Avalik kiri

Jan Kaus,Jaanus Adamson, Jaan Kross, Indrek Mesikepp, Ellen Niit, Tiia Penjam, Aare Pilv

Kultuuriministeeriumi kirjandusnõunik Mall Kaevats olevat kuritarvitanud oma ametiseisundit, osaledes ministeeriumi ametnikuna komisjonis, mis, eraldades kirjastamistoetusi, määras neid ka olulisi, üldharivaid teoseid kirjastanud Entsüklopeediakirjastusele, mille üks 70 aktsionärist on Mall Kaevatsi abikaasa. Kuigi KaPo süüdistus on ametlikult korrektne, tahaks siiski küsida: kas sellist laadi ongi üldisem tendents, uus poliitika? Kaevatsi üldinimliku pisieksimuse, st. oma perekondliku staatuse mitteteavitamise puhul mõjunuks vahest mõistlikumalt suuline, ministeeriumisisene märkus, läbiotsimist poleks küll tarvis olnud. Aga tendentsist. Grafiti äkkeemaldamisest tahetakse teha kangelaslikku võitlust tumedate jõududega, kui samas leiab meie riigist ka tõelisi probleeme, näiteks kuritegevus. Uut joont näitab ka Kaevatsi juhtum. Anonüümse pealekaebamise tulemusel paljastati ametniku kuritegelikkus ? kahe tegusa inimese abielu! Kui juriidilised pisiapsakad (oli kõnealune abielu saladus??), mille puhul ei suudeta tõestada ega tuvastada riiki tabanud kahju, saavad külge ?kuritegelikkuse? pleki ning näiteks kultuuriministeeriumi maja edasimüümist ei jaksa keegi uurida, siis võib seda pidada rohkemgi kui kahetsusväärseks. Oi, unustasime, kultuuriministeeriumi maja puhul on ju tegu ainult umbes 100 miljoni krooniga. Pealegi, asja ei saa uurida sel lihtsal põhjusel, et härra Kaasik polnud määratletav ?ametiisikuna? ja seetõttu pole tema teod ?korruptiivsed?.

Veel üks kõrvutus, leitud 3. juuni Äripäevast. Eksisteerib asutus, kümme aastat riigile absurdselt kõrge hinnaga ja avaliku konkursita autonumbreid valmistanud AS Number, mille üks omanik on teede- ja sideministeeriumi ekskantsleri Ruth Martini elukaaslase (NB, mitte abikaasa!) Enn Sarapi poeg Toomas, kes on koos isaga ka kõnealuse aktsiaseltsi neljaliikmelises nõukogus. On selgunud, et üle kolme miljoni krooni dividende teeninud ASi tegevus võib sisaldada ?kuriteo tunnuseid?. Jah, Kaevatsi koletustega ei anna seda muidugi võrrelda.

Kahtlemata iseloomustab uut poliitikat leidlikkus sõnadele ?kuritegelikkus? ja ?korruptsioon? uue tähenduse andmisel. Kui Mall Kaevatsi kaasust saab nimetada ?kuritegelikkuseks?, siis võiks teda tabanud tendentsi nimetada ?kurjaks tegelikkuseks?.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht