Eva Novek 15. IV 1925 – 5. I 2023

Sügava kurbusega anname teada, et 5. jaanuaril lahkus meie hulgast 97aastaselt endine Rakvere teatri näitleja Eva Novek.

Eva Novek sündis 15. aprillil 1925 Võrumaal. 1943. aastal lõpetas ta Võru gümnaasiumi ja läks Tallinna näitlemist õppima. 1950. aastal lõpetas ta Eesti Riikliku Teatriinstituudi II lennu ja siirdus tööle Lõuna-Eesti teatrisse, kus töötas teatri sulgemiseni. Aastatel 1952–1953 oli Novek Ugalas ja seejärel asus tööle Rakvere teatrisse, kus töötas kokku 36 aastat (1954–1990). Rakverelasena elas Novek ka hiljem teatri tegemistele kaasa ning osales mitmes teatri ettevõtmises ja lavastuses.

Inimesena oli Eva Novek väga naeruhimuline ja heatahtlik ning noorematesse kolleegidesse suhtus ta alati emaliku hoolitsusega. Tema rollide galerii oli väga värvikas alates noore näitlejana laste ja poiste mängimisest kuni jõuliste ja võimukate saatuslike naisteni. Tema märkimisväärsemad rollid olid: Tom Sawyer – Twaini „Tom Sawyeri seiklused“ ja „Vikerkaar jõel“ (1956, 1957, lav Paul Kilgas), Maria Stuart – Słowacki „Maria Stuart“ (1960, lav Kulno Süvalep), Olga – Tšehhovi „Kolm õde“ (1971, lav Natalia Petrova), Gertrud von Tiesen­hausen – Krossi „Rakvere romanss“ (1982, lav Raivo Trass), Vanaema – Kitzbergi „Libahunt“ (1986, lav Mikk Mikiver), Helene Ambur – Saaberi „Koduvõõrad“ (1987, lav Madis Kalmet).

1980. aastal anti Eva Novekile Eesti NSV teenelise kunstniku aunimetus. Ta oli pikaaegne Eesti Teatriliidu liige ja Eesti Näitlejate Liidu auliige. Tema viimaseks teatritööks jäi naishääl Tiit Aleksejevi „Leegionärides“ (2013, lav Madis Kalmet).

Eva Novekit jäävad mälestama tütar perega, lähedased ja kogu Eesti teatri pere.

Rakvere teater

Ugala teater

Eesti Teatriliit

Eesti Näitlejate Liit

Eesti Etendusasutuste Liit

Teatri- ja Muusikamuuseum

Eesti Vabariigi Kultuuri­ministeerium

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht