Ukraina sõda ja müüdid

Paljud teeviidad Ukrainas vahetati välja ja need näitasid okupantidele vaid ühte suunda, kuhu minna. See on nüüd juba osa ukraina folkloorist.

ÜLO MATTHEUS

Kõige suurem müüt, mida pikka aega on uskunud peaaegu kogu maailm, on võitmatu Vene armee müüt. Pildil märtsi alguses Butšas purustatud vene sõjamasinate kolonn.

Wikimedia Commons. CC BY 4.0.

Sõda sisaldab nii tapatalguid kui ka müüte, mis sõjategevust toidavad ja õigustavad. Putinlik propaganda on loonud müüdi Ukrainast kui banderalaste fašistlikust riigist, mis tuleb denatsifitseerida ja demilitariseerida. See kõik ei olevat seejuures sõda, vaid sõjaline erioperatsioon, kuid seda ei usu vabas maailmas keegi. Ukrainal on lihtsam, neid usutakse. Läänes usutakse, et tegemist on Venemaa sõjaga Ukraina riigi ja rahva vastu, okupatsiooniga, sõjakuritegudega, fašismiga Georgi lintide ja Vene lipu all. Vene sõdureist on saanud orkid, Mordori riigi kurjuse sõdalased.

Võiduparaad jääb ära

Sõja algushetkeks oli FSB istutanud Putini pähe kiire välksõja mõtte: see kestab ehk kolm päeva ja lõpeb võiduparaadiga Kiievis Maidanil ja Hreštšatõkul. Selle tarvis olid ka paraadmundrid kaasa võetud. Nüüdseks on selge, et FSB bluffis ja Vene võiduparaadi Kiievis ei tule, kuid see ei kustuta võidu müüti Putini peas. Ukraina poliittehnoloog Sergei Gaidai tegi 1. aprillil postituse1, mille kohaselt kavatseb Putin Mosfilmi abil selle paraadi lavastada, sest midagi tuleb oma publikule ju näidata. Lavastus sisaldab Ukraina sõjavangide marssi läbi Kiievi kesklinna ja Ukraina lippude langetamist võitjate jalge ette, eeskujuks Teise maailmasõja aegne Saksa sõjavangide marss läbi Moskva 1944. aastal ja lippude heitmine Lenini mausoleumi ette võidupüha tähistamisel 1945. aastal. Selleks käib Gaidai postituse kohaselt usin töö: õmmeldakse räbaldunud Ukraina sõjaväe mundreid sõjavangidele ja Ukraina lippe, mida Lenini mausoleumi ette kuhjata. Kuna tegemist on 1. aprilli postitusega, pole see mõistagi tõsi, vaid Gaidai ettekujutus, missugused müüdid istuvad Putini ajukäärude vahel ja missugune on tema soovunelmates 9. mai paraad. Moskvas see muidugi toimub ja tõenäoliselt sõidavad üle Punase väljaku Venemaa strateegilised tuumarelvad, mille sabas kõnnib Surematu polk. Muu on suuresti vanaraud või „груз 200“.

Kas Putin heidab hinge?

Rohkesti spekuleeritakse Putini tervise teemal. Ta olevat kapseldunud ja stressis, mõnedel hinnangutel põdevat ta vähki. Taas 1. aprillil ilmunud uurimisgrupi Projekt videopostituses2, mis balansseerib tõe ja tõeks peetava piiril, kõneldakse sellest, et Putin üritab end „šamaan“ Šoigu nõuandel tervendada põhjapõdra sarvedest tehtud verises keeduses kümmeldes. Muu hulgas antakse selles postituses põhjalik ülevaade, missugused arstid on Putinit pidevalt saatnud ja ümbritsenud. Nende hulgas esineb kõige sagedamini onkoloog Jevgeni Selivanov, kes on kirjutanud doktoritöö eakate inimeste kilpnäärmevähi kohta. See lubab uurimisgrupi Projekt hinnangul kahtlustada, et Putin põeb just seda haigust.

Ukraina vaatleja Ivan Jakovina arvates3 kõneleb Putini halvast tervisest seegi tõsiasi, et tema residentsi kõrvale Moskva külje all Novo-Ogarjovos on ehitatud tohutu tervisekompleks koos haigla ja külalistemajaga arstide majutamiseks ning eraldi hoone peaministrile. Viimast on vaja juhuks, kui president on operatsioonil ja teadvuseta, kui näiteks vähkkasvaja nõuab operatiivset ravi. Venemaa põhiseaduse kohaselt läheb võim olukorras, kui president pole teovõimeline, üle peaministrile, ja Jakovina arvates tuuakse peaminister presidendi residentsi selleks, et ta oleks Putini julgeolekumeeskonna valve all ega saaks korraldada riigipööret ajal, kui Putin on narkoosis ja operatsioonilaual. Selle kompleksi ehitamist on uurinud põhjalikumalt Venemaa sõltumatu väljaanne MBH Media.4

Surnu käsi on elule ärganud

Globaalse mütoloogia osaks on saanud ka Putini ähvardused kasutada vajadusel tuumarelvi ja sellega seoses Putini punkrid, kuhu tal endal on kavas selleks puhuks peitu pugeda. Sellest võib teha eelnevaga vastupidise järelduse, et mees, kes ehitab punkreid, ei kavatse niipea surra.

Putini ettevalmistustest tuumasõjaks on räägitud juba pikemat aega. 2020. aasta novembris jõudis Vene ajakirjandusse uudis uue ülikaitstud maa-aluse tuumajuhtimiskeskuse kohta.5 Selle täpsem kirjeldus esitati telesaates „Täiesti salajane“.6 Saates intervjueeritud Vene ekspertide kinnitusel peab see punker vastu isegi otsesele tuumalöögile. Punkris paikneva juhtimiskeskuse eesmärk on tagada vastulöök Venemaale suunatud tuumarünnaku korral. Keskus on seejuures varustatud tehisintellektiga, mis annab tuumalöögi isegi siis, kui kõik selleks ette nähtud komandopunktid on hävinud ja inimesed surma saanud. Tuumalöögi korral üritab tehisintellekt teatud aja möödudes komandopunktidega ühendust saada ja kui keegi ei vasta (see tähendab, et kõik on surnud), koordineerib tehisintellekt iseseisvalt vastulöögi andmist, käivitades kõik Venemaa vastavad süsteemid nii maa peal kui ka allveelaevadel. Juhtimiskeskus pärineb juba Nõukogude ajast ja kannab nime Perimeeter, kuid seda on kutsutud ka surnu käeks (vene „Mертвая рука“). Surnu käsi tähendab seda, et isegi kui Venemaa on tuumalöökides hävinud, suudab nn surnu käsi ülejäänud maailmale ikkagi vastulöögi anda. Väidetavalt on selle süsteemi eesmärk võimalikke ründajaid vaid heidutada, kuid kõneleb ka nende inimeste meelelaadist: kogu inimkonna hävitamine on neile üks võimalik valik ehk siis – kui pole enam Venemaad, ärgu olgu ka muud maailma.

Putin Punkrivana

Millises punkris Putin ise parasjagu istub, seda tuleb ilmselt kohvipaksu pealt ennustada, sest punkreid on tal peale eelmainitu veel õige mitu. Üks asub otse Kremli all ja sinna on väidetavalt ehitatud ka tema Kremli kabineti täpne koopia, kus ta võtab vastu oma valitsuse liikmeid ja teisi olulisi ametnikke. Selles valekabinetis tehakse ka videokonserve näitamaks, et president töötab. Väidetavalt tõmbus Putin oma punkrikabinetti juba Venemaad tabanud koroonapuhangu ajal 2020. aasta novembris, et haigestumist vältida.7

Peale Kremli punkri on üks selline veel Lõuna-Uuralis Jantau mäe all ja teine Altais Ongudai rajoonis, kus ametlikel andmeil asub Gaspromile kuuluv puhkekompleks „Алтайское подворье“. Kohalike väitel pole seal puhkekompleksiga suurt midagi pistmist ja kogu piirkonnas on käinud enneolematu ja salajane ehitustöö. Tõenäoliselt on Puntinil punker ka oma residentsi all Novo-Orgarjovos ja pole välistatud, et loetelu sellega ei lõpe. Nii teeb Punkrivana (Бункерный дед), nagu teda on tituleeritud, oma natsieelkäijale, Führerbunker’i vanale kindlasti silmad ette. Kas ka tema lõpp on samasugune, seda teavad esialgu vaid selgelt­nägijad. Ukraina selgeltnägija Maksim Gordjejev väidab, et enesetappu Putin siiski ei soorita ja ta tapavad kas reeturlikud kadõrovlased või teised kaukaaslase välimusega inimesed. See juhtuvat lähima aasta jooksul, kas juba selle aasta lõpul või millalgi tuleva aasta algul.8

26. veebruaril Vabaduse väljakul peetud meeleavaldusel Ukraina toetuseks ja sõja vastu osales ligikaudu 30 000 inimest.

Piia Ruber

Русский военный корабль, иди нахуй!“

Üks võimsamaid legende sündis juhuse tahtel, kui Ussisaare vaprad kaitsjad otsustasid Vene sõjalaeva maakeeli öeldes perse saata (vene keeles kõlab see muidugi mõnevõrra erinevalt). Sõnumi edastas saare kaitsja Roman Hrõbov, kes langes sõjavangi, kuid vahetati hiljem välja. Ja on ime, et Venemaa oli nõus teda välja andma, ilmselt mõistmata, mida see mees oli korda saatnud. Kui keegi üldse on sisendanud ukrainlastele usku, et nad ei alistu ja võidavad Vene okupantide alustatud sõja, siis on need kaks meest: Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi, kes otsustas raskel hetkel Kiievisse jääda, ja Roman Hrõbov, kes andis selge sõnumi, mida Vene orkidega peale hakata. Paljud teeviidad Ukrainas vahetati välja ja need näitasid okupantidele vaid ühte suunda, kuhu minna: „Иди нахуй!“. See on nüüd juba osa ukraina folkloorist.

Aasovi polk

Aasovi polgu kui natsliku jõu müüdi on loonud Vene propaganda. Polk tekkis 2014. aastal vabatahtlikkuse alusel ja sinna astusid rahvuslikult meelestatud inimesed, kelle arvates toona Ukrainas võimul olnud Petro Porošenko valitsus ei teinud piisavalt, et vastu seista Vene sissetungile ja üles ehitada võitlusvõimeline Ukraina sõjavägi. Muu hulgas süüdistati Porošenko valitsust selles, et see laskis Ukraina relvatööstusel oma toodangu välja müüa ega ostnud seda piisavalt oma armee tarbeks. Tagajärjed on nüüd ka näha.

Kuna rahvuslikult meelestatud Aasovi polk etendas olulist rolli venemeelsete separatistidega sõdimisel Donbassis, selgitab see, miks on saanud just Aasovi polgust Venemaa propaganda üks peamisi sihtmärke ja võit polgu üle on Venemaale n-ö auküsimus. Aasovi polk on andnud Venemaale ka ideoloogilise ajendi Ukrainat rünnata ja läbi viia nn denatsifitseerimine.

Tulemuseks on see, et ka Mariupolit kaitsvast Aasovi polgust on saanud legend, üks Ukraina alistamatuse sümboleid ja Zelenskõi ning Hrõbovi kõrvale on kerkinud veel kolmaski mees, Aasovi pataljoni komandör Deniss Prokopenko.

Võitmatu Vene armee müüt

Kõige suurem müüt, mida pikka aega on uskunud peaaegu kogu maailm, on võitmatu Vene armee müüt. On koguni hinnatud, et see on USA järel võimsuselt teine armee maailmas. Nüüdseks on selge, et see on tegelikult üks kõige armetumaid müüte. Vene sõjavägi on kandnud tohutuid kaotusi, suur osa sõjatehnikast on hävitatud või langenud sõjasaagiks ukrainlastele. Nagu on näidanud Kiievi alt taganemine, on see demoraliseerunud marodööride armee, kes tassib endaga kaasa varastatud pesumasinaid, mikrolaineahje ja isegi laste mänguasju ning müüb neid Valgevene laatadel. Igapäevased on teated naiste ja laste tapmise, vägistamise, röövimise, vangide piinamise ja tsiviiltaristu põhjendamatu hävitamise kohta, mis ei kõnele muust kui ühe rahva sügavast vihkamisest teise vastu. Orkidest vabastatud Butšas, Borodiankas ja teistes linnades on avanenud aga võikad pildid tänaval lebavate laipade ja ühishaudadega. Vene armee on osutunud kurja­tegijate armeeks, Mordori väeks. Nii pole kahtlustki, et see vägi tuleb peatada, kurja­tegijad kohtu ette viia ja Vene võitmatu armee müüt ajaloo annaalidest jäädavalt kustutada.

1 Vt https://www.facebook.com/gaidaycom/ (1. IV 2022)

2 „Расследование к 70-летию Владимира Путина“ https://www.proekt.media/investigation/chem-boleet-putin/ (1. IV 2022)

3 Vt https://www.youtube.com/watch?v=H_Tej2jLHdc&t=138s (1. IV 2022)

4 MBH Media. https://mbk-news.appspot.com/rassled/putin-most-tajnaya-strojka-ryadom-s-rezidentsiej-prezidenta/ (20. VII 2021)

5 Finanz.ru. Для Путина построили новый бункер на случай ядерной войны, (11. XI 2020) https://www.finanz.ru/novosti/aktsii/dlya-putina-postroili-novy-bunker-na-sluchay-yadernoy-voyny-1029791841

6 „Совершенно секретно“, nr 117. https://www.youtube.com/watch?v=lvc1XwqulJU (27. XI 2020)

7 ГРОШІ. https://www.youtube.com/watch?v=3MZWgl0G6J8&t=2s (22.03.2022)

8 Кадирівці вб’ють Путіна. Переможець Битви екстрасенсів Максим Гордєєв. https://www.youtube.com/watch?v=lx7EG-Sdn9Y (7. III 2022).

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht