Uued levifilmid PÖFFil

TRISTAN PRIIMÄGI

Mida vaadata? See on PÖFFi tegelik iga-aastane slogan. Ehk toob valuliku dilemma puhul veidi leevendust info levisse jõudvate filmide kohta, mille osakaal tundub PÖFFi programmis vaikselt kasvavat. Kompliment laienevale leviturule, aga kohustus festivalile panustada pigem ennekõike oma identiteeti.

Tänavusest PÖFFi programmist leiame koguni 26 filmi, mis jõuavad edaspidi ka Eesti kinodesse. Ehk julgustab teave nende kohta otsima programmivoldikust obskuursemaid ja tundmatumaid filme.

Esimesena, juba PÖFFi ajal, jõuab kinno Antoine de Saint-Exupéry „Väikese printsi“ veidi ameerikalik tõlgendus („Little Prince“, Mark Osborne, 2015). Detsembris tuleb sellele jõuliselt lisa. Oma vaatajat otsivad detsembris nii 3D-arthouse-pornofilm „Armastus“ („Love“, Gaspar Noé, 2015) kui ka kaks biograafilist filmi: „Steve Jobs“ (Danny Boyle, 2015) Apple’i loojast Michael Fassbenderiga peaosas ja „Etturi ohverdus“ („Pawn Sacrifice“, Edward Zwick, 2014), kus Tobey Maguire kehastab legendaarset maletajat Bobby Fischerit.

Arusaadavalt läheb temaatika jõulude lähenedes veidi fantastilisemaks. Michel Gondry „Just filmi“ programmis linastuv noortekomöödia „Mikroob ja Bensiin“ („Microbe et Gasoil“, 2015) ja Matteo Garrone täiskasvanute muinasjutt „Lugude lugu“ („Il racconto dei racconti“, 2015) jõuavad mõlemad kinno 18. detsembril, nagu ka laulja Amy Winehouse’i lühikeseks jäänud elust rääkiv dokk „Amy“ (Asif Kapadia, 2015). Neile lisandub detsembris ka kurioosumina Bulgaaria karmilt realistlik „Õppetund“ („Urok“, 2014), mille leiame PÖFFi kavast Euroopa parlamendifilmiauhinna Lux filmide erisektsioonist.

Jaanuarist leiame taas mitu PÖFFi programmi filmi. Biograafilisi filme hakkab Oscari-hooaja lähenedes traditsiooniliselt tihedamalt kinodesse sadama ja nii ka nüüd: „Trumbo“ (Jay Roach, 2015) on lugu stsenarist Dalton Trumbost, kes mõisteti nn Hollywoodi kümne nimekirjas 1947. aastal avalikku häbiposti kui kommunismi pooldaja. „Taani tüdruku“ („The Danish Girl“, Tom Hooper, 2015) aluseks on samuti tõestisündinud lugu Lili Elbest, kes on üks esimesi soovahetusoperatsiooni läbinuid (aastal 1930). Jaanuarikuus on PÖFFi-järgselt võimalik vaadata ka kaht loomanimega pealkirjastatud filmi: kahest vennast rääkivat selle aasta islandi suurhitti „Jäärad“ („Hrútar“, Grímur Hákonarson, 2015) ja viiest õest kõnelevat türgi draamat „Mustang“ (Deniz Gamze Ergüven, 2015).

Veebruar toob sellised PÖFFi filmid nagu 1950ndate iiri immigrandidraama „Brooklyn“ (John Crowley, 2015) ja Afganistani missioonist rääkiv „Sõda“ („Krigen“, 2015). Mõlema stsenarist on märkimisväärne: „Brooklyni“ on kirjutanud tuntud inglise kirjanik Nick Hornby ja „Sõja“ autoriks on Taani üks tuntumaid stsenariste (ja mõnikord ka lavastajaid, nagu ka siin) Tobias Lindholm.

Kõige raskem võib filmifännidele olla oodata kolm kuud ungari koonduslaagridraamat „Sauli poeg“ („Saul fia“, László Nemes, 2015), mis oli paljude arvates üks Kuldse Palmioksa põhipretendente Cannes’is ja hakkab kindlasti rebima ka võõrkeelse filmi Oscari püüdjate esirinnas veebruari lõpus. Paar päeva enne jõuab 26. veebruaril kinno ka lähiajalooline „Päevavalgel“ („Spotlight“, Thomas McCarthy, 2015) Boston Globe’i ajakirjanikest, kes paljastasid aastatel 2001 kuni 2003 katoliku kirikuga seotud seksiskandaalid.

Ilma täpsema kuupäevata, aga 2016. aasta alguses peaks kinno jõudma veel kaks „Just filmi“ programmi filmi: toitumishäiretest rääkiv „Minu väike õde“ („Min lilla syster“, Sanna Lenken, 2015) ja seksuaalsustemaatikat käsitlev tragikoomiline „Kitsas nahk“ („Short Skin“, Duccio Chiarini, 2014). Vaadata saab ka kaht „Animaunenägude“ („Animated Dreams“) täispikka animatsiooni: lastele tehtud „Fantoompoissi“ („Phantom Boy“, Jean-Loup Felicioli, Alain Gagnol, 2015) ja pigem veidi suurematele mõeldud „Erakordseid lugusid“ („Extraordinary Tales“, Raul Garcia, 2015), mis põhineb viiel Edgar Allan Poe’ lühijutul. Ka PÖFFi „Panoraami“ programmi film „Pommidest valjem“ (Joachim Trier, 2015) jõuab kinno aastal 2016, millal täpselt, on hetkel teadmata. Ilmselt tuleb aga aprillini oodata neil, kellel jääb PÖFFil võtmata pilet jaapani täispikale animafilmile „Poiss ja koletis“ („Bakemono no ko“, Mamoru Hosoda, 2015).

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht