Silva Eher 19. II 1954 – 9. VIII 2021

Lahkunud on Eesti Kunstike Liidu liige, maalikunstnik Silva Eher.

Silva Eher sündis 19. veebruaril 1954. aastal Tallinnas. Aastatel 1972–1977 töötas ta Eesti Telefilmi joonisfilmigrupis kunstnik-kopeerijana. 1977. aastal alustas Eher õpinguid Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis maali erialal, mille lõpetas 1983. aastal maalikunstnik-pedagoogina. Näitustel osalemist alustas Silva Eher 1982. aastast.

Aastatel 1983–1984 töötas Eher Tallinnfilmi joonisfilmi grupis kunstnik-maalijana. Aastatel 1984–1989 töötas ta kunstiliste eriainete õpetajana Tallinna Kergetööstus­tehnikumis. Eesti Kunstnike Liidu liikmeks astus Eher 1989. aastal.

Silva Eheri loomingulises biograafias oli arvukalt isikunäitusi, need moodustasid suhteliselt väikseid, kuid kompaktseid tervikuid, mõjudes omalaadsete äraspidiste ja samas tähendusrikkalt pealkirjastatud lühilugudena. Seetõttu on Silva Eheri looming toiminud visuaalse õigustusena näiliselt väikese inimese eksistentsile. Silva Eheri sürrealistlike, tugeva sisendusjõu ja salapäraga looritatud maalide keskmes on heledas koloriidis maalitud naisolendite staatilised, rituaalsete toimingutega seotud grupid, millest võib aimata kunstniku eskapismi asjalikust ja merkantiilsest argipäevast.

Silva Eheri teosed kuuluvad Eesti Kunstimuuseumi, Tartu kunstimuuseumi, Venemaa kultuuriministeeriumi, Tretjakovi galerii, Almatõ kunstimuuseumi ja Užgorodi kunstimuuseumi kogudesse ning paljudesse erakogudesse.

Silvia Eheri maalide omailm moodustab terviku. Napp, kuid kõnekas on ka Eherile ainuomane laad kujutatavate tegelaste portreteerimiseks. Aastatega on meeleseisundeid peegeldavad portreelised detailid ja stiilivõtted leidnud seal oma unikaalse koha. Ookerroosa, helesinise ja valge akordide ühinemisel saadud nirvaanalaadses atmosfääris võib näha teatud sarnasust samuti fantastilise realismi laadis töötava maalikunstniku Einar Venega. Silva Eher on oma loomingut iseloomustanud järgnevate sõnadega: „Meile kõigile on antud ainult üks elu. Kui hästi me suudame seda hoida ja elumängudele kaasa lüüa, peab olema selleks ka õnne! Eluvormide mitmekesisus lummab meid oma energia, temperatuuride, värvide, varjundite, lõhnade, maitsete, helide ja häältega. See kõik on ime. Kahjuks on lõuend selle kõige jäädvustamiseks üsnagi mannetu. Kuid ikkagi on soov sinna jäädvustada võimete piires veidigi neid imelisi mänge.“

Võib enam kui kindel olla, et Silva Eheri loomingu suuruse ja sügavuse avastamine seisab veel ees. Silva Eheri maalidel leidub sedavõrd palju valguse poole pürgivat morbiidsust ja intuitiivset teispoolsuse tunnetust – ehk oli talle kui mediteerivale kunstnikule antud rohkem teada inimestena meid kõiki ees ootavast. Eesti maalikunst on jäänud vaesemaks suure südame, isiklikku vabadust ja sõltumatust hindava isiksuse võrra. Jagame kurbust Silva Eherit leinama jäänud ema ja lähedastega.

Silva Eheri ärasaatmine leiab aset pereringis.

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Maalikunstnike Liit

Eesti Kultuuriministeerium

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht