Eesti teatri auhindade nominendid 2023. aasta loomingu või pikaaegse silmapaistva töö eest

Laureaadid kuulutatakse välja rahvusvahelisel teatripäeval, 27. märtsil Tartus Eesti Rahva Muuseumis.

Eesti teatri auhindu annavad välja Eesti Kultuurkapitali näitekunsti sihtkapital ja Eesti Teatriliit.

 

TEATRILIIGIÜLESED AUHINNAD

Žürii: Kerri Kotta (esimees), Tambet Kaugema, Karmo Mende, Aare Tool, Jüri Jekimov, Janika Suurmets, Liisi Aibel, Madli Pesti, Kärt Kelder, Urmas Lüüs, Tuuli Potik ja Keiu Virro.

 

Lavastajaauhind

Tanel Jonas – „Meie klass“ (Ugala teater).

Timofei Kuljabin – „Kolmanda impeeriumi hirm ja viletsus“ (Vene teater).

Ene-Liis Semper, Tiit Ojasoo ja Olari Elts – „Macbeth“ (Eesti Draamateater, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester ja Eesti Kontsert).

Taavi Tõnisson – „Plekktrumm“ (Eesti Noorsooteater).

Juhan Ulfsak – „Teoreem“ (Eesti Draamateater).

 

Kunstnikuauhind

Oleg Golovko, Vlada Pomirko­vannaja ja Oskars Pauliņš – lavakujundus, kostüümid ja valguskujundus lavastusele „Kolmanda impeeriumi hirm ja viletsus“ (Vene teater).

Andres Noormets, Maarja Viiding ja Margus Vaigur – lavakujundus, kostüümid ja valguskujundus lavastusele „Lear“ (Tallinna Linnateater).

Laura Pählapuu – kunstnikutöö lavastusele „Ülestähendusi põranda alt“ (Tallinna Linnateater) ja lavakujundus lavastusele „Teoreem“ (Eesti Draamateater).

Rosita Raud ja Priidu Adlas – kunstnikutöö ja valguskujundus lavastusele „Plekktrumm“ (Eesti Noorsooteater).

Ene-Liis Semper, Tiit Ojasoo ja Jussi Ruskanen – lava- ja videokujundus ning valguskujundus lavastusele „Macbeth“ (Eesti Draamateater, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester ja Eesti Kontsert).

SÕNALAVASTUSTE AUHINNAD

Žürii: Kadi Herkül (esimees), Maris Johannes, Tambet Kaugema, Karmo Mende ja Laine Mägi.

 

Meespeaosatäitja auhind

Andres Mähar – Karl Kabanov lavastuses „Minu trükikoda“ (Karlova teater) ning Vahur ja Hermann lavastuses „Kotka tee taeva all“ (Saueaugu teatritalu).

Pääru Oja – Mina lavastuses „Meeletu“ (Saueaugu teatritalu).

Meelis Rämmeld – Eino Hiekka lavastuses „15 meetrit vasakule“ ja Tõnu Prillup lavastuses „Mäeküla piimamees“ (mõlemad Endla teater).

Rain Simmul – Põrandaalune lavastuses „Ülestähendusi põranda alt“ ja nimiosa lavastuses „Lear“ (mõlemad Tallinna Linnateater).

Priit Võigemast – Oidipus lavastuses „Vend Antigone, ema Oidipus“ (Eesti Draamateater) ning Nõid lavastuses „Macbeth“ (Eesti Draamateater, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester ja Eesti Kontsert).

Naispeaosatäitja auhind

Marika Barabanštšikova – nimiosa lavastuses „Preili Julie“ (Karlova teater) ja Nimetu naine lavastuses „Ääremaal“ (Müüdud Naer).

Grete Jürgenson – Mirjam, Sigrid ja Jete lavastuses „Kotka tee taeva all“ (Saueaugu teatritalu).

Hilje Murel – Agaue, Bakhant ja Naine lavastuses „Vend Antigone, ema Oidipus“ (Eesti Draamateater).

Tiina Mälberg – Bella lavastuses „Hääl minu sees“ (Rakvere teater).

Külli Teetamm – Zelma lavastuses „Poiss, kes nägi pimeduses“ ning Kannatanu kohtuasjas ja Perelepitaja lavastuses „Nõusolek“ (mõlemad Tallinna Linnateater).

 

Meeskõrvalosatäitja auhind

Peeter Jürgens – Abram lavastuses „Meie klass“ (Ugala teater).

Rasmus Kaljujärv – Macduff lavastuses „Macbeth“ (Eesti Draamateater, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester ja Eesti Kontsert).

Mart Müürisepp – Joseph Koljaiczek, Sigismund Markus, Bebra, Forster jt lavastuses „Plekktrumm“ (Eesti Noorsooteater).

Jaan Rekkor – Paul lavastuses „Teoreem“ (Eesti Draamateater) ja Charlie lavastuses „Merrevaade“ (Endla teater).

Agur Seim – Jean lavastuses „Preili Julie“ (Karlova teater), Haigur lavastuses „Ääremaal“ (Müüdud Naer) ning osatäitmised lavastuses „Lilli“ (Must Kast).

 

Naiskõrvalosatäitja auhind

Hele Kõrve – Liza, Zverkovi sõber, Ettekandja ja Yin lavastuses „Ülestähendusi põranda alt“ (Tallinna Linnateater).

Piret Laurimaa – Naine uksega, õde Elin, Sõbra pruut, Naine aias, Mustlasnaine, Ettekandja ja peretütar Mari lavastuses „Sada grammi taevasina“ (Vanemuine).

Teele Pärn – Bakhant, Naine ja Antigone lavastuses „Vend Antigone, ema Oidipus“ ning Teele lavastuses „Teoreem“ (mõlemad Eesti Draamateater).

Liisa Saaremäel – Külaline lavastuses „Teoreem“ (Eesti Draamateater).

Harriet Toompere – Kaheksas vandekohtunik lavastuses „12 vihast meest“ (Eesti Draamateater).

 

Eriauhind

Laura Jaanhold – laia teemahaardega ja ärksalt ühiskonnaeluga suhestuvad lavastused „25 °C ja päike“ ning „Kurjus“ Endla teatris.

Kristiina Põllu, Ivar Põllu, Rene Liivamägi ja Maarja Mänd – Tartu Uue teatri ekspositsioon „Eternity“ Praha kvadriennaalil.

Hendrik Toompere jr – riskijulge, sotsiaalselt tundliku ja mitmekesise repertuaari kujundamine Eesti Draamateatris.

Tallinna Linnateatri „Ülestähendusi põranda alt“: Rain Simmul kandideerib meespeaosatäitja auhinnale ja Hele Kõrve naiskõrvalosatäitja auhinnale.

  Siim Vahur

MUUSIKAAUHIND

Žürii: Kerri Kotta (esimees), Tiina Mattisen, Kristel Pappel, Aare Tool ja Heli Veskus.

 

Simo Breede – nimiosa Eino Tambergi ooperis „Cyrano de Bergerac“ (Vanemuine).

Michiel Dijkema – Richard Wagneri ooperi „Lohengrin“ lavastus (Rahvusooper Estonia).

Maria Listra – Kleopatra osatäitmine Georg Friedrich Händeli ooperis „Julius Caesar“ (Vanemuine).

Raiko Raalik – nimiosa Eino Tambergi ooperis „Cyrano de Bergerac“ (Vanemuine) ning Golaud’ osatäitmine Claude Debussy ooperis „Pelléas ja Mélisande“ (Rahvusooper Estonia).

Arvo Volmer – Richard Wagneri ooperi „Lohengrin“ ning Claude Debussy ooperi „Pelléas ja Mélisande“ muusikaline teostus (mõlemad Rahvusooper Estonia).

 

BALLETIAUHIND

Žürii: Anu Ruusmaa (esimees), Eve Andre-Tuga, Jüri Jekimov, Age Oks ja Janika Suurmets.

 

Laura Maya – Medora lavastuses „Korsaar“, Blanche lavastuses „Tramm nimega Iha“, Naine lühiballetis „Open Door“ ja pas de trois lühiballetis „Suite en blanc“ lavastuses „Must/Valge“ ning Klara lavastuses „Pähklipureja“ (kõik Eesti Rahvusballett).

William Newton – Vronski lavastuses „Anna Karenina“, Stanley lavastuses „Tramm nimega Iha“, Mees lühiballetis „Open Door“ ja adagio lühiballetis „Suite en blanc“ lavastuses „Must/Valge“, Dietz von Egloff lavastuses „Õhtused majad“ ning Pähklipureja-prints lavastuses „Pähklipureja“ (kõik Eesti Rahvusballett).

Raminta Rudžionytė-Jordan – Aale lavastuses „Tuhkvalge“ (Vanemuine).

 

TANTSUAUHIND

Žürii: Madli Pesti (esimees), Raho Aadla, Liisi Aibel, Kaja Kreitzberg ja Iiris Viirpalu.

 

Sveta Grigorjeva – lavastus „Tantsud, mille saatel uinuda, unistada, puhata ja vastupanu osutada“ (Inglikoor ja Sõltumatu Tantsu Lava).

Igor Lider – lavastus „Muutus“ (Eesti Tantsuagentuur).

Ingrid Mugu – lavastus „Soledad“ (Eesti Tantsuagentuur).

Rūta Ronja Pakalne ja Laura Kvelstein – lavastus „Maastik. Keha. Meeleseisund“ (e-lektron).

Tanel Saar – lavastus „Kabaree. Põrgu“ (VAT-teater).

 

ETENDUSKUNSTI AUHIND

Žürii: Urmas Lüüs (esimees), Kerli Ever, Kärt Kelder, Riina Oruaas ja Annika Üprus.

 

Keithy Kuuspu – lavastus „Paus istu mine“ (Sõltumatu Tantsu Lava ja Ģertrūdes ielas teātris).

Lauri Lagle – lavastus „Reis metsa lõppu“ (Ekspeditsioon).

Helen Rekkor, Mihkel Seeder ja Johannes Valdma – lavastaja-, dramaturgi- ja kunstnikutöö lavastuses „Vivaarium“ (VAT-teater).

Liisa Saaremäel – lavastus „Scream Box“ (Kanuti gildi saal).

Maret Tamme, Joosep Susi ja Arthur Arula – lavastaja- ja kunstnikutöö lavastuses „Ma jään kaevu / juurde igavesti jooma“ (Tartu Uus teater).

 

TEATRITÖÖTAJATE AUHINNAD

Žürii: Marika Tint (esimees), Priidu Adlas, Eve Komissarov, Kristel Linnutaja, Mart Saar, Andres Tirmaste ja Liina Unt.

 

Lavastust ettevalmistava töötaja auhind

Anni Rajas – Eesti Noorsooteatri pikaaegne lavastusala juhataja, kelle laialdased teadmised visuaalteatrist on olnud hindamatuks toeks nii kogenud kui ka alustavatele lavastuskunstnikele.

Kaido Torn – Endla teatri dekoraator-butafoor, kes on osalenud aktiivselt noorte haridusprogrammi käivitamisel, tegutsenud lakkamatu uudishimuga ning sooviga areneda, uusi meetodeid ja materjale katsetada.

Kaja Uustalu – Rakvere teatri rätsep-modelleerija, kes on kostüümimeistrina lahendanud ka kõige keerukamad ülesanded ja innukalt kaasa mõelnud küsimusteski, mis jäävad ameti piirest välja.

 

Etendust teenindava töötaja auhind

Maret Kongi – Rakvere teatri grimeerija, kes on otsinud kirglikult lahendusi keerukate grimmide tarvis, olnud hõivatud kogu repertuaari ulatuses ja valmistanud näituseväärilisi fantaasiapeakatteid.

Reet Loderaud – Eesti Noorsooteatri etenduse juht, kes on oma põhjalikkuse ja tundlikkusega olnud toeks nii teatri loovmeeskonnale, näitlejatele ja töökodadele kui ka teistele inspitsientidele, sh lavastuse „Plekktrumm“ väljatoomisel ja juhtimisel.

Juho Porila – Vanemuise teatri heli- ja videomeister, kes on oma erakordse pühendumusega viinud teatri videoala operaatori- ja järeltöötluste, ülekannete ja voogedastuste poolest uuele tasemele.

 

Haldus- ja administratiivtöötaja auhind

Merilyn Elge – Musta Kasti juhatuse liige, kes on korraldanud edukalt teatri etendustegevust, olnud sama silmapaistev projektide kirjutamisel, kartmata ka tehnilistes töödes käsi külge panna ja eriprojektides lavale astuda.

Maarja Kalmre – Kanuti gildi saali pikaaegne projektijuht, kes on osalenud aktiivselt rahvusvaheliste festivalide korraldamisel, olnud etenduskunsti festivalide „Ümberlülitus“ peakorraldaja ja „Baltic Take Over“ peakorraldaja Eestis.

Kadri Tikerpuu – Nargenfestivali korraldusjuht ja produtsent, kelle eestvõttel on valminud mitu nõudlikku suurlavastust, sh „Dissonantsed“ (koostöös Viimsi Artiumi ja Tallinna Filharmooniaga) ning „Crisis“ (Birgitta festivalil).

 

ALGUPÄRASE DRAMATURGIA AUHIND

Žürii: Anneli Saro (esimees), Heidi Aadma, Laur Kaunissaare, Ain Mäeots ja Ene Paaver.

 

Eero Epner ja Riina Maidre – „Kohver“.

Urmas Lennuk„Ääremaal“.

Priit Põldma – „Kotka tee taeva all“.

Mihkel Seeder – „Vivaarium“.

Urmas Vadi – „Sada grammi taevasina“.

 

REET NEIMARI NIMELINE KRIITIKAAUHIND

Žürii: Karin Allik (esimees), Villu Kangur, Kaie Mihkelson, Kirsten Simmo ja Margot Visnap.

 

Ruth Alaküla – artiklid „Prantsuse kangelanna sõjavankri ees“ (Eesti Päevaleht 7. III 2023), „„Cyrano de Bergerac“ mõjub kurva hoiatusena“ (Eesti Päevaleht 9. V 2023) ja „„Seitsmemagajapäev“ hoiab hällilaule lauldes meeli elevil“ (Eesti Päevaleht 29. VI 2023).

Sven Karja – artiklid „Ma lähen ja tulen koos teiega“ (Sirp 31. III 2023) ning „Kihvahammustustega Lottemaalt“ (Sirp 17. XI 2023).

Madis Kolk – artiklid „Kelle süüd me siis ikkagi tunnistame?“ (Sirp 3. III 2023), „Teatrikastiga varjatud karje“ (Sirp 21. VII 2023) ja „Kuidas pühitseda pinnapealsust stiilivõttena?“ (Sirp 15. IX 2023).

Johanna Rannik – artiklid „„Te ju teate, kuidas Vene impeeriumis asjad käivad““ (Eesti Päevaleht 13. IV 2023), „Iga punkti kohal on kõverik ja iga tõde on poolik. Ootamatult ühiskonnakriitilise lõpuga lavastus“ (Eesti Päevaleht 19. VI 2023) ning „Rulli vaibad kokku ja jõua päriselt kohale“ (Sirp 27. X 2023).

Kaur Riismaa – artiklid „Pennike va Guy heaks“ (Sirp 6. I 2023), „Inimesed nagu me ise“ (Sirp 24. III 2023) ja „Metsa kirjeldamine digitaalsele Tuglasele“ (Sirp 1. IX 2023).

 

SALME REEGI NIMELINE LASTETEATRI AUHIND

Žürii: Keiu Virro (esimees), Mae Kivilo, Tuuli Potik, Kaido Rannik ja Janek Savolainen.

 

Johan Elm ja Eugen Tamberg – „Kasvav kuu“ (Eesti Noorsooteater): kaasatõmbav loojutustamine.

Laura Jaanhold ja Illimar Vihmar – „Kurjus“ (Endla teater): vägivallaringi ja selle katkestamise võimalikkuse mitmekülgne käsitlus nii sisu kui ka vormi tasandil.

Helena Krinal – „Kujumuutja“ (Krinalmansour): fantaasiaküllane ja leidlik osalema kutsuv tantsulavastus kõige pisematele.

Dmitri Petrenko – „Seotud“ (Vene teater): noorte mässumeelsuse, sõltuvuste, suhete ja kasvamise keerukuse veenev lavaletoomine.

Kristjan Suits, Mari Jürjens, Vaiko Eplik ja Mikk Jürjens – „Frideberta“ (Eesti Noorsooteater): visuaalselt lummav muusikaline rännak, mis loob hirme lahustava turvalise keskkonna.

 

SÕNALAVASTUSTE MUUSIKALISE KUJUNDUSE JA ORIGINAALMUUSIKA AUHIND

Auhinda rahastab Eesti Autorite Ühing.

Žürii: Ardo Ran Varres (esimees), Olav Ehala, Hendrik Kaljujärv ja Aleksandr Žedeljov.

 

Siim Aimla – originaalmuusika lavastusele „Tallinna karud“ (teater Piip ja Tuut).

Mingo Rajandi – helilooja, ansambli juht ja muusikaline kujundaja lavastuses „Elajannad“ (Migrek Management ja Von Krahli teater).

Vootele Ruusmaa – originaalmuusika lavastustele „Hingest ja südamest“ (Eesti Noorsooteater) ning „Metamorfoos“ ja „Hääl minu sees“ (mõlemad Rakvere teater).

Anne Türnpu – laulude valik ja lavaline teostus muusikalises kujunduses lavastusele „Vend Antigone, ema Oidipus“ (Eesti Draamateater).

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht