Kümme aastat Tallinna Linnateatrit

ÜLEV AALOE, Tallinna Linnateatri kirjandusala juhataja

Elmo Nüganen Tallinna Linnateatri hooaja avakoosolekul 9. augustil trupi ees sõna võtmas. Esimene etendus anti Tallinna Linnateatri nime all 18. augustil kümme aastat tagasi Edinburghi festivalil Elmo Nüganeni lavastusega ?Romeo ja Julia?.

Esmaspäeva hommikul (9. augustil) kogunes Tallinna Linnateatri pere uue hooaja avakoosolekule. Kui kokku liita ka õigusjärgse eelkäija Eesti Riikliku Noorsooteatri tegevusaastad, siis on algamas 40. hooaeg. Teatri sünnipäeva on aga harjutud arvestama mitte mõne ametkonna käskkirja kuupäeva järgi, vaid esimesest etendusest, niisiis jääb suurem tähistamine ülejärgmise aasta 13. veebruarile. Esimene etendus Tallinna Linnateatri nime all anti aga 18. augustil kümme aastat tagasi Edinburghi festivalil ja see oli Elmo Nüganeni lavastatud ?Romeo ja Julia?, mida esitati seal tookord 12 korda. Hooaja avapäeva õhtul meenutati üheskoos seda meeldejäävat gastrolli teatri kaminasaalis reisist tehtud videofilmi vaadates kõige sellise piduliku asja juurde kuuluvaga. Muide, sama filmi koos osalejate kommentaaridega on kavas hilissügisel näidata ka teatrisõpradele eelmisel hooajal alguse saanud kaminasaali ürituste sarja ?Jabur teelaudkond? raames, kogunetakse üks kord kuus pühapäeva õhtupoolikul. Uue hooaja avaürituseks saab aga vaid kolm korda esitatav kontsertetendus ?Tervitus!? Linnateatri näitlejate ja bändi esituses, kus publiku ette ilmuvad Presley ja Joala, Võssotski ja Monroe? suurusjärku tähed. Vägesid juhib teatri muusikaala juhataja Riina Roose.

Algavat hooaega iseloomustades kasutas direktor Raivo Põldmaa oma avakõnes sõna ?koduhooaeg?, mis tähendab keskendumist koduteatrile ennekõike lavastajate, aga ka näitlejate ja muu kunstilise personali poolt. Vähem töid teistes teatrites, vähem välissõite ja -festivale. Detsembri lõpul ootab pealegi ees järjekordne Linnateatri korraldatav rahvusvaheline festival ?Talveöö unenägu?. Iga lavastaja toob selle aasta jooksul välja kaks lavastust. Nüüdsest on neid Linnateatri palgal juba neli: lisaks staaþikatele Elmo Nüganenile ja Jaanus Rohumaale Linnateatris möödunud hooajal edukalt debüteerinud Mart Koldits ja Eva Klemets. Näitlejate ridu täiendavad nende kursusekaaslased lavakunstikooli XXI lennust Indrek Ojari ja Bert Raudsep.

Esimesena lähevad juba järgmisel nädalal proovisaalides paralleelselt töösse Franz Kafka ?Metamorfoos? (samanimelise kuulsa jutustuse seab lavale Mart Koldits, kunstnikutöö teeb Pille Jänes) ning inglise kirjaniku Evelyn Waugh? 1945. aastal ilmunud klassikalise romaani ?Tagasi Bridesheadi? instseneering Triin Sinissaare sulest (lavastaja Jaanus Rohumaa, kunstnik Ann Lumiste). Mõlemad lavastused jõuavad esietenduseni oktoobris, Kafka Põrgulaval ja ?Brideshead? Taevas.

Järgmise paarina alustavad tööd lavastajad Elmo Nüganen ja Eva Klemets. Ka nemad on lähtunud väga tugevast algmaterjalist. Eva Klemetsi juures, kes toob Taevalaval välja Frederico Garcia Lorca ?Bernarda Alba maja?, hõivab pea kõik Linnateatri naisnäitlejad, peanäitejuht Elmo Nüganen, kes on instseneerinud Anton Hansen-Tammsaare ?Tõe ja õiguse? II osa (tööpealkirjaks on ?Mauruse kool?), aga kõik meesnäitlejad, lisaks mitmed külalised eesotsas Aarne Ükskülaga Mauruse rollis. Mõlema lavastuse kunstnik on teatri peakunstnik Iir Hermeliin, esietendused on planeeritud jaanuarikuusse.

Järgmisel aastal teeb Elmo Nüganen teoks ka juba mitu aastat mõttes olnud kavatsuse instseneerida ja lavastada ?Tõe ja õiguse? IV osa, mis esietendub päris hooaja lõpul. Enne ?koduhooaega? peab aga Toruni teatris veel selle aasta septembri lõpul vaatajateni jõudma Elmo Nüganeni poola näitlejatega lavastatud poola näidend, Gombrowiczi ?Laulatus?.

Jaanus Rohumaa järgmise aasta töödest tuleb esimesena (veebruaris ja selleks ajaks kindlasti taas kasutusel Väikeses saalis) lavale Mari Tuulinguga kahasse kirjutatud teatritekst ?Genoom?, mille lähtealuseks on Märt Trelli mõned aastad tagasi ajakirjas Akadeemia avaldatud artikkel. Linnateatris dramaturgipalgal Jaan Tättel on valminud järjekordne tänapäeva inimese mõttemaailma käsitlev ja väga tättelik näidend, mis praegu kannab pealkirja ?Meeletu?, lavastab Eva Klemets ning esietendub see märtsikuus. Jaan Tätte ja Olav Ehala muusikalist lugu ?Kaotajad? mängitakse tänavu augustis-septembris Linnateatri lavaaugus veel tosin korda, järgmiseks aastaks aga toob seal uue suvelavastuse lavakate XXII lennu üliõpilastega välja Mart Koldits. Muusikasõpradel on üldse põhjust Tallinna Linnateatri lavaaugus toimuval silma peal hoida ? lisaks ?Tervitusele? ja ?Kaotajatele? võib seal lähiajal kuulata selliseid tippansambleid nagu Led R, Jää-äär ja Eesti Keeled. Tere tulemast Tallinna Linnateatrisse!

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht