Üks roll

OTT KARULIN

Mõnikord võib ka kõige faktipõhisem uudis kõlada nagu üks ütlemata hea anekdoot: „Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) turundusjuhi ametit pidanud ja Eesti brändi loomist vedanud Piret Reinson otsustas ameti maha panna. Piret Reinson ei lahku siiski EASist. Nimelt otsis asutuse all tegutsev e-residentsuse meeskond konkursiga oma meeskonda turundus- ja kommunikatsioonijuhtidele juhti ning Reinson kandideeris edukalt sellele töökohale. EASi e-residentsuse meeskonnas töötavad juba avalike suhete juht, kommunikatsioonijuht, turundusjuht ja meediajuht – need juhid saidki endale alates sellest esmaspäevast Reinsoni näol omakorda juhi“ (Postimees 11. X). Milline suurepärane bürokraatia ja igaüks-on-juht-mentaliteedi musternäide!

Eesti märgist ja rohelisest rändrahnust ma siiski ei kirjuta, sest ausalt öeldes olen juba hea mitu aastat kasutanud täiesti omavoliliselt – ülbusEST, kui soovite – välismaalastele Eestist pildi manamiseks järgmist kirjeldust: istub keegi (vahet pole, kas mees või naine, laps või vana) metsas puu all (või ka rabas laudteel), soojalt ja mugavalt riides (võib-olla tõesti lausa murelivärvi sulejopes, peas beeži karva fliisist pibo ja jalas ecru slim’id*) ning asjatab rahuloleva ja õndsa näoga oma nutiseadmes. Suure tõenäosusega on tema kõrval samblal ka korv marjade või seentega ning see mets võib asuda ükskõik kus – kas või Orissaares.

Just Orissaare seeneline ongi Eesti keskmine e-hääletaja. Või ka Palamuse marjuline, Nelijärve suusataja, Kabli rannaline jne – Kalamaja velotajast rääkimata. Et sel aastal sündis kõigi seniste valimiste e-hääletajate rekord (elektrooniliselt anti üle 185 000 hääle) on aga jällegi üks pigem anekdootlik tulemus, sest võib üsna rahuliku südamega väita: rekord sündis poliitikute äärmiselt kitsarinnalisele ja populistlikule võta-üks-viska-teist-kampaaniale vaatamata.

Esimest korda sai e-hääletada 2005. aasta valla- ja linnavolikogude valimistel ning siis oli e-häälte osakaal kõigi eelhääletusel antud häälte hulgas 7,2% ning kõigi osalenud hääletajate seas vaid 1,9% ehk anti vaid 9317 e-häält. Kahe aasta pärast riigikogu valimistel anti juba üle kolme korra rohkem e-hääli ning ka 2009. aasta valla- ja linnavolikogude valimisel kolmekordistus e-hääletajate arv, ületades saja tuhande piiri. Senine valla- ja linnavolikogude valimiste rekord pärineb 2013. aastast, mil anti 133 808 e-häält, ning kõigi valimiste rekord eelmistelt riigikogu valimistelt 2015. aastal, mil anti 176 491 e-häält.

Selle üle, miks e-hääletajate arv selgi korral kasvas, hakatakse tuliselt arutama pärast valimisi, aga kolm võimalikku põhjust võib juba praegu välja tuua.

Esiteks on see e-usku eestlaste usaldusavaldus meie e-riigile, mida motiveeris peaministri kurjakuulutav pressikonverents ja ID-kaardi kiibi võimaliku turvariski avalikustamine (5. IX). Selles osas, kas aastaid e-hääletamise kaotamist nõudnud parteist pärit peaministri soov oligi rahvast rahustada või just hoiatada, esineb ilmselt tõlgenduserinevusi, millest sõltub ka hinnang sellele, kas Keskerakond saavutas oma seatud eesmärgi või mitte.

Teiseks osalevad sel korral esmakordselt valimistel 16-17aastased, kes peaksid justkui tehnoloogiaga rohkem sina peal olema. Kas see ka nii on, pole siiski kindel, sest kui palju noored iga päev ID-kaarti või mobiil-IDd ikka kasutavad (ilmselt pole nad ka nii agarad seenelised).

Kolmandaks võib aga ennustada üsna suurt valimisaktiivsust ja mitte ainult seetõttu, et valijate arv on noorte kaasamise tulemusel suurem, vaid ka põhjusel, et kui poliitikud pole ka suutnud ühtki suurt teemat nendel valimistel esile tuua, siis vähemalt tunde, et valima peab, sest äkki täidavad teise maailmavaate esindajad oma kodanikukohust agaramalt, on nad paljudes tekitanud.

Seega, minge pühapäeval valima, ka need, kes seda Orissaare seenelisena elektrooniliselt või siis eelhääletusel teha pole jõudnud!

* Pibo (aga ka bibo): suusamütsi tüüpi müts, laen soome keelest, pipo ehk suusamüts. Ecru slim: ecru tähistab inglise keeles helebeeži või -pruuni tooni, slim (eesti keeles sale) aga on püksilõige (mood.ee, 6. X).

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht