Ardo Ran Varres, helilooja ja näitleja, muusikaline ja helikujundaja

Lauri Kulpsoo

Ardo Ran Varres

Karl Filipp Varres / Lauri Kulpsoo

„Talveks tuleks siit ära kolida. Kui teie juurest koju tulin, siis oli toas vesi silmakausis jääs. Põrandat üle 8 kraadi soojaks ei saa. Veekraan jääs, väljakäik kinni. Tulevaks talveks ei jää vist kedagi siia koridori peale, alt on ammugi tühi. Seni pole küll keegi õiget korterit saanud, kes siit ära on läinud. Paigutatakse kõrval barakki või pakutakse kuskile ühise köögi peale. Tänan soojade pikasääreliste saabaste eest, need kulusid väga ära. Talvel olid lumehanged kuni räästani, iga päev tuli rookida.“
Nii kirjutas 1985. aastal mu 73aastane isa Jaanus E. Varres aasta enne surma oma õele. Ta elas Tallinnas Kopli poolsaarel Sepa tänava kahekorruselises töölisbarakis. Mäletan neid talvesid. Õhtuti algas metsik pliidi kütmine. Voodi sai soojaks elektrikoti abil. Hommikul tuli suust hingeauru. Veekraan koridori peal ei jäätunud, kui lasta sealt kogu aeg veidi vett niriseda.
Isa, 35 aasta pärast jääb Eestis talv ära. Pool aastat on tuuline periood temperatuuriga 3–4 °C. Veebruaris on juba lilled ja pungad. Ei pea lund rookima ega aknaklaase kraapima. Vesi torudes ei jäätu. Kütet kulub mõõdukalt. Osa rändlinde ei lähegi ära. Suved on kohati väga palavad, Lääne-Euroopas lausa põrgulikud. Metsapõlengud ja orkaanid möllavad. Tean nüüd, et see on kliimaprobleem, aga ei tea lahendust. Puid raiutakse sellise kiiruse ja jõuga, et keegi ei suuda seda peatada. Lageraied põhiliselt. Linde ja putukaid on jäänud vähemaks, see on jätkuv protsess. Puid raiutakse ka pesitsuse ajal. Läänemeri on üks reostunumaid meresid. Mesilastega on lood halvad, põldudel käib hirmus mürgitamine. Aidu kandis, kus oli su isatalu, taheti püsti panna tuule­generaatorid, aga asi jäi toppama. Karjääris on vesi, see on nüüd ilus suur järv. Ümbruses ikka kaevandavad seda põlevkivi. Põmmutavad maa all, nii et müdiseb. Osa võimumehi tahab rajada läbi Eesti suure raudtee. Ma ei kujuta ette, millised kaevetööd siis lahti lähevad. Ahnuse vastu vist ei saa?
Isa, ma tahan olla tagasi seal külmas ja karmis talves. Ma aitan sind, ma olen nüüd suur. Isa, ma igatsen su järele!

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht