Novelliauhind 2022

PILLE-RIIN LARM

2. märtsil kuulutati välja tänavused Friedebert Tuglase novelliauhinna laureaadid. Žürii tunnistas 2021. aasta jooksul kogumikes ja kultuuriväljaannetes ilmunud uudisjuttudest auhinna väärilisteks järgmised teosed:

Piret Raud, „Pink“ (Edasi.org, 1. VIII, edasi.org/90526/piret-raud-pink-novell/),

Toomas Haug, „Mustjala. Tõestisündinud lugu“ (Akadeemia nr 11).

Žürii esindaja Janika Kronberg: „Piret Raua „Pingi“ puhul hinnati nii maagilist realismi eesti moodi kui ka osavat pinge kruvimist ja üllatavat, vahest isegi õõvastavat lõpplahendust, milles aimub Vahingu õudu ja matiundilikku võõristust maainimese vastu, mis aga on madiskõivulikult vaoshoitud. „Pink“ laseb pigem aimata ja lugejal järeldusi teha, kui ütleb otse, see on avatud tekst suletud, kindlate piiridega ruumis, seda võiks lavastada igal jaaniõhtul igas külas ja alati veidi nihkuva esitajate koosseisuga.

Toomas Haug on oma „Mustjala“ ise määratlenud „tõestisündinud loona“. Kui see nii ongi, et tegelikkusest „maha kirjutatud“, siis tunnistab see autori oskust tegelikkust kunstipäraselt näha ning oma nähtavat osavalt fragmenteerida ja mõne detailiga isikupäraselt komponeerida nii, et sellest tekiks nauditav ja mõtlemapanev, üksjagu helge tervik.“

Žürii luges rahvusraamatukogust saadud nimekirja alusel läbi ligi 50 novelle või novellilaadseid tekste sisaldanud raamatut, lisaks ilukirjanduslikku lühiproosat avaldanud ajakirjandus (Akadeemia, Edasi.org, Looming, Postimees, Vikerkaar, Värske Rõhk). Kronberg: „Lõplikult sõelale jäänud 7-8 autori töödest määras lihtne ja karm matemaatika sel aastal ülekaalukad võitjad.“

Žüriisse kuulusid Kai Aareleid, Hegely Klaus, Janika Kronberg, Kaur Riismaa ja Tauno Vahter. Novelliauhind anti välja 51. korda.

Novelliauhinna laureaadid Piret Raud …

Piia Ruber / Eesti Lastekirjanduse Keskus

… ja Toomas Haug

Alar Madisson / Eesti Kirjandusmuuseum

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht