Kirsi Kunnas 14. XII 1924 – 8. XI 2021

8. novembril suri 96aastasena oma kodus Ylöjärvil armastatud soome lastekirjanik, luuletaja ja akadeemik Kirsi Kunnas.

Kirsi Kunnase tuntuimad teosed on luulekogud „Tiitiäisen satupuu“ („Trollilapse muinasjutupuu“, 1956) ja „Hanhiemon iloinen lipas“ („Hane-ema rõõmus laegas“, 1954). Tema luule on soomlaste rahvuslik aare. Mitu põlvkonda oskab peast ette kanda värsse „Härra Pii Poost“ või „Trollilapse unelaulust“.

Kunnas oli luuleuuendaja ja osav sõnadega mängija, kes peitis teksti üllatusi. Oma riimidega viis ta lastekirjanduse uuele tasemele.

„Trollilapse ema“ Kirsi Kunnast tunti kui humoorikat, nutikat ja sooja südamega kirjanikku. Tema töövõime säilis viimse hingetõmbeni. Möödunud aastal avaldati raamat „Tiitiäisen metsä“ („Trollilapse mets“), mille abil koguti raha Ylöjärvil asuva samanimelise kaitseala heaks.

Kirsi Kunnase populaarsusest räägib tõik, et niipea kui tuli teade tema lahkumisest, hakkasid soomlased spontaanselt jagama Kunnase või tema luulega seotud mälestusi.

Kunnas oli sagedane külaline ka Eestis, eriti Aino Perviku ja Eno Raua peres. Ta tõlkis soome keelde näiteks Perviku teosed „Kunksmoor“ (soome keeles „Konkkamuori“) ja „Kunksmoor ja kapten Trumm“. Eesti keeles on ilmunud Kunnase luulekogud „Siil ja kuu“ (tlk Eno Raud, Eesti Raamat, 1978) ja „Kolks-puu ja Käbipoiss“ (tlk Olga Prints, EÜS Veljesto kirjastus, 1997).

Soome Instituut

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht