Urve Varik 4. XI 1940 – 9. XII 2021

Lahkunud on Eesti Kunstnike Liidu liige, nahakunstnik Urve Varik.

Urve Varik (neiupõlvenimega Salumaa) sündis 1940. aastal Tallinnas, lõpetas 1959. aastal Keila keskkooli ja 1966. aastal Eesti NSV Riikliku Kunstiinstituudi nahakunsti erialal.

Urve Variku andekusest annab tunnistust tõik, et kunstniku diplomitööd säilitatakse tarbekunsti- ja disainimuuseumi kogus. Noor kunstnik kasutas diplomitöös nahavooli ja -põletust ning tõlgendas kiviaegseid kaljujooniseid. Pärast kunstiinstituudi lõpetamist hakkas ta näitustel osalema, samuti esindas ta Eesti tarbekunsti Ungaris, Saksamaal ja Norras. Urve Varik astus Eesti Kunstnike Liidu liikmeks 1969. aastal.

Urve Variku peamiseks tehnikaks kujunes töömahukas nahavool, kus tuleb esile väljendusrikaste reljeefide modelleerimisoskus. 1970ndatel ja1980ndatel aastatel kasutas kunstnik nii mõneski töös nahavooli koos metalliga: esiletõstmist väärivad galvanoplastiliste vaskpanustega köide „Vanem Edda“ (1972, ETDM) ja põneva, lausa irriteeriva kujundikeelega päevik „Sarvekandja“ (1971, ETDM).

Urve Variku eeskujul sai meie nahakunstis menukaks aparaadiga põletamine, seda võtet hakati kasutama laiemalt väikeseeriate puhul. 1980. aastate nahakunstist tõuseb esile köide „Nibelungide laul“ (1988, ETDM), kus nahavooli kõrval on kasutatud kuldamist. Urve Variku loomingus on ka mastaapseid nahakompositsioone.

Kombinaadis Ars tegeles Varik albumite, märkmike, külalisraamatute, karpide, rahakottide ja teiste nahktoodete kavandamisega. Urve Varikul oli ka arvukalt eratellimusi, nahkesemed olid tollal armastatud kinkeobjektid ja kunstnike unikaaltöid osati hinnata.

Urve Varikule oli loomingu kõrval tähtis perekond – kauaaegseks abikaasaks mõttekaaslane skulptor Matti Varik ning kolm last. Kahest lapsest on samuti saanud kunstnikud: Kerttu Varikust tekstiilikunstnik ja Kattri Taklajast keraamik. Urve Variku austajatele jääb ta meelde lahtise käega julge meistrina, kes oskas oma loomes katsetada ja leiutada, aga pidada ka dialoogi ajalooliste tehnikatega.

 

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Nahakunstnike Liit

Eesti Tarbekunsti ja Disainimuuseum

Kultuuriministeerium

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht