Mõttelaat

Avaliku arvamuse kiirküsitlustest jääb eestlastest üsna masendav mulje. „Kas Kreeka peaks eurotsoonist lahkuma?“ küsiti Postimehe veebilehel ning lausa 75% vastajatest arvas, et peaks. „Kas Euroopa Liit peaks lõpetama Kreeka poputamise?“ küsiti sel nädalal TV3 uudistesaates. Ei pea olema eriline meediaekspert, et mõista, kuivõrd laetud ja kallutatud küsimusega on tegemist. Sisuliselt kirjutab selline sõnastus vastuse televaatajale ette ning tulemusi võib aimata juba enne liinide avamist (aga avada need tuleb, sest nii teenib ju telekanal lisaraha). Sellised gallupid pole küll eriti usaldusväärsed uuringud, kuid midagi need siiski näitavad.

Kust pärineb inimestel selline meelestatus ja millistele argumentidele tuginedes nad oma otsuse teevad? Kuulume ometigi Euroopa Liitu juba üle kümne aasta, aga paistab, et mõttelaadilt oleme endiselt äsja üle noatera vabaks saanud rahvas ning ei suuda (või pigem lihtsalt ei taha) mõista, et olles osa Euroopast, on ka teiste liiduriikide mured meie probleemid. Kui näiteks üks Eesti maakond satuks finantsraskustesse, kas siis arvaksime samamoodi, et mis siin ikka, viskame välja, las Valgamaa (või Raplamaa või Tallinna linn või …) võtab kasutusele mingi oma valuuta.

Peavoolumeedia peaks oma vastutusest ja võimust inimeste arvamuste kujundamisel mitte ainult aru saama, vaid seda ka teostama. On ehk sümptomaatiline, et Kreeka rahandusministri Yanis Varoufakise 8. juunil Berliinis peetud kõne võttis vaevaks tõlkida ja avaldada hoopis Nihilist.fm. Tasub võtta see aeg, et kõnet lugeda, sest see avab hästi, mida kreeklased mõtlevad, soovivad ja tahavad, selmet lasta rahateenimise eesmärgil tehtud telefoni­küsitlusel endale pähe istutada seeme, et kreeklased tahavadki vaid poputamist ega ole ise millekski valmis.

Muidugi ei sõltu ühest küsimuse sõnastusest suurt midagi, aga saatan peitub detailides ning massiga suudavad lüüa ka väikseimate ühikute kogumid. Parem kohe reageerida, et pärast ei peaks imestama, kuidas see ühiskond meil küll nii lõhestunud on ja dialoogi pidamine lausa võimatu.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht