Vabariigi valitsusele ettepaneku sulgeda Eesti ühiskond järgmise kuu jooksul suuremas mahus kui praegu.

Teame, et sellised otsused eeldavad toetusmeetmeid ja tagatisi, kuid ka kultuurisektori panus majandusse ja tööhõivesse on eri valdkondadega seotuna väga suur. Kriisi mõju annab iga päev tunda, kuid usume, et riigi palju jõulisem tegutsemine ja ühiskonna täielik sulgemine, hetkeks koos hinge kinnihoidmine, aitaks Eesti ühiskonnal jõuda kiiremini oodatud tulemusteni. See aitaks järgida Terviseameti asjatundlikke soovitusi, toetaks suurel määral meditsiinivaldkonda ning tagaks haiglate jätkusuutlikkuse. Viime üheskoos haigusnäitajad alla, sest vaid nii saame kevadel uuesti ühiskonna järk-järgult avada, vastavalt usaldusmeetmete teaduslikule põhjendatusele ja koheldes kõiki valdkondi võrdselt.

 

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Kunstimuuseum

Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus

Kai Kunstikeskus

Tartu Kunstimuuseum

Tallinna Kunstihoone

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Tartu Kunstnike Liit

Temnikova ja Kasela galerii

Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum

Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus

Narva Muuseum

Juhan Kuusi Dokfoto Keskus

Nelja Nurga Galerii ( MTÜ Hiiumaa Loovisikute Vabaühendus HiKu)

Kogo galerii

Rüki galerii

Haapsalu Linnagalerii

Pärnu Linnagalerii

Narva kunstiresidentuur

KORDON_air

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht