Pealelend

Kristjan Mändmaa

 

Sa ise oled ennast täiendanud pärast EKA lõpetamist graafilise disaini osas Amsterdamis ning nüüd õpivad seal sinu tudengid. Mida on meil õppida hollandi graafilisest disainist?

Õppida oleks sisu tähtsustamist vormi ees. Vorm on oluline, ent kõige olulisem on ju ometi see, kas disain vastuvõtjale korda läheb ja kas edastatav sõnum kohale jõuab. Hollandi disain ei sörgi muu maailma sabas. Seal luuakse trende: tugevale sisulisele vundamendile ehitatakse innovatiivseid, põhjendatud vormilisi lahendusi.

Veel oleks õppida tellija-disaineri-vastuvõtja (vastuvõtja ehk disaini tarvitaja, et mitte öelda tarbija) omavahelistest suhetest. Otsuseid tehakse läbi rääkides ja läbimõeldult. Nii tellijad kui vastuvõtjad on visuaalselt haritud ega lepi pealiskaudse ilutseva kujundusega. Nad austavad disainerit kui professionaali, võttes tõsiselt, mida tal öelda on. Ka disainer ei suhtu üleolevalt ei tellijasse ega vastuvõtjasse. Ta süveneb probleemi olemusse ning üritab kummagi poole ootustest ja tegelikest vajadustest võimalikult paremat pilti saada. Hollandi disainerid suudavad end tunnetada ühiskonna vastutustundlike liikmeina ning projekti valmimise igas etapis julgesti kaasa rääkida. Tegemist on ju haritud kommunikatsioonispetsialistidega, kellelt oodatakse abi sõnumite vahendamisel. Harvad ei ole seejuures juhud, kus esialgselt plaanitud tegevuskava disaineri soovituste tõttu täielikult muutub. (Klient võib tulla mõttega tellida plakateid, aga lõpptulemusena otsustatakse, et parema tulemuse annaks kisakoori esinemine linnaväljakul.)

Imetlusväärne on ka riiklik toetus disainile. Selles nähakse nii kultuuri kui majanduse tähtsat osa. Alustavad firmad saavad soodsalt tehnikat muretseda, mitme aasta jooksul antakse neile maksusoodustusi. Olemas on hulgaliselt stipendiume. Riiklikud firmad tellivad teadlikult uut, julget disaini tuntud ja vähem tuntud tegijailt. Seda tehes ei toetuta tulemuse selgitamiseks mitte üldrahvalikele küsitlustele, vaid professionaalide nõuandeile. Disainiga rohkem kokku puutuvates riigifirmades nagu Hollandi postiteenistus on palgal koguni disainispetsialistid, kelle tööks on kureerida koostööd kujundajatega.

Holland on muidugi selles mõttes unikaalne kogu maailmas. Mitte kusagil mujal ei ole õhustik disainerite jaoks niivõrd soodne. Aga just seetõttu on mõtet inspiratsiooni saamiseks sinnapoole vaadata. Miks ei võiks ka Eesti kunagi samasugust staatust nautida.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht