Lähis-Ida meediauuringute kirju maailm

Suur osa MEMRI tegevusest seisneb tagurlike ning antisemiitlike seisukohtade kajastamises. Tõlgitakse islamivaimulike sõnavõtte, kus siunatakse juute ja homoseksuaale ning õigustatakse naistevastast vägivalda.

MIHKEL MÄRTENS

Lähis-Ida meediauuringute instituut (Middle East Media Research Institute – MEMRI) on 1997. aastast tegutsenud Washingtonis baseeruva peakontoriga mõttekoda, mille eesmärgiks on vahendada Lähis-Ida meediaruumi Lääne huvilistele keelebarjäärist hoolimata. MEMRI avaldab ingliskeelseid tõlkeid nii araabia-, pärsia-, urdu-, puštu- kui türgikeelsetest telekanalitest, ajalehtedest ning populaarsetest sotsiaalmeediakanalitest. MEMRI tõlked ja kokkuvõtted võivad esmalt paista komöödiasaatena. See ei ole aga mõttekoja eesmärk.

Mis parata, kui saadete sisu paistab vaatajatele pigem humoorika kui tõsiseltvõetavana. Ilmselt jõuavad koomilise sisuga saated suurema hulga inimesteni, sest neid lihtsalt jagatakse sotsiaalmeedias rohkem. Tõlkimiseks valitakse peamiselt värvika sisuga telesaateid, mille osalisteks on enamasti usu­fanaatikud ja mahlaka keelekasutusega arvamusliidrid ning analüütikud. Kuigi mõned (peamiselt Lähis-Idas baseeruvad) kommentaatorid on projekti kritiseerinud valelike tõlgete eest, on tõlked vaatamata esinenud eba­täpsustele enamjaolt tõesed.

Võimalik Iisraeli propaganda tööriist

Vandenõuteoreetikud näevad MEMRIt kui Iisraeli propagandatööstuse käsilast, kes üritab veidraid dialooge ja äärmuslikke vaateid edastades jätta mulje, et kõik araablased ongi sellised. Endine ajalehe The Guardian Lähis-Ida korrespondent Brian Whitaker ütles 2002. aastal, et „MEMRI eesmärk on leida islamimaailmast kõige hullemad tsitaadid ning neid võimalikult laialt levitada“.

„MEMRI lood näitavad araablasi halvas valguses ja/või edendavad mingil moel Iisraeli poliitilist agendat. Ma ei ole ainus, kes nii tunneb,“ lisas Whitaker. Tuleb tõdeda, et MEMRI asutajateks olid juudid, endine sõjaväeluure ohvitser Yigal Carmon ja Iisraelis sündinud USA analüütik Meyrav Wurmser.

Suur osa MEMRI tegevusest seisneb tagurlike ning antisemiitlike seisukohtade kajastamises. Lugematul hulgal on tõlgitud islamivaimulike sõnavõtte, kus siunatakse juute ja homoseksuaale ning õigustatakse naistevastast vägivalda. Eriti levinud on ka noortele suunatud indoktrineeriva materjali tõlkimine. Gaza sektorit valitseva terroristliku rühmituse Hamas telekanali Al-Aqsa TV lastesaade „Homse pioneerid“ oli eetris vahemikus 2007–2009 ning selle saated olid pidevalt MEMRI huviorbiidis.

Hiir Farfour: „Me taastame islamikogukonna varasema võimsuse ja vabastame Allahi tahtel Jeruusalemma ning Iraagi ja kõik moslemite riigid.“

Youtube

Tänu MEMRI kajastusele sai ülemaailmselt tuntuks hiir Farfour, kelle välimus meenutas väga Miki-Hiirt. Näiteks ütles Farfour kord kaastegelasele: „Sina ja mina laome vundamenti maailmale, mida juhivad islamistid.“ Teisel korral oli tema retoorika veelgi jõulisem: „Me taastame islamikogukonna varasema võimsuse ja vabastame Allahi tahtel Jeruusalemma ning Iraagi ja kõik moslemite riigid, mis on mõrtsukate poolt vallutatud.“ Samuti on Farfour saate eetris jäljendanud automaatrelvast tulistamist ja granaatide viskamist.

Farfouri tegelaskuju leidis oma lõpu, kui ta peksti surnuks ühe juudi poolt, keda ta terroristiks kutsus. Farfouri asendas saates tema nõbu, mesimumm Nahoul, kes lubas jätkata Farfouri teekonda, mis hõlmas „kangelastegusid, islamit ning märterlust“. „Homse pioneeride“ tegelaste hulka kuulus ka lõvi Assoud, kes elas eelnevalt Liibanonis, kuid naases Palestiinasse, et „vabastada oma kodumaa ja juutidele lõpp peale teha“. Oma surivoodil andis ta vaatavatele Palestiina lastele juhised, et vabastada on vaja Haifa, Tel Aviv ja ka teised Iisraeli linnad. Assoudi surma järel täitis tema koha karu Nassur, kes kandis oma teledebüüdil relva ning lubas ’Izz Al-Din Al-Qassami brigaadide eest džihaadi pidada.

Samuti vahendas MEMRI 7-aastase tüdruku esinemist Palestiina raadiosaates, pärast mida ta kutsuti kohtuma Palestiina haridusministriga. Tüdruk esitas luuletuse, mille üks värss kõlas järgnevalt: „Jeruusalemm on meie, islam on meie relv ja pojad me laskemoon“. Pärast luuletuse lugemist jätkas tüdruk: „Ütlen Trumpile ja igale teisele vihasele sionistile: Jeruusalemm on ja jääb meie pealinnaks.“ Veel ühe Iisraeli-vaenuliku video näol kajastas Gaza TV lasteaia lõpuaktust, kus lapsed etendasid relvastatud džihadiste, kes võtsid pantvangi Iisraeli sõduri. Lapsed jätkasid laval „esinemist“ ning kõlaritest kostus Yasser Arafati kõne. Tegu polnud ühekordse sündmusega, sama lasteaia lõpuaktustel on korduvalt sama stsenaariumiga etendused aset leidnud.

Koroonaviirusest jutlustavad vaimulikud

Sarnaselt ülejäänud maailma meediasisule on ka Lähis-Ida ajaleheveergudel, telesaadetes ning sotsiaalmeedias olnud viimase poole aasta jooksul ulatuslik koroonapandeemia kajastus, mida MEMRI tõlkinud on. Näiteks ütles märtsikuus Jeemeni telekanalil üle kantud jutluses õpetlane Ibrahim Al-Ubeidi, et koroonaviirus on osa juutide ja ameeriklaste plaanist Meka ja Mediina üle kontrolli võtmiseks. Al-Ubeidi lisas, et Saudi Araabiat valitseva Al-Saudi perekonna liikmed on salajuudid, kes soovivad islami pühad linnad rüvetada. Pandeemia tõttu suletavad pühad mošeed olevat sellel teekonnal esimeseks sammuks.

Juba eelnevalt mainitud Al-Aqsa TV kanalil üle kantud šeik Jamil Al-Mutawa jutluses nimetas vaimulik koroonaviirust kriisi algusfaasis Allahi sõduriks. Al-Mutawa avaldas rõõmu, et viirus oli tabanud juba kõiki USA osariike, nähes selles jumalikku kättemaksu Jeruusalemmas asuva Al-Aqsa mošeesse ligipääsu piiramise eest. Al-Mutawa lisas: „Moslemeid nakatub kõige vähem. Gaza sektoris pole mitte ühtegi nakatunut.“Al-Hawli põgenikelaagrist tehtud reportaaž näitas, et seal elavate ISISe sõdurite abikaasade arvates koroonaviirus neid ei mõjuta, sest sellest surevat ainult uskmatud. Ühes Iraagi telekanalis esines poliitanalüütik, kelle hinnangul on koroonaviirus ameeriklaste ja juutide vandenõu maailma rahvaarvu vähendamiseks.

Ka sotsiaalmeedias on jagatud islamistlike vaimulike sõnavõtte koroonaviirusest. Aprillis avaldas Egiptuse jutlustaja viirusele tänusõnu: „Aitäh, et viirus sulges kinod, kohvikud ja hoora­majad. Et Allah kasutaks viirust, et hävitada šiiidid ning uskmatud.“ 24. juulil peetud jutlusel ütles aga üks Iraani vaimulik, et koroonaviirus on loodud inimeste poolt eesmärgiga juhtida ühiskonda sekulaarsuse poole. Oma väidet tõestas ta asjaoluga, et sekulaarsed ühiskonnaelemendid üritavad pühapaiku – mošeesid ning prohvetite hauakambreid – inimmassidele sulgeda. Video jutlusest laaditi üles populaarsesse Iraani veebikeskkonda Aparat.

Kaklustega lõppevad teledebatid

MEMRI on huvilistele vahendanud kümneid teleekraanil aset leidnud kaklusi. Näiteks debateerisid paar aastat tagasi Liibanoni telekanalil OTV Süüria presidendi Bashar al-Assadi suhtes kriitiline Bilal Daqmaq ning Assadi toetaja, Liibanoni parlamendiliige Ahmad Shlash, kelle nõbu hukati eelneval päeval ISISe poolt. Daqmaq keeldus Shlashile kaastunnet avaldamast, millele järgnes meeste karjumisvõistlus. Vaidlus läks füüsiliseks ning mehed läksid teineteisele kallale, vahetati hoope ning visati veeklaase.

Süüria sõda küttis kirgi ka ühes Jordaania teledebatis, kus kaks analüütikut läksid poliitiliste erimeelsuste tõttu rüselema. Kaks aastat hiljem toimus Egiptuse LTC TV stuudios vastakate arvamuste tõttu kaklus advokaadi ning vaimuliku vahel. Kaklusele eelnenud dialoogis kutsus üks osapool teist vaimuhaigeks, teine vastas esimese uskmatuks sildistamisega.

Lisaks kaklustele on MEMRI kokkuvõtetes läbivaks teemaks ka kingaga löömisega ähvardamine. Nii näiteks ütles üks Jordaania parlamendiliige: „Soovin seista Iisraeli sõduriga vastamisi, et talle näkku sülitada ja teda kingaga lüüa.“ Egiptuses peetud sunniitliku-šiiitliku teledebati ajal ütles üks mees teisele: „Kui ma ei oleks austusväärne mees, lööksin ma sind kingaga näkku.“ Teine vastas: „Ja ma lööksin sind 30 kingaga vastu.“ Kui saatejuht üritas vestlusega jätkata, kordas esimene: „Ma vastan talle ja tema emale kingaga näkku,“ mille peale teine ähvardas taas esimese häbematusele vastata 30 kingahoobiga. Kingaga löömine on araabia kultuuriruumis ülim solvangu vorm, sest king puudutab maad ja on seega räpane.

MEMRI on vahendanud ka meelelahutussaateid. Nii jagati tõlget ühe Egiptuse telekanali kokasaatest, kus toidu valmistamise kõrvalt vastas kokk helistajate küsimustele. Kõnealuses saates helistasid kokale aga korduvalt šiiitlikud vembumehed, kes tegid sunniitliku koka suhtes halvustavaid kommentaare. Kokk läks endast veidi välja ning meenutas: „Õige islamistliku režiimiga teid enam ei eksisteeriks, Allahi tahtel. […] Iraagis elatud aastad olid mu elu parimad, Allah halastagu Saddam Husseinile, ta poleks teiesugustel lubanud sõnagi lausuda.“

Omaette elu elavad MEMRI-meemid

Meediakokkuvõtete ja analüüsidega paralleelselt on populaarseks saanud ka MEMRI tõlgetel põhinevad meemid. Näiteks alam-Redditil /r/MemriTVMemes on mõne aastaga kogunenud pea 50 000 jälgijat. Kasutajad postitavad segamini nii fototöödeldult muudetud tsitaate MEMRI tõlgetest kui toovad esile värvikaid MEMRI tõlkeid muutmata kujul. Samuti seostatakse kontekstiväliselt MEMRI tõlgitud tsitaate asjasse mittepuutuvate rahvusvaheliste sündmustega.

Näiteks Türgi presidendi Erdogani otsusele muuta Hagia Sophia taas mošeeks jagati kogukonnas menukat tsitaati Liibanoni ministrilt Wiam Wahhabilt, milles ta kutsus presidenti arbuusimüüjaks. Samuti on USA presidendivalimiste debatte võrreldud Lähis-Ida debattidega („Ma raiun su keele maha, kui sa julged Saddamist rääkida.“ – „Söö sitta, ma räägin Saddamist.“*). Uudistele Iisraeli anneksiooniplaanidest Palestiinas on vastatud pildiga imaam Hussein Abu Ayada jutlusest: „Siduge mind raketi külge ja laske see Tel Avivi suunas! Ma olen valmis!“

Peab tõdema, et osa internetiavarustes ringlevatest piltidest ning meemidest, mis näevad välja nagu MEMRI tõlked, on siiski inimeste omalooming ning ei vasta tegelikkusele. Kuigi üks Kuveidi vaimulik hoiatas 2011. aastal, et Käsna-Kalle multika näol on tegu homopropagandaga, on populaarselt levinud ka tsitaat – „Peategelane elab hiiglaslikus ananassis. Kuidas ta selle maja sai? Läbi džihaadi!“ –, mida vaimulik tegelikult ei öelnud. Võiks arvata, et seesugused fabritseeritud tsitaadid on kergelt tuvastatavad, kuid aastate jooksul on MEMRI vahendanud suurel hulgal absurdsena kõlavaid ütlusi, seega on tõest ja väära eristada keeruline ülesanne.

* 2011. aasta Iraagi teledebatist

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht