Üks roll

ELO KIIVET

„Kreisiraadio“ vanas raadiosketšis õpetati Eesti Esimeses Kreitzbergi-nimelises Tööstuskoolis Number Üks peale pagari, taara vastuvõtja, seljaaju siirdaja ka majakavahte ja tuuleveskimöldreid. Ja koolitada oli vaja, sest „konkurents peab olema pidev“. Kõige rohkem, üle 6000 avalduse, tuli majakavahi erialale ning kuueaastast õpet läbima võeti ainult 60 õpilast. Kooli asutajad, vennad d’Lollid mõjusid paarkümmend aastat tagasi ülinaljakate tegelastena, kuid tundub, et nende koolil oleks lööki ka 2018. aastal.

Kihnu tuletorni ehk puaki otsitakse majakavahti ja Metsamaa pärimustalule perenaist (muide, töökuulutuses kandidaadile täpsemaid soolisi nõudeid ei esitatagi) ning kuulutus on menukas, „sest neile ametikohtadele kandideerijaile pakutakse muu hulgas luksust elada Kihnus“ (Pärnu Postimees 16. I 2018). SA Kihnu Kultuuriruum juhataja Mare Mätas on üllatunud, kui paljud tahavad saarele elama tulla. EV100 kingitusena saab pärast korda tehtud tuletorni uue hingamise Metsamaa pärimustalu ning senise „betooni investeerimise“ järel otsitakse nüüd inimesi (Maaleht 8. I 2018). Peale saare püsielanike arvu vähenemise mängivat tööjõupuuduses oma osa see, et järjest vähem olevat ka neid, kes tahavad tööd teha. Ühele tööstuskoolile just õige pinnas.

Möödunud suvel ootasid Viimsi vald ja Prangli saarevanem kaht noort kuni põhikooliealiste lastega peret, et tuua täiendust kohalikest lastest tühje­nevasse kooli. „Miks mitte alustada sellel romantilisel saarel romaani­kirjaniku või helilooja karjääri. Kõik eluks vajalik, sealhulgas internetiühendus on saarel olemas,“ rääkis Viimsi abivallavanem Jan Trei (Viimsi Vallavalitsus 18. VII 2017). Augustiks oli leitud neljalapseline pere, valitud üllatusena tulnud 30 sooviavalduse seast. Pereisa sõnul unistas ta lapsena üksikule saarele kolimisest ning Pranglil peaks olema lastele sobiv rahulik keskkond, et tänapäeva kiire elurütmi juurest tulnu teistsuguse kogemuse saaks (Viimsi Vallavalitsus 25. VIII 2017). Kuhugi äraminekusoov on kasvanud plahvatuslikult ning süveneb tõenäoliselt võrdelises proportsioonis maailma- ja kohalike uudiste jälgimise aktiivsusega.

Tegemist ei ole mingi uue nähtusega. Näiteks tillukesel, raskesti ligipääsetaval Keri saarel kordamööda vahti pidavate vabatahtlike järjekord on ulatunud ka aastani ning romantiline robinsonaad osutunud üle ootuste populaarseks. „Natuke skisofreeniline tunne on peal, et ma pean põhimõtteliselt iseendaga kogu aeg rääkima või musta auguga,“ võttis „Pealtnägija“ eksperimentaator Roald Johannson sealse proovielu kokku (ERR 4. IX 2013). Juubeliaastat saatnud hüsteerialainete taustal oleks vahelduseks värskendav, kui mõni käredam läheks ja meedia risustamise asemel musta auguga suhtleks. Enesetsensuur – iseendaga rääkimine aitaks ära jätta nii mõnegi arvamuse, mida hiljem avalikult kahetseda ja „tõlkida“ tuleb. Rääkimata majakavahi ametiga kaasnevast silmapiiri avardumisest, kus odavamaiguline eneseupitus loodusjõududega rinda pistes abi ei paku.

Meie ilmselt üheks kuulsamaks vahiks võib pidada Mohni looduskaitse­alal töötanud Kristiina Ehinit, kelle järel oli uue valvuri kohale tohutu konkurss, oma poolsada inimest. Kristiina peab nähtavasti õigusega end selle hea elu otsa lahtitegijaks (Eesti Ekspress 28. VII 2005). Edasi levis robinsonaad luuleringkondadest välja, veidi paradoksaalselt ühteaegu nii seikluse- kui ka rahuotsijate sekka. Kui veeteede amet 2004. aastal kokkuhoiu mõttes loobus majakavahtide pidamisest, ennustasid targad randlased siiski tornivahi ameti tagasitulekut (Eesti Ekspress 18. III 2004). Pelgupaik, närviravi, suhtluskool, loomepuhang või midagi muud – uuenenud on lihtsalt sisu. Kihnu töökuulutuse nõutavaim omadus ausus mõjub selle taustal lausa vanamoodsana.

Praegu tundub tõesti, et ainus võimalus ojasooneutraalseks eluks on minna väikesaarele majakavahiks. Kuigi saar ei ole asustamata, aitavad eluterved Kihnu memmed ehk ravida verbaalset düsenteeriat, ekrestumist ja trumpimist jm haigusi, mis ei jäta viimasel ajal puutumata ministreid ja teisi „kompetentseid, pädevaid isikuid“. Avaldusi saab saata jaanuari lõpuni. Tulõ tüese!

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht