Karjuvad või mitte?

Evi Arujärv

?Karjuvaid probleeme enam ühiskonnas pole või inimesed ei tunneta enam neid. Inimestel on nüüd aega ka abstraktsemate asjadega tegeleda kui raha ja olmemured,? arvab respublikaan Mihhail Lotman (EPL 4.IX) sellest, miks inimesed identiteedi- ja väärtusprobleemidest huvituma on hakanud.

Mõnel läheb tõesti kenasti. Tuntud ausambast ja muustki on Lotmanil mõistvaid ja mõistlikke mõtteid. Ei usu siiski, et Lihula kandi või terve Eesti rahva hoiakuid heaolus suplemine kujundanud on. Meenub, et Res Publica tuli võimule tänu sellele, et suur hulk valijaid ei suutnud end ühegi senise parteiga identifitseerida. Just ?karjuvate probleemide? üleskorjamine ja lubadus need lahendada tõi kaasa suure valimisedu. Et ongi lahendatud?

Enam kui poliitikute sotsiaalne kurtus teeb muret arusaam, nagu peaksidki inimese argielu ja väärtusmaailm lahus või ?järjekorras? eksisteerima. See toidab ju ka arvamust, et väärtusmaailmaga tegelemiseks annab õiguse 10 miljonit sukasääres. Edasi tuleb juba rambopoliitik, kes väärtusmaailma järele küünitava kodaniku näoli verisesse hakklihamassi surub: ära virise, letid on meil ju nüüd täis!

Tõsi, väärtused on lubatud. Soovitavalt elumaailmast distantseerunud vormis ? intellektuaalse lobisemisena, ?heateona? või dekoratiivsete loosungitena. ?Väärtusmaailm? ? see on Hannes Rummi soovitus ihu rahvusvärvidega kaunistada või meeleavaldus õiguse eest särki tagurpidi seljas kanda. Heategu on, kui miljonikäibega firma paari krabisevaga tervishoidu turgutab.

Peale imekauni väärtusmaailma on ka elumaailm, mida mõnikord olmemuredeks nimetatakse. Sellel on teisigi nimesid: (makro)majandus, rahandus, (sise)poliitika. Mõned inimesed (humanitaar ja rantjee) õnneks ei pea selle (hingetu, räpase, fiktiivse) valdkonnaga tegelema. Nemad saavad ? või tunnevad kutsumust ? Ilust ja surmast mõtiskleda ning huvitavaid meeleseisundeid nautida. Pilk pilvedes, ei pane tähelegi, mis veidraid asju ja nähtusi siinilmas leidub. Nagu näiteks PPP ja FIE. PPP ? Public Private Partnership, avaliku ja erasfääri suur sõprus ? tekib, kui ärimehe hing ihkab uusi väljakutseid (turg on jagatud). Kohe-kohe hakkab PPP meie ringhäälingut embama. On kuulda, et enamasti tõmbab ?era? ?avalikul? PPP süsteemis naha üle kõrvade. Aga tühja kah. ?Avaliku? ja ?era? sõprus algas meil juba siis, kui direktorid ühel lauanurgal ettevõtte varasid maha kandsid ja teisel iseendaga kasulikke lepinguid allkirjastasid. PPP paneb raha voolama ja teeb vabaks. Näiteks vastutusest. Kuidas kasumijaht avaliku teenuse hinda, kvaliteeti või ?infoteenuse? puhul ka sisu mõjutab, pole oluline. Tähtis on sõprus. Või FIE, füüsilisest isikust ettevõtja. FIE vastutab isikliku varaga ja tal pole puhkust. FIE saab ettevõtluskuludelt maksuvabastuse. ?Investeerida? on võimalik, kui esmased eluvajadused on kinni makstud. Teenides summa, mis võimaldab elamist, mitte aga ?investeeringuid?, peab FIE maksuametile tagastama 54% aasta vältel eluspüsimiseks kulunud summast.

Eesti riik esindab väärtussüsteemi, mis premeerib ühiskassast ?suurt raha?, maksustab soolaselt inimese esmavajadusi ja väärtustab oma kodanikke vaid finantstootlikkuse alusel. See kehtib alates emapalgast ja eliitkoolide miljoniremontidest kuni avaliku sektori raha ümberkantimise ning maksusüsteemini. Ühiskonda sügavuti läbivate majandus- ja rahaotsustuste analüüsi asendab parimal juhul poliitkemplus stiilis ?ise oled?. Tõsi, inimese ja majanduse suhete avalikuks käsitlemiseks on meil maagilised vormelid: riik on halb peremees, eraomand on püha, turumajandus on üldise õnne pant, parem õng kui kala, kõik tarbija huvides jms. Üldiselt on kasulik elu ja väärtusmaailma eraldi hoida. Eriti kaval meetod on liha ja vaimu vahelduv suretamine. Olmelist ja vaimset eksistentsi vaheldumisi alla surudes või stimuleerides on võimalik suuri asju korda saata ? riigialama reaalsuspilti korrigeerida ja minatunnet õigeks painutada. Alles see oli, kui õilsa euroopaliku väärtusmaailma toel said uhkesti lömastatud eestlase tühised olmemured (metafoorne suhkru hind). Täna teevad võimupoliitikutele peavalu alamate väärtus- ja identiteediprobleemid. Ei ole kerge võimueliidil. Näitad pööblile lihaletti ? küsivad, kus raha on. Käsid pilgu kõrgel hoida ? hakkavad ausambaid püsti ajama. Ehk oleks efektiivseim täispakett, kui liha ja vaim korraga suretatud saaksid. Oleks vähem jamasid.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht