Kinnise kõhuga punnitamine

Mart Soidro

On olemas suurepärane idee, on olemas suurepärane saatejuht... kuid sellest hoolimata on tulemuseks saade, mis pakub küll tänu jumestajatele-minkijatele silmarõõmu, kuid kõrvadele on kuulata valus. Paljuski meenutab ?Varivalitsus? 80ndate aastate Tallinna Ehitajat ? poolamatöörlikku korvpalliklubi (kus muide mängis ka praegune Tallinna abilinnapea Peep Aaviksoo!) esiliiga lõpus ambitsiooniga olla samasugune kui meistriliiga serval balansseeriv Tallinna Kalev. Võrrelgem: ka varivalitsuse keskeas ?ehitajad? tahaksid olla samasuguses aupaistes kui valitsus. Neid ilmselgelt ei rahulda tagaselja nokkimine, kuigi ka selles neile võimetekohases ?kunstis? nad ülemäära tublid ei ole.

Mis on selle saate eesmärk?

Tundes tegijaid, arvan, et naeru­vääristada praegust valitsust, kel paraku, mis siin salata, praegu Stenbocki majas istungeid pidades just ülemäära hästi ei lähe. Aga kas selleks peab kutsuma varivalitsuse kultuuriministriks just Ingrid Tähismaa, kelle vulgaarne kõnepruuk à la ?mul suht savi? esimeses saates paneks ilmselt punastama ka kultuurikauge ja eesti keele nüanssidega mitte kursis oleva inimese. Rääkimata endisest Nõmme linnaosa vanemast.

Või mis on ühist varivalitsuse ja võimul oleval välisministril? See, et mõlemad on daamid ja satuvad aeg-ajalt tahtlikult või tahtmata varivalitsuse kultuuriministri poolt toimetatavasse ajakirja? Ei pea olema ülemäära nupukas, et näha, kuidas Marica Lillemets on Kristiina Ojulandi kõrval hale vari. Välisministri institutsiooni seisukohalt.

Sama ei saa õnneks väita Hardo Aasmäe ja Gaute Kivistiku kohta, kes aeg-ajalt esinevad nende puhul ootuskohaselt tuntud headuses. Kuigi ka nemad on reede õhtuks (saade lindistatakse siis!) oma nädala töödest-tegemistest väsinud. Võrrelge kolmapäeva ?Hommikutelevisiooni? Aasmäed varivalitsuse kaitseministriga! Siit ka küsimus: mis sunnib igal reedel mainitud härrasmehi end ülikonda riietuma, jumestaja käe all kaubanduslikuks saama ja saates punnitatud nalju esitama? Eks see vist ikka edevus ole.

Kiituste lõpetuseks tahaks tunnustust avaldada ka ?siseminister? Priit Hõbemäele, kelle esimese saate ettepanekus oli jumet: kõik meie poisid peaksid aega teenima Euroopa Liidu riikides ja olema Eesti visiitkaardiks. Aga miks tegi selle ettepaneku Hõbemägi? Kas sellepärast, et päris kaitseminister on meil, nagu ta on…

?Varivalitsuse? ministrid ei tohi olla tegevpoliitikud. Saate toimetaja Kaarel Tarand pidi ikka olema kanapimedusega löödud, et europarlamendi valimistel üle 5000 hääle kogunud Marek Strandbergis poliitikapisikust nakatumist mitte näha. Keda suur isemõtleja nüüd varivalitsuses õigupoolest esindab?  Rohelist nupukat mõtteviisi, seda küll. Aga ma ootan huviga saadet, mil peaminister Indrek Tarand vallandab varivalitsuse keskkonnaministri, kuna viimase tegevus ei ole kooskõlas varivalitsuse põhimõtetega.

Saate põhihäda peitub siiski muus. Igav on vaadata, kuidas haruldaselt kõrge enesehinnanguga ?ministrid? saavad kokku, esitavad nädala jooksul päheõpitud, tihtilugu küllaltki vaimuvaest kohustuslikku etüüdi, naeravad kramplikult telekaamerate ees oma ebaõnnestunud nalja üle ja punnitavad nädala pärast taas!

Kas me sellist varivalitsust tahtsimegi, võiks siinkohal hüüatada! Priit Hõbemägi palus oma lehes ?tervet mõistust esindavale? varivalitsusele viitekümmend kriitikavaba päeva. Üle poole ajast on möödas. Kolme saate jagu punnitamist aga ees.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht