Jukka Viikilä pälvis teist korda Finlandia auhinna

„Taevalik vastuvõtt“ on oletusi ja aforisme tulvil mitmehäälne romaan lugevatest inimestest tänapäeva Helsingis.

HEIDI IIVARI, Soome Instituut

1. detsembril selgusid Soome Kirjandusfondi Finlandia auhinna tänavused laureaadid. Ilukirjanduse Finlandia laureaat 2021 on Jukka Viikilä autobiograafilise metaromaaniga „Taivaallinen vastaanotto“ ehk „Taevalik vastuvõtt“ (Otava). Luuletajana alustanud Viikilä on pälvinud Finlandia preemia ka varem: 2016. aastal oma esimese romaani „Akvarellid Engeli linnast“ eest. Mõlemaid romaane ühendab tegevuspaik Helsingi ja peategelase lähedane suhe kirjutamisega.

Laureaadi valinud režissöör Zaida Bergrothi sõnul on „Taevalik vastuvõtt“ keelelise täpsuse ning tähelepanekute omapära ja asjakohasuse poolest ainulaadne. Teose fragmentaarne, eksperimentaalne ülesehitus mõjub üllatavalt loomulikult ning pärast lugemist jääb kerge ja ometi toekas tunne.

Jukka Viikilä esimene romaan „Akvarellid Engeli linnast“ on Kai Aareleiu vahendusel ilmunud ka eesti keeles (post_factum, 2017).

Jonne Räsänen / Otava 2020

„Taevalik vastuvõtt“ on oletusi tulvil ja sõna otseses mõttes mitmehäälne romaan lugevatest inimestest tänapäeva Helsingis. Teose peategelane kirjanik Jan Holm sarnaneb Jukka Viikilä endaga. Holm lahkab eelkõige seda, kuidas ta kirjutab romaani „Taevalik vastuvõtt“, aga ka oma kirevat avalikku ja eraelu, mille veelahkmeks on eluohtlik lahtine südame­operatsioon. Romaani mitmeid pärisnimega nimetatud või pseudonüüme kandvaid tegelasi ühendab seik, et nad on lugenud Holmi „Taevalikku vastuvõttu“ ning soovivad seda kommenteerida, kritiseerida või peegeldada vastavalt oma maailmale. Viikilä otsekohene tekst on ühtaegu humoorikas ja aforistlik.

Publikul oli võimalus valida kolmes Finlandia kategoorias oma lemmikud. Ilukirjanduse puhul sai kõige rohkem hääli Rosa Liksomi meä keeles kirjutatud romaan „Väylä“ ehk „Väil“ (Like), mille teemaks on pagulus Lapi sõja ajal (1944−1945) ning inimeste ja loomade lähedane suhe.

Laste- ja noortekirjanduse Finlandia laureaat on Anne-Maija Aalto düstoopilise noorteromaaniga „Mistä valo pääsee sisään“ ehk „Kust valgus sisse saab“ (Otava), mille valis futuroloog-kirjanik Perttu Pölönen. Teos osutus ka publiku lemmikuks.

Mõttekirjanduse Finlandia preemia pälvis helilooja Osmo Tapio Räihälä teosega „Miksi nykymusiikki on niin vaikeaa“ ehk „Miks on nüüdismuusikat nii raske mõista“ (Atena). Otsuse langetas Miltton Oy asetegevjuht Katri Makkonen. Publiku lemmik oli Kristiina Markkaneni ja Leena Virtaneni teos „Wivi & Hanna. Arkkitehdin ja kauppaneuvoksen yhteiset vuodet“ ehk „Wivi ja Hanna. Arhitekti ja kaubandusnõuniku ühised aastad“ (Atena). See räägib ka Eestis tuntud arhitekti Wivi Lönni ning kaubandusnõuniku Hanna Parviaineni sõprusest ja äritegevusest.

Loe lisa:

Finlandia kirjandusauhinna kõik kandidaadid 2021

https://www.sirp.ee/s1-artiklid/c7-kirjandus/finlandia-kirjandusauhinna-kandidaadid-2021/

  1. aasta ilukirjanduse Finlandia kandidaadid ja laureaat Jukka Viikilä

https://www.sirp.ee/s1-artiklid/c7-kirjandus/finlandia-laureaat-on-luulesmugeldaja/

Jukka Viikilä romaani „Akvarellid Engeli linnast“ arvustus

https://www.sirp.ee/s1-artiklid/c7-kirjandus/koige-sobralikum-mis-sa-inimesele-void-teha-on-ehitada-talle-linn/

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht