Üks roll

OTT KARULIN

Luhtunud lootuste kaevandus. Mahajäetud, rõske ja pime. Kuus meest istub ringis nagu loogu löödud küps vili, pilk suunatud keskele, kus kunagi lõõmas valitsussauadest lõke, millest praegu annab aimu vaid vaevumärgatavalt koopalae poole hiiliv suitsuviirg.

HÄBELIK: Olen alati lähtunud põhimõttest, et väiksemagi kahtluse korral tuleb alkoholi tarvitamisele järgnenud hommikul autorooli istumist vältida. Paraku usaldasin ma oma head enesetunnet, mis hiljem osutus ekslikuks. Kahetsen juhtunut väga sügavalt ning ma ei püüa ennast kuidagi õigustada.

ÕNNESEEN ja AEVASTAJA: Ma vabandan!

HÄBELIK: Olen oma raske õppetunni saanud. Vabandan kõigi Eesti inimeste ees, oma ametikaaslaste, oma sõprade ja sugulaste ees.

ÕNNESEEN ja AEVASTAJA: Ma vabandan!

HÄBELIK: Samuti on mul kahju, et paratamatult toob see kaasa mainekahju Lumivalgukesele.

ÕNNESEEN: Ma tahtsin Lumivalgukese tule alt välja tuua. On selge, et minu ettevõtlustegevusest ja varasemast elust on jäänud lahtisi otsi, mis tuleb kokku sõlmida. Teen korda oma taluga seotud asjad, et saaksin selle igapäevase juhtimise korrektselt üle anda.

AEVASTAJA: Mina … a-a-a-aptsihh! … võib-olla ütlesin eestlaste vaatevinklist ebameeldiva fraasi …

ÕNNESEEN: Lumivalguke on Eestile väga hea juht ning ma vabandan, et olen ta tule alla pannud.

HÄBELIK ja AEVASTAJA: Ma vabandan!

AEVASTAJA: Tekitasin oma sõnavõtuga segadust, mida poleks tohtinud teha. Pöialpoiss ei tohi nii ebaselgelt väljenduda. Ma vabandan!

ÕNNESEEN ja HÄBELIK: Ma vabandan!

UNIMÜTS: Tegin testi, millega saab igaüks kontrollida, kas temas on pöialpoisimaterjali. Seal on näiteks sellised küsimused: kas kella tunned, kas suudad vastuvõtul vajadusel eksprompt edastada ingliskeelse tervituskõne, kas sul on hea välimik ja töövõime …

NINATARK: Ma ei taha kuidagi olla inimene, kes on väga palju tsunfti panustanud ja ütleb nüüd, et kõik oli vale. Ma lihtsalt ei suutnud lõhkuda tsunftisisest toiduahelat ja suletust – seda vähkkasvajat, mis on meid aastaid painanud.

TORISEJA: Öeldakse ju, et kaevandamisel on halvad ja halvemad valikud. Seda seepärast, et alati, kui teed mingi sammu, tundub kellelegi teisele, et võinuks teha hoopis teisiti. See on paratamatu.

NINATARK: Kui te ütlete, et ma kukkusin tsunfti esimehena läbi, siis ei saa ma sellega nõustuda, sest meie otsuste tulemusena muutus kogu Eesti kaevandus­pilt.

UNIMÜTS: Kas sa kuulud mõnda tsunfti?

TORISEJA: Peavad olema väärtused, millele oled kindel. Võib-olla ongi meie tsunfti üks probleem olnud see, et me ei kaaguta oma väärtustest ja tehtud tööst kogu aeg.

Kaugusest kostub tõesti nagu kanakarja kaagutamist ning on justkui kuulda kellegi lähenevaid samme. Tulija aga nähtavale ei ilmugi.

TORISEJA: Minu jaoks on meie ideed ja ka inimesed, kes neid ideid kannavad, fantastilised.

UNIMÜTS: Kas oled selle valdkonna olemasolust varem kuulnud? Kas suudad end kehtestada ilma karjumata? Kas oled hea meeskonnakaaslane?

TORISEJA: Kaevandamine on mees­konnamäng, üksinda pole võimalik oma mõtteid ellu viia, olenemata sellest, kas oled esimees või lihtliige. Kaevanduses pole nii, et on õiged ja valed ideed …

NINATARK: Kui sa lähed täiega kurvi sisse, siis sa ei saa enam pidurit vajutada.

UNIMÜTS: Kas suudad tunde lennata turistiklassis? Kas osaled ka eraelus, teed trenni või ei kipu lamp su kabinetis kustuma? Kui eksid, kas suudad järeldusi teha?

ÕNNESEEN, HÄBELIK ja AEVASTAJA: Ma vabandan!

UNIMÜTS: Kas Sulle meeldib see, mida sa teed, mitte see, et sa oled pöialpoiss? Iga jah-vastus annab punkti ja vähemalt üheksa punkti puhul võiks kindlalt peale minna!

Korraga kostab kuskilt kaugelt karjatus, millele järgneb pomin, mis aina valjeneb, kui kõneleja lähemale jõuab.

DOKTOR: Kopp on ees! Meie tsunfti fookuse nihutamine kesksetele teemadele tähendab seda, et pean isiklikult igapäevaselt selle nimel vaeva nägema. Aasta enne ülevaatust pean ma sajaprotsendiliselt pühenduma tsunftile ning minu tänane vastutusvaldkond Lumivalgukese juures on kaugelt liiga oluline, et seda saaks teha poole vinnaga.

Osades: Jaak Aab (Häbelik), Mihhail Korb (Aevastaja), Jevgeni Ossinovski (Doktor), Marko Pomerants (Unimüts), Martin Repinski (Õnneseen), Sven Sester (Toriseja), Margus Tsahkna (Ninatark).

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht